…І знову про Євгена Чикаленка

01955
…І знову про Євгена Чикаленка

Наприкінці минулого року виповнилося 155 років від дня народження Євгена Чикаленка ‒ видатного українського державного і громадського діяча, благодійника, талановитого публіциста й мемуариста.

З нагоди цієї події у столичному Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького і Панаса Саксаганського відкрилась виставка «Євген Чикаленко. Родинні та громадські зв’язки».

Представлено унікальні меморії із приватного архіву онука Є. Чикаленка та із фондової колекції Музею: особисті речі Євгена Харлампійовича та його родини ‒ дружини Марії, дітей Ганни, Вікторії, Левка, Петра та Івана; документи й матеріали, що висвітлюють державотворчу, громадську, видавничу, публіцистичну, меценатську діяльність непересічної особистості.

Тему продовжив Євген Іванович Чикаленко. Він нагадав присутнім науковцям, що його дід був не лише одним із засновників Центральної Ради, але й першим кандидатом від тогочасних українських політичних сил на посаду її голови. Однак тоді він скромно відмовився на користь Михайла Грушевського. А згодом Євген Харлампійович був і першим кандидатом на посаду гетьмана України, але заради єдності українства, на жаль, поступився тоді Скоропадському, хоч був правдивішим і принциповішим за нього у відстоюванні української справи. Поділився нащадок видатного діяча і гіркими спогадами про долю представників свого славного роду. Це були талановиті люди, знавці багатьох мов, засновники українських інституцій на еміграції…Вечір відкрила організаторка експозиції, завідувачка відділу «Музей «Іван Франко і Київ» Лариса Каневська: «Євген Чикаленко – не просто добродійник, який виділяв величезні для свого часу кошти на українську справу, а й людина, яка дуже переймалася культурним і політичним життям України».

Авторка кропіткої й натхненної праці з дослідження Чикаленківського архіву, упорядниця унікального видання «Щоденники Чикаленка», кандидат історичних наук Інна Старовойтенко розповіла багато цікавого про участь Євгена Харлампійовича в українському політичному й громадському житті, тісні стосунки з українськими національними діячами того часу та про його величезну меценатську діяльність на користь української національної справи.

Особисті Чикаленкові часописи – багатий матеріал для розуміння історії українського національного руху ХIX – початку XX століття. «Щоденники Чикаленка» вирізняються (порівняно з іншими подібними виданнями) об’єктивністю і є реальним віддзеркаленням подій, що відбувались у ті буремні роки. За словами упорядниці, «Щоденники…» мають прислужитися не тільки науковцям і широкому загалу, який цікавиться вітчизняною історією, але й сучасним меценатам, котрі хочуть залишитись у пам’яті сучасників і наступних поколінь людьми з доброю славою. Потрібно докласти максимальних зусиль, аби повернути архів Євгена Чикаленка зі Сполучених Штатів, де він зараз перебуває, на Батьківщину.

Доктор історичних наук Ігор Гирич та завідувачка меморіального Музею М. Грушевського Світлана Панькова високо оцінили подвижницьку працю великого українця. Він важко переживав втрату державності УНР і докладав багато зусиль і часу до організації визволення України від більшовиків шляхом поєднання сил антибільшовицьких повстань в Україні та еміграції на чолі з князем Василем Вишиваним (Вільгельмом Габсбургом), в якому він бачив набагато більшого патріота України за проросійського гетьмана Скоропадського. Виступав за тимчасову еміграцію кращих людей з України, щоби врятувати їх від репресій московської ВЧК.

Науковці також відзначили, що Євген Харлампійович був передусім державотворцем, а його меценатська діяльність стала фундаментом для державотворчих і націєтворчих проектів. Епістолярна спадщина вітчизняного мецената дуже актуальна й потрібна для сьогодення – як приклад щирого доброчинства та діяльності справжнього державника.

Історики, яких підтримав народний депутат попередніх скликань, а нині голова Просвітницького центру національного відродження імені Євгена Чикаленка Юрій Гнаткевич, запропонували заснувати Музей Є. Чикаленка у Києві, увічити пам'ять про нього в назві однієї з вулиць нашої столиці та відкрити народний пам’ятник славному синові українського народу.

Світлий образ Чикаленка і його людський подвиг надихає на думку, що українців можна й потрібно об’єднувати навколо конкретних необхідних справ. Адже саме вони й зроблять майбутню Україну такою, про яку мріяв і задля якої жертвував усі свої матеріальні статки і духовні сили великий український меценат Євген Чикаленко.

Виставка триватиме до 8 лютого 2017 року.


Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Фото автора

На світлинах: спогадами про славну родину Чикаленків ділиться Євген Іванович Чикаленко, виступає кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені М. Грушевського Інна Старовойтенко, виступає кандидат педагогічних наук, голова громадської організації «Просвітницький центр національного відродження імені Є. Чикаленка» Юрій Гнаткевич, Є.І. Чикаленко спілкується з організатором виставки Ларисою Каневською.Попередня публікація розділу Невидані смачні дива
Наступна публікація розділу Музей працює задля відвідувачів

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар