Дві прем’єри Ганни Яровенко

04322
Дві прем’єри Ганни Яровенко

«Вільні люди» – так назвала свою останню кінокартину відомий режисер-документаліст Ганна Яровенко.

Авторка фільму досліджує питання, хто такі сучасні кобзарі та лірники, як вони інтегруються в суспільстві та як це суспільство їх сприймає.

За останні роки український ігровий та неігровий кінематограф не раз звертався до теми кобзарства, яка досліджувалася переважно в історичному аспекті – через наукові та архівні подання. Г. Яровенко конвертувала факти минувшини у сучасний вимір, віднайшла реальних кобзарів і драматургійно спроектувала сталу модель їхньої поведінки.

Однак режисерка не вдавалася до реконструкції, навпаки, сучасним кобзарям – гарним, по-сучасному вдягненим хлопцям – запропонувала піти у народ і подивитися, як зреагують нині на старовинні українські традиції, як будуть слухати кобзарів та лірників.

Архіваріус Тарас Компаніченко та художник-реставратор Ярема Шевчук із Києва, директор видавничого агентства Андрій Ляшук з міста Рівного, дяк Ярослав Крисько та викладач Тарас Дороцький зі Львова – пройшли зі своїми старосвітськими інструментами по черкаських та полтавських селах. Побували в Легедзеному, Доброводах, Танському, Косенівці, Крячківці, співали і спілкувалися з різними верствами населення, намагаючись донести до душі кожного давні українські традиції.

Їх слухали молоді й літні люди, реакція виявилась неоднорідною. Звідси вимальовуються певні соціологічні висновки про смаки і культуру сучасних українців.

Цей прийом – використання реального героя в реальних ситуаціях – головна авторська риса всіх фільмів Г. Яровенко. Ні ігрових моментів з акторами, ні дикторського тексту в сучасній кінодокументалістиці бути не повинно, це все інструменти телебачення. Принципова позиція режисерки в тому, що справжнє документальне кіно – це документ часу, який повинен демонструвати реальних людей, з їхніми реальними вчинками та думками, а не через авторський коментар чи придуманий текст, таке – неприйнятне для її екранних кінотворів. Тема фільму, його ідея, а тим паче характери героїв повинні розкриватися тільки через самих героїв та їхнє оточення. Саме це і робить документальні стрічки Ганни Петрівни Яровенко такими глибокими, щирими і цікавими.

Згадуючи про роботу над фільмом «Вільні люди», режисерка розповідала автору цієї роботи, що, комплектуючи кінознімальну групу, вибирала таких професіоналів, щоб для них українська культура і музика були не порожніми словами. Для Ганни Яровенко завжди були і зостаються дуже важливими поняття патріотизм, нація, гідність.

Тонка душа режисера завжди сприймає події більш екзальтовано, ніж пересічна людина. Інакше і бути не може, адже режисер, якщо він справжній митець, повинен мати в серці камертон підвищеної шкали сприйняття життя народу, про які розповідає у своїх фільмах.

Саме глибокі переживання і враження від подій, які розпочалися у Києві на Майдані 2014 року, змусили режисерку перемонтувати фільм – відповідно до реальних подій, що розгорталися у столиці та по всій Україні.

Вона думала про своє кіно, аналізувала, монтувала – через призму того, що відбувалося під час Революції Гідності. Режисерка спала на «Укркінохроніці», постійно перебувала між монтажною і Майданом, беручи участь в інформаційному протистоянні, а також була серед тих, хто вийшов на протести.

Прикрий факт, але на процедурі передання готової копії фільму в Держкіно України – деякі експерти категорично не сприйняли фільм, назвавши його лише робочим матеріалом. Це дивно, враховуючи подальші враження професіоналів, зокрема, оцінку журі II Міжнародного фестивалю історичного документального кіно (Київ, 2015), яке присудило фільму «Вільні люди» диплом «За кращу режисуру».

Стрічку демонстрували на телеканалах «Рада», «Культура». На зустрічах із режисером фільм побачило багато людей в Україні, Польщі, Німеччині. Несподівано надійшло запрошення з Мангейму: керівник програми кінофестивалю Даніела Коец писала про зацікавлення картиною «Вільні люди» та бажання продемонструвати її на спеціальному показі 64 Міжнародного кінофестивалю.

Авторський стиль Г. Яровенко продиктований особливою манерою зйомок, яка передбачає не просто терпеливе спостереження за ходом думок та вчинками героїв, але й перебування з ними в реальному часі.

Основні постулати, які для себе визначила Ганна Яровенко, такі: літературний сценарій у документальному кіно – фікція, адже головне – це сам герой і ті реальні події, які режисер повинен проживати разом з ним, знімаючи життя. Якщо персонаж іде на Майдан, то й режисер повинен іти туди. Це школа «реального кіно» легендарного Віталія Манського.

Отже, більшість робіт Г. Яровенко засвідчують діапазон певних обов'язкових тем, що перебувають у колі духовного виміру героїв, про яких вона розповідає у своїх фільмах. Її абсолютна природня «українськість» проявляється у зверненні до народних традицій та національних культурних течій, у недекларативних патріотичних висновках її творів, у співчутті до проявів спільної української ідеї, направленої на захист нашої ідентичності та самозбереження нації.

Так склалося, що фільм Г. Яровенко «Вільні люди» (головний оператор Іван Любиш-Кірдей) про сучасних кобзарів та лірників України, створений на Українській студії хронікально-документальних фільмів, пов'язаний із народинами.

Прем'єра відбулася 1 грудня 2014 року – у Будинку кіно в Києві. Герої і творці фільму багато разів представляли його у різних областях України: і на Уманщині, де знімалася стрічка, і на території західних та центральних регіонів, а також на підконтрольній території Донецької та Луганської областей, де триває війна.

Та головна прем'єра, пов'язана з цим фільмом, за словами режисерки, відбулася 10 вересня 2016 року – в День українського кіно, бо саме тоді Ганна Яровенко народила доньку, котру назвала Мальвою. А батько дівчинки – герой фільму «Вільні люди» – кобзар Ярослав Крисько.


Олена МОСКАЛЕНКО-ВИСОЦЬКА,

заслужений працівник культури України,

доцент кафедри телебачення Київського

національного університету культури і мистецтвПопередня публікація розділу Відігріваючи серця
Наступна публікація розділу Художник як явище

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар