Корифей театру «Колесо»

04940
Корифей театру «Колесо»

Є артисти без яких не можна уявити творче обличчя театру, кожна роль яких неповторна і надовго запам’ятовується. Саме таким є один з провідних акторів Київського академічного театру «Колесо», заслужений артист України Станіслав Колокольніков. Нещодавно пан Станіслав відзначив свій 55-річний ювілей.

Майбутній артист вперше вийшов на сцену коли йому було лише шість років. Допомогла в цьому мама, яка захоплювалася театром. Паралельно з роботою в школі вона працювала в Будинку творчості, де організувала театральний гурток. В дитинстві театр став для нього рідним, а актори-аматори постійно бавилися з ним, носили на руках. Розуміння, що хоче присвятити акторській професії все своє життя виникло значно пізніше, вже коли закінчував середню школу.

Після навчання в Київському театральному інституті кілька років працював у Черкаському обласному музично-драматичному театрі ім. Тараса Шевченка. Потім повернувся до Києва, аби здобути другу вищу освіту. Тут зустрів друзів, які запросили до Київського експериментального театру-студії під керівництвом Володимира Пилипенка, працював у цьому колективі до тих пір, поки він не розпався. Після цього зателефонувала Валентина Бойко (нині заслужена артистка України) і запропонувала спробувати свої сили в театрі «Колесо», де потрібні були актори для вистави «Шантрапа», за п’єсою Панаса Саксаганського. Актора зацікавив сюжет, адже спектакль присвячений життю мандрівної театральної трупи, а ті інтриги, що тоді існували в мистецькому середовищі, суголосні й сьогоднішньому дню. Ця вистава вже третє десятиліття не сходить з афіш театру, її всюди добре сприймає публіка як в Україні, так і за кордоном. Кожен з виконавців зумів у ній створити самобутній образ. Один з таких образів – Жук у виконанні Станіслава.

Після цього були десятки нових ролей, кожна з яких цікава по своєму. Особливо подобаються ролі Провідника в «Кавказькій рулетці» В. Мережка та Цілі Вебер, тещі Моцарта в «Жінках Моцарта» Ф. Міттерера. Ці образи близькі до сьогодення. У першій виставі дві жінки зустрічаються в купе поїзда. Це дівчина-снайпер, яка втекла з Чечні додому, до маленької дитини та жінка, яка їде її відшукати та повернути, бо її син знаходиться в заручниках у чеченців. І Провідник розбавляє цю драматичну ситуацію, він постійно з’являється в різних іпостасях і глядач до останнього не розуміє, хто він та на чиєму боці. Цей провідник – єдиний годувальник у родині, який всіма способами заробляє собі на життя. Це проекція сьогодення, і тому йому цікаво грати. Схожа ситуація і в Цілі Вебер – вона теж виживає та вигодовує, видає заміж своїх дочок, з усього намагається отримати зиск.

Однією із знакових стала для С. Колокольнікова роль Давида у ліричній комедії за п’єсою Ів Жаміака «Азалія». Це вистава про те, як часто ми хочемо не бути, а здаватися, придумуючи собі інше, віртуальне життя, наповнене феєричними подіями, гучними успіхами, уявними знайомствами зі знаменитостями. І часом цей паралельний світ стає для нас набагато реальнішим, ніж повсякденне буття з його рутиною, прозою, розчаруваннями. Вже більше двадцяти років глядачі мають змогу бачити у цьому спектаклі неповторний тандем пана Станіслава і художнього керівника театру, народної артистки України Ірини Кліщевської.

За роки роботи у «Колесі» актор створив цілу низку захоплюючих комедійних образів, це Хлопець (вистава «Вечорниці»), Перепелиця («Пристрасті дому пана Г.П. Олени Пчілки), Хаїм («У Києві на Подолі…» Миколи Янчука), Арган («Уявно хворий» Ж.-Б. Мольєра).

«Моя специфіка в тому, що зовнішність комедійна, а внутрішнє єство – драматичне. Мене витягували на комедійну стезю, чого я на початку не вмів. Від того, що відчував невідповідність зовнішніх та внутрішніх даних, мені здавалося, що «краще я скромно постою десь і, може, мені повірять». Зараз я вже можу грати і комедійні ролі, від них швидша віддача зали, краще відчуваєш прихильність глядачів. Навіть у драматичних речах я намагаюся віднайти комедійність, адже будь-яка людина в певній ситуації буває смішною. Я звик до цього, люблю бути комічним», - зізнається актор.

Певні комічні нотки внесено і до образу Іслаєва («Місяць на селі» Івана Тургенєва). До речі, цей образ досить близький Станіславу, і він хотів би бути схожим на цього персонажа.

Досить плодовитими для актора були останні п’ять років. У театрі відбулася ціла низка прем’єр. А в Станіслава з’явилися нові ролі. У виставі «Золотий дракон» він грає Чоловіка і Жінку. Німецький драматург Роланд Шіммельпфенніг в одному котлі змішав долі чоловіків і жінок, молодих і зрілих, реальних та вигаданих персонажів. Автори вистави стерли грані між фантазією та побутом, тут жінки грають чоловіків, а молоді актори старих персонажів, тут співіснують люди та казкові герої. Із маленьких калейдоскопічних шматочків у фіналі вистави складається картина Всесвіту з її універсальною філософією та цінностями.

Образ містера Паравічіні, людини по справжньому закоханої у життя актор створив у детективній виставі за твором Агати Крісті «Мишоловка». Та напевне однією з кращих для Станіслава Колокольніка стане остання на сьогоднішній день його робота – роль справедливого провидця Тіресія у трагедії Софокла «Антігона». Нею від довів, що може бути не лише комедійним, але й глибоко драматичним актором.

«Важливо служити мистецтву. Не можна любити себе в мистецтві, лише мистецтво в собі. Бути чесним перед професією – проживати, заглиблюватися в образ, доносити до глядачів те, що відчуваєш в даній ролі, навіть якщо це твоє особисте та нестандартне бачення. Ошукати публіку можна, але якщо ти виходиш «порожнім» на сцену, використовуєш вправно вироблені особисті штампи, то ти не поважаєш свою професію, скочуєшся вниз», - розповів Станіслав.

Є в актора мрія – зіграти Короля Ліра в однойменній трагедії Вільяма Шекспіра. Не відомо, чи вдасться втілити її в життя, але напевне попереду ще багато цікавих ролей, створення яскравих і самобутніх образів.

Едуард Овчаренко
Фото з сайта Театру «Колесо»Попередня публікація розділу Повернення з попелу
Наступна публікація розділу Мікрофон замість скальпеля

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар