Король розважається...

0387
Король розважається...

Нещодавно в культурно-мистецькому житті столиці сталася зна­чна подія - в Оперній студії Національної музичної академії імені П. І. Чайковського відбулась прем’єра всесвітньо відомої опери Дж. Верді «Ріґолетто» (режисер-постановник - народна артист­ка України, доцент Ірина Даць, диригент-постановник - народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, професор Василь Василенко, творчий керівник про­екту - народний артист України, професор Володимир Лукашев).

Нове прочитання класичного оперного шедев­ру італійського композитора, по­ставленого впер­ше в 1851 році у Венеції, не зали­шило жодного слухача байдужим до драматично загострених ситуацій і трагічних пере­плетінь доль персонажів музичної дра­ми за п’єсою В. Гюго «Король розважа­ється». Режисеру І. Даць вдалося пере­дати власний символічно-модерніст­ський задум сценічного втілення, по­рівнявши поведінку персонажів із грою в карти (адже, за сюжетом В. Гюго і лі­брето Ф. Піаве, найбільші захоплення Герцога - жінки та картярські забави). За словами І. Даць, «Ріґолетто вступив у небезпечну гру, яку можна порівняти з азартом гри в карти. Але виграти він міг лише в парі з «тузом» - Герцогом, а в поєдинку з ним - приречений на фа­тальний програш». За задумом поста­новника, блазень-горбун Ріґолетто по­даний як Джокер, Герцога-залицяльни- ка відображено в постаті чирвового туза, бандита і вбивцю Спарафучіле - хрестового туза, а Монтероне та його прокляття - це туз пік. Програш Ріґо­летто пов’язано з покаранням за його страшні вчинки - підтримку розбеще­ного Герцога Мантуанського у викра­денні дівчат та жінок, глум над страж­даннями Монтероне і графа Чепрано.

Досить цікавим символом у новій постановці стало дзеркало, що відо­бражає вчинки головних героїв. У пер­шій дії дзеркало відбиває ставлення бідного, горбатого блазня до навко­лишнього світу, зокрема до молодого, здорового, красивого і багатого Герцо­га. У другій дії придворні показують у дзеркалі самого страждаючого Ріґо­летто, насміхаючись над ним. У фіна­лі ж воно віддзеркалює повернення прокляття Монтероне.

Ще одним символістським прийо­мом стало використання подвійного крісла: з одного боку на ньому сидів Герцог, а з іншого - Ріґолетто, який під­слуховував бесіди і міг відповісти за­мість свого повелителя.

Застосування у декораціях колон теж мало свій задум: у першій і другій діях пишні колони уособлювали сим­вол влади і багатства, у другій картині першої дії були відгородженням чи­стого душевного особистого світу Джильди від оточуючого світу, а в тре­тій - сірі та скошені - стали символом загибелі усіх надій на майбутнє.

Найголовнішою запорукою успіху вистави стала високопрофесійна гра всіх персонажів опери, які не тільки до­бре виконували свої вокальні партії, а й передали почуття, переживання і пове­дінку героїв. Особливе враження спра­вила гра талановитого соліста Театру опери та балету для дітей та юнацтва й соліста Оперної студії НМАУ Олексія Жмуденка, який до найтонших нюансів відтворив образ головного героя опери - Ріґолетто. Варто згадати, що кілька де­сятиліть тому цю ж партію на цій же сцені блискуче виконував його батько - заслужений артист України Віталій Жмуденко. Їм обом властива художня та вокальна досконалість, реалістич­ність та правдивість передачі як драма­ тично-трагедійного, так і світло-лірич­ного характерів у різні моменти дії. У новітніх прем’єрних виставах Олексій Жмуденко яскраво передав психологіч­ну складність образу Ріґолетто, в душі якого переплелися почуття сарказму, гніву, ненависті та прихованої любові й турботи про найдорожче - доньку.

Усі виконавці допомогли розкрити надзвичайно загострені конфліктні протиріччя опери, передати людські по­чуття в їхній індивідуальній формі, знайти потрібні засоби художньої ви­разності для відтворення правди почут­тів сценічно-музичної драми Дж. Верді.

Трепетно-ніжний образ улюбленої доньки Ріґолетто Джильди поетично тонко відтворила на сцені заслужена артистка України, солістка Національ­ної опери України імені Т. Шевченка та Оперної студії Зоя Рожок. Їй вдалося глибоко відчути ліризм, драматизм і трагізм ситуацій своєї героїні, яка при­несла себе в жертву коханню.

Слід відзначити і виконавців партії Герцога. Це - заслужений артист Украї­ни Микола Шуляк та соліст Оперної сту­дії Роман Походня. В розкритті образу красеня-залицяльника відтворився зо­внішній блиск і духовна пустота гуль­віси без глибоких переживань і думок.

Яскраво проявили себе й інші персо­нажі опери: Спарафучіле – Василь Колибаб’юк, Маддалена - Ксенія Ніко- лаєва, Джованна - Олена Кумановська, Граф Монтероне - Андрій Чаков.

Приємно вразив хор, який не просто співав і перебував на сцені, а був дійо­вою особою в розкритті драматургії й сюжету опери, показавши професійну майстерність і здатність перевтілюва­тися в оперних персонажів.

На рідкість злагоджено грав оркестр під орудою В. Василенка, передаючи за­думану композитором драматургічну роль, що активно втручається в сценіч­ну дію опери. Так, сцена бурі в останній дії є не тільки зображальною картиною: вона доповнює і розвиває драму почут­тів героїв вистави. Навіть деякі малень­кі «накладки» в оркестрі не завадили відчути високу професійну майстер­ність нового прочитання цієї складної музично-сценічної драми геніального італійського композитора Дж. Верді.

Безперечно, дана постановка опери «Ріґолетто», реалізована за підтримки Посольства Італійської Республіки в Україні, надовго ввійде до репертуару Оперної студії НМАУ імені П. І. Чай- ковського і займе достойне місце в іс­торії як всієї музичної культури, так і академії зокрема.


ІРИНА ШЕСТЕРЕНКО, «Музика»


Фото МИКОЛА ГАМКАЛОПопередня публікація розділу У новому сезоні в Національній опері – парад прем’єр
Наступна публікація розділу Тестування на справжність

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар

Медіа Мережа Культура

 

 

Новини України


Ukrinform -

Понад 2 тисячі залізничників чистять сніг на коліях по Україні


У зв'язку з несприятливими погодними умовами відставання від графіка деяких поїздів, особливо на Львівському напрямку, складає від 30 хв до 3 годин.


Ukrinform -

У Новій Зеландії знову сильний землетрус - третій за добу


Третій сильний землетрус - магнітудою 6,2 - стався в Новій Зеландії. Менше доби тому там сталися землетруси магнітудою 7,8 та 6,5 з серією повторних поштовхів.


Ukrinform -

Польський ведучий втратив роботу через образу українців - ЗМІ


Відомий польський радіо- і телеведучий Войцєх Цейровський, ймовірно, втратив роботу на “Польському радіо Кошалін” через образу українців.


Ukrinform -

У Німеччині відзначили День пам'яті жертв світових воєн


Президент Німеччини Йоахім Гаук разом з представниками бундестагу, бундесрату, уряди ФРН та Конституційного суду поклав вінки до головного меморіалу жертвам війни - Neue Wache в Берліні.


Ukrinform -

Канада підтримує нове перемир'я у Колумбії


Канада підтримує нове перемир'я між урядовими військами та повстанцями у Колумбії та висловлює готовність допомогти країні досягти тривалого миру.


Ukrinform -

Ващиковський: для Європи Трамп - не проблема


Євросоюз має безліч проблем, серед яких не повинно бути президентство у США Дональда Трампа.


Ukrinform -

Лідер президентських виборів в Болгарії прагнутиме скасування антиросійських санкцій


Переможець (згідно з даними екзит-полів) президентських виборів в Болгарії, генерал-майор у відставці Румен Радев заявив, що має намір домагатися скасування антиросійських санкцій.


Ukrinform -

Канадський генерал відвідав рідне село в Україні


Командувач Сухопутними військами Канади генерал-лейтенант Пол Винник під час візиту до України, відвідав село Поздимир на Львівщині, звідки походять його предки.