Марко Грушевський: діяння духу

07037
Марко Грушевський: діяння духу

В Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського шостого вересня відбулася презентація книги «Постать Марка Грушевського на зламі епох: історико-культурологічні візії». Ця праця відкриває ще одне з імен в історії України, які були невиправдано забуті. Саме до таких постатей належить Марко Грушевський – етнограф, краєзнавець, священик, один з єпископів та засновників Української автокефальної православної церкви.

Марко Федорович зробив великий внесок в українську культуру і як науковець та письменник. Його праця «Дитина у звичаях і віруваннях українського народу» є й досі популярною серед студентів, психологів та майбутніх матерів.

Навчаючись у київській семінарії, Марко Федорович брав участь у створенні «семінарської громади», що заручилася підтримкою діячів київської Старої громади і цими принципами він керувався усе своє життя. «У мене твердо тоді ставилось: з духовенства зробити людей, а не жерців, а потім і розумними синами своєї, ними забутої, держави. Зчепить його з людьми світськими з такими ж поглядами і разом їх обох, пробуджених до отстояння прав і долі знехтуваної держави, заставить стать на ноги. Задля цего ото і гурток складався наш», - писав Марко у листі до свого брата Михайла Грушевського.

Вони були братами не лише по крові, а й по духу. Про це свідчать листи Марка Федоровича, які теж надруковані у книзі. Через свою культурно-просвітницьку діяльність Марко Грушевський був переслідуваний та ув’язнений, а через єпископську діяльність в Українській автокефальній православній церкві в нього вимагали зречення сану. Репресій зазнавала також і родина Марка Грушевського.

Вже з 1908 року через доноси священиків він перебував під пильною увагою Київського губернського жандармського управління. «Безсумнівним є лише одне: він щиро любив свій рідний край і народ, українську мову і в міру своїх можливостей намагався прищеплювати ці риси своїм парафіянам. Але саме цього й боялась найбільше царська влада», пише один з авторів книги Микола Кучеренко.

Презентація стала справжнім сімейним святом і зібрала велику родину Грушевських. «Мене все життя супроводжувало очікування події, яка зараз відбувається тут, у музеї», - сказала онучка Марка Грушевського Елеонора Захарівна, і додала: «Ця людина завжди була для мене прикладом».

Ірина Пельц

Фото автораПопередня публікація розділу Повернення лондонського киянина
Наступна публікація розділу Новий український театр

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар

Медіа Мережа Культура

 

 

Новини України


Ukrinform -

Туреччина застерегла своїх громадян від поїздок до США


Міністерство закордонних справ Туреччини застерігло своїх громадян від поїздок в США через протести проти обраного президента Дональда Трампа.


Ukrinform -

Канада офіційно визнала третю стать


Канада дозволила заявникам вказувати в імміграційних документах не лише чоловічу та жіночу, а й третю стать.


Ukrinform -

Проти Трампа плануються масштабні протести в Вашингтоні в день інавгурації


Противники Дональда Трампа планують масштабні акції протесту в американській столиці 20 січня, коли обраний президент має складати присягу та набути повноважень глави Білого дому.


Ukrinform -

Стінг відкрив паризький клуб "Батаклан" через рік після терактів


Британський співак Стінг провів концерт в паризькому концертному залі "Батаклан", що відкрився рівно через рік після нападу ісламістів.


Ukrinform -

СБУ викрила механізм розкрадання цінних порід деревини


Співробітники Служби безпеки України викрили механізм розкрадання цінних порід деревини у державних лісгоспах Рівненщини.


Ukrinform -

Фанати з усієї України пройшлися маршем по центру Одеси


Напередодні футбольного матчу Україна-Фінляндія, який проходить на стадіоні "Чорноморець", фанати з усіх областей України пройшлися маршем центральними вулицями міста.


Ukrinform -

«Відкрита Росія» обрала до керівної Ради 11 осіб


Виступаючи на установчій конференції «Відкритої Росії» в Гельсінкі Михайло Ходорковський заявив, що наступна конференція цього громадського руху, який зросте чисельно, пройде влітку 2017 року.


Ukrinform -

Соцопитування «Відкритої Росії» спростовує опитування в РФ


Виступаючи на установчій конференції «Відкритої Росії» в Гельсінкі Михайло Ходорковський оголосив дані соцопитування, згідно з яким ступінь ураженості росіян кремлівською пропагандою набагато менша, ніж це випливає з офіційних опитувань.