Міла Іванцова: «Наша література дуже цікава, багатогранна, багатожанрова, тематично різнопланова, духовно наповнена»

015589
Міла Іванцова: «Наша література дуже цікава, багатогранна, багатожанрова, тематично різнопланова, духовно наповнена» ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Міла Іванцова – відома українська письменниця, перекладачка, журналістка та педагогиня, яка віднедавна активно задіяна ще й у видавничій справі. От саме про цю найновішу зі сфер її професійної діяльності і поговорили при нагоді.

– Вас усі знають як авторку цікавих «коронованих» романів. Чому тепер вирішили зайнятися виданням творів інших авторів?

– Менш ніж півтора року тому я прийняла пропозицію Видавничої групи «КМ-Букс» очолити новостворену редакцію сучасної української літератури, продумати напрямки її розвитку, розробити певні ніші-серії і почати наповнювати їх гідними творами наших сучасників. Перші книги вийшли друком у квітні 2016 року – до «Книжкового Арсеналу». Роботи з цим усім дуже багато, тому наразі видавнича діяльність у моєму житті посунула багато чого іншого і фактично є основною моєю активністю.

– Ви – редактор відомих серій, які сьогодні активно входять у життя читача. Зупинімося на цьому детальніше. Що це за серії? Хто є їх натхненницею та автором ідеї?

– Звісно, що всі мої задуми обговорювалися у видавництві й узгоджувались, але ідея серій і їхнього наповнення – то моє дітище. Наразі ми маємо такі серії: «П’ять зірок», «Дорожні історії», «Відкрий світ», «Романи», також запускаємо серію «Український детектив» і тестуємо серію «Мала проза великої України». Три з них будуть представлені у форматі «покетбук».

– З оповідками про інші країни якось більш зрозуміло, а от щодо таких книжок, які виходять зараз у серії «Дорожні історії»: не боялися ризикувати? Назви далеко не романтичні – «Аеропорт», «Залізниці»… Як читач реагує на них?

– Будь-яка нова ідея – це ризик. Адже ніколи не знаєш, що більше смакуватиме читачам: уже перевірена мала проза відомих авторів у солідній палітурці чи маленькі дорожні «покети», де зібрано від 15 до 25 авторів під одною обкладинкою. Назви не романтичні, але до болю близькі кожному з нас. Важко знайти людину, котра би ніколи не їздила потягом, правда? А на конкурс, оголошений у Фейсбуці на тему «Маршрутки», нам надійшло близько 70 оповідань. 25 із них увійшли до збірки. Чекаємо її виходу у квітні.

– А щодо складу авторів?

– У серії «Дорожні історії» далеко не кожен з авторів – письменник. Є там і журналісти, і просто люди, які уміють цікаво розповідати захопливі історії, навіть є бортмеханік вантажної авіації.

Така вона – наша демократична експериментальна дорожня серія. До речі, вона дуже подобається читачам і активно розкуповується. Не кажучи вже про те, як вона подобається численним авторам!

До участі в інших серіях, звісно, долучаємо письменників, цікавих і вже знаних українських авторів. Хоча маємо і видані книжки дебютантів. Наприклад, твір дипломантки «Коронації слова 2016» Марини Смагіної «Волковиці» дуже сподобався читачам. Це українське карпатське фентезі, яке отримало вагому рекомендацію – від Дари Корній. Також є роман дебютанта Остапа Соколюка «Ені», до якого написав передмову письменник Антон Санченко. Є наукова фантастика – перший роман Наталки Ліщинської «Нова людина». Спостерігаю появу цікавих українських творів у цих жанрах літератури.

– У Вас бувають хвилини розпачу, коли, приміром, книга не дуже продається, чи на презентацію людей приходить менше, ніж очікувалося? Як взагалі справляєтеся з емоціями?

– Розпачу як такого не буває. Я сприймаю свою нову роботу як Місію, і тому терпляче опановую цей непростий фах та рухаюся вперед. Я розумію, що ми – молода редакція, і що цю «клумбу» мало посадити, її треба плекати й поливати, стригти і підживлювати, щоб вона розквітла на повну силу.

Всі наші книги продаються. Можливо, хотілось би бачити цей процес активнішим, але, враховуючи непрості часи і матеріальні проблеми українців, узагалі інколи дивуєшся, що вони таки купують книжки, нерідко відмовляючи собі в чомусь іншому. На презентації до нас завжди приходять небайдужі люди, і це дуже тішить, а спілкування читач-автор повсякчас дуже щире, цікаве і щоразу неповторне.

 – Українська книга, на Вашу думку, має достойне майбутнє у своїй країні й на міжнародному книжковому ринку?

– Я дуже сподіваюся, що невдовзі кардинально зміниться пропорція української та неукраїнської книги на полицях книгарень, і це вже помітно. Наша література дуже цікава, багатогранна, багатожанрова, тематично різнопланова, духовно наповнена. Нам є з чого обирати собі читання, було б бажання читати. Мене часто питають: чому українці мало читають? Але в жодній країні немає такого, щоб усі її мешканці захоплювалися читанням. Чи всі – балетом. Чи всі – хокеєм. Кожна людина має свої смаки і преференції. Але, звісно, ми прагнемо долучити більше людей до пізнавання світу і себе самого через книгу. І тут важливо робити ставку на молодь, залучати до читання з дитинства.

З приводу майбутнього української книги на міжнародному ринку мені важко робити прогнози. Звичайно, дуже хочеться, щоби з нашою літературою познайомилися також люди інших країн, особливо зараз, коли інтерес до України підвищений. Але я не маю ілюзій стосовно того, що десь чужа література може бути потрібнішою і цікавішою за власну. Мабуть, то тільки ми мали ризики стати такою ексклюзивною країною, але, сподіваюся, нам нещодавно вдалося зійти з цієї хибної стежки.

– Чи можете поділитися планами щодо подальшого видання вже розпочатих серій або, можливо, якихось нових?

– Ми продовжуємо наповнювати згадані вище ніші-серії і думати над новими. Стартує серія українських детективів. До «Книжкового Арсеналу 2017» плануємо видати дві книги. Одна авторка вже добре відома читачам – це Наталка Доляк («Шикарне життя у Вупперталі»), інша – дебютантка з великим творчим потенціалом – Лора Підгірна, котра зацікавила нас історичним романом-детективом про події у Кам’янці–Подільському 1919 року («Червона Офелія»).

Готуємо до друку захопливий роман-фентезі молодої авторки Ярини Каторож «Стожар». Також невдовзі вийде збірка оповідань «золотого письменника України» Дари Корній «Місячне насіння». Власне, це перша і дуже цікава збірка малої прози цієї авторки.

Сподіваємося, кожен книжковий гурман знайде серед виданих нами книжок щось собі до смаку.

Розмовляла Тетяна ЧЕРЕП-ПЕРОГАНИЧМаєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар