Один Крим – два бачення

01335
Один Крим – два бачення ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

У культурному просторі AUTONOMOUS на базі ДП «Кримський дім» триває фотовиставка Сергія Савченка та Якова Вітюка «Відчуття Криму». На суд глядача представлені 64 фотознімки кримських авторів, на яких зафіксовані унікальні місця півострова, натюрморти, макрозйомка. Упродовж виставки проходить благодійний онлайн-аукціон робіт. Кошти, виручені під час цього заходу, будуть спрямовані на допомогу кримським політв'язням.

Яків Вітюк – фотограф, переселенець – народився і все життя прожив у кримському передгір’ї, останнім часом мешкав у Євпаторії. Зараз проживає в Києві.

– Ви покинули Крим зразу ж після анексії півострова?

– Я виїхав із Криму порівняно недавно. Мені приємно, що, потрапивши до Києва, я знайшов людей, яким не байдуже, що відбувається в Україні і, зокрема, в Криму. Спочатку було скрутно, але вважаю, потрібно працювати і рухатись уперед. Неважливо – це Київ чи якесь інше місто України. За тебе ніхто нічого не зробить. Столиця дає значні можливості, але і покладає на кожного, хто тут проживає, велику відповідальність.

– Чим Ви займаєтесь у Києві?

– Наразі працюю тележурналістом. Ми розповідаємо про переселенців. Уже зняли 10 програм, у яких показали, як живуть українці з Криму і Донбасу, що були змушені покинути свої домівки.

– Про що була Ваша перша програма?

– Перша моя програма розповідала про відносини кримчан і «Приватбанку». На час анексії на рахунках жителів Криму зберігались кошти в загальному розмірі близько 1 мільярда доларів. Частину з них повернули тим, хто залишився на півострові. Але патріоти, котрі виїхали до України, – грошей так і не отримали, і це триває ось уже три роки.

– Чому всі Ваші фотознімки на виставці у чорно-білому виконанні, на відміну від світлин Вашого колеги?

– Мені подобається графіка чорно-білих робіт. Це дещо незвичний погляд на Крим, адже більшість авторів знімають кримські пейзажі виключно в кольорі.

***

Сергій Савченко – фотограф, переселенець – народився в Донецькій області, згодом сім’я переїхала до Криму.

– Сергію, Ви живете і працюєте в Києві. Вам тут подобається?

– У Криму найкраще. Проте я народився у Донецькій області і жив там до десяти років. Згодом ми переїхали на півострів. Досі маю донецьку прописку. Болить серце, що не можу повернутись у Донецьк, не можу повернутись і до Криму, тому я живу в Києві. Про мене можна говорити, що я переселенець у квадраті.

– Ви теж працюєте тележурналістом?

– Так. Як і Яків, працюю тележурналістом у Києві – над темою, що стосується проблем переселенців.

– Звідки у Вас любов до фотографії?

– Мій батько – фотограф, і скільки себе пам’ятаю, завжди навколо мене були проявники, ванночки, друк у темній кімнаті… Для мене – це не професія, а саме життя, яким живу, існую. Батько навчив мене баченню фотографа, любити сам процес зйомки, друкувати фотографії.

– На виставці представлені кадри з Криму. Як Ви їх добирали для цієї виставки?

– Кожному кримчанину ці фотознімки повинні бути дорогі, як і мені, бо навіть за окремими деталями можна впізнати, де це було знято. На світлинах – унікальні архітектурні й ландшафтні місця півострова, їх не сплутаєш ні з яким іншим куточком Землі.

– Цю фотовиставку Ви планували заздалегідь?

– Це була приватна колекція, котру я не планував виставляти, але мене вмовили обрати серію фотографій, об’єднаних темою Криму, і зробити персональну фотовиставку. Кожне фото для мене унікальне: не тільки за місцем зйомки, але й за власними почуттями, переживаннями. Ці знімки зроблені за певних обставин, що пов’язані з особистими спогадами.

– Ви знімали події, що передували анексії Криму? Якщо так, то чому тільки романтичні світлини?

 – У мене багато фото з подій 2014 року, що відбувались у Криму, але хотілося зробити експозицію про той Крим, яким він залишився у моїх спогадах. Ціль виставки – попри те, що вона мирна, – допомога політичним в’язням Криму.

– Плануєте новий проект?

– Проекти будуть, у мене є задум створити серію під назвою «Невідома Україна». Я побував у різних містах, і це було для мене поштовхом задуматись про нову фотоколекцію.

Виставка триває. Запрошуємо всіх, кому не байдуже фотомистецтво, і всіх, кому б хотілося зустрітись із Кримом ще раз. Також можна придбати роботи, які сподобаються, – на аукціоні, що проходить у ДП «Кримський дім».

Спілкувався Роман Ратушний

Фото Якова Вітюка та Сергія Савченка Попередня публікація розділу Євген Букет: «Ми прагнемо відкритості»
Наступна публікація розділу Сільські клуби в умовах децентралізації

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар