Опанас Заливаха − художник та борець за Україну

05965
Опанас Заливаха − художник та борець за Україну

У Івано-Франківьску триває виставка робіт багаторічного політв’язня-дисидента, лауреата Шевченківської премії та заслуженого художника України Опанаса Заливахи, якому в цьому році могло б виповнитися 92 роки.

Він полюбляв малювати на картоні,  фанері,  полотні та на всьому , що потрапляло йому до рук. Опанас Заливаха − перший український художник, який порушив тему Голодомору та був в’язнем тоталітарного режиму.

Під час відкриття виставки, яке відбулося 6 лютого, також презентували альбом маловідомих творів митця,  до якого увійшли майже 120 репродукцій його картин.

Опанас  Іванович Заливаха народився в 1925 році на Харківщині, пережив Голодомор. Його родину врятував переїзд на Далекий Схід до родичів. Навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна в Ленінграді, де свого часу був і Тарас Шевченко. Закінчивши навчання, Опанас переїхав до Франківська. Там він зробив свою першу виставку, яка викликала фурор і через декілька тижнів була закрита за український символізм.

У київському університеті до річниці Шевченка він працював над вітражем, на якому зображував Кобзаря-борця. Напередодні відкриття вітраж був розбитий. Художник створював й ілюстації до самвидаву, які розповсюджував у Франківську. На нього донесли за антирадянську пропаганду та агітацію  і в 1965 році прийшли з обшуком. На п'ять років художника відправили у мордовські табори, заборонивши малювати. Після звільнення деякий час був під адміністративним наглядом, а художній фонд відмовлявся йому давати роботу. Тому Опанас Заливаха працював креслярем на побуткомбінаті.

У 1987 році був одним із ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтеліґенції.

Працював у галузі станкового живопису та графіки.

Помер у 2007 році в Івано-Франківську. Був похований в урочищі Дем'янів Лаз.

Підготувала Оксана Бруско

Фото: report.if.ua, gk-press.if.ua, esu.com.ua, radiosvoboda.org, vikna.if.ua, versii.if.uaПопередня публікація розділу Осіння рапсодія
Наступна публікація розділу Сталінізм повертається у Росію

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар