Співець військової слави

01124
Співець військової слави ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Почуття гордості за власну історію виникають під час перегляду монументальних полотен, створених художником із Чернівців  Андрієм Холоменюком.  Їх митець  встиг створити  вже більше ста. Вони вражаючого розміру і зображують моменти слави української нації, відтворють  події, які для більшості людей довго залишалися «білими плямами» нашої історії. 

Як от картина, на якій зображена битва на Синіх Водах 1362-го року, коли русько-литовські війська на голову розгромили монголо-татар, іще до славнозвісного бойовиська на Куликовому полі. Або зображення битви під Оршею 1514 року, де волинянин Костянтин Острозький, який на той час був Великим гетьманом Литовським,  дав доброго прочухана численному московському війську, яке сунуло на землі сусідів. Для художника стали актуальними теми Грюнвальдської битви з тевтонськими загарбниками, визвольні війни з поляками у героїчну козацьку добу та звитяги славного Петра Конашевича-Сагайдачного під Хотином.

До речі, відома колекція Андрія Холоменюка «Хотинська війна 1621 року», яка складається з майже 80 полотен, зберігається в галереї київського «Інституту екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя», директор якого академік АМНУ Микола Проданчук – знаний в Україні меценат. Вже дванадцять років він забезпечує художника імпортними фарбами, полотнами і пензлями, завдяки яким кольори картин Холоменюка, при правильному зберіганні, не блякнутимуть віками.

Чимало творів А.Холоменюка зайняли почесні місця у інших державних установах та інституціях. Багато полотен художника придбано приватними колекціонерами України, Росії, Австрії, Австралії, Болгарії, Ізраїлю, Канади, Німеччини, США, Швеції, чимало також зберігається у фондах музеїв. Картини митця є й в особистому зібранні Президента України Віктора Ющенка.

Серед найбільш відомих творів художника – і портрети двох загиблих героїв Майдану – Олександра Щербанюка та Василя Аксенина.

Відданість військово-історичній темі у А.Холоменюка – від батьків, Івана Олександровича та Валентини Іванівни, знаних на Буковині художників. Сину вдалося гідно завершити батькову картину «Маршал Перемоги», яку той не встиг дописати. Ще за життя батька, народного художника України Івана Холоменюка, вони разом започаткували Студію військово-історичного мистецтва України за підтримки академіка М.Проданчука.

– Важко переоцінити внесок Андрія Холоменюка у розбудову нашої державності, – каже модератор розвитку Студії військово-історичного мистецтва України, де нині зберігається більшість батальних картин митця, Павло Циганюк. – Варто лише побачити, з яким захопленням відвідувачі галереї споглядають ці шедеври. Особливо молодь, студентство. Адже вітчизняна історична освіта  ще не позбулася пережитків радянської пропаганди, яку своєю щоденною працею прагне нейтралізувати Андрій Холоменюк.

Як розповів П.Циганюк, плани у засновників Студії грандіозні: облаштувати постійно діючими експозиціями "звитяжних" творів українських митців приміщення Адміністрації Президента України, Міноборони, Генштабу Збройних Сил, а також дипломатичні установи. І перший крок в цьому напрямку вже зроблено. Незабаром можна очікувати на відкриття "Військового кабінету Президента України", де батальні сюжети будуть періодично змінюватися.

Олесь Дмитренко

Фото надані Студією військово-історичного мистецтва України

На  фото: Андрій Холоменюк і його картина «Хотинська битва», Президенти України спілкуються з академіком Миколою Проданчуком у галереї «Інституту екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя».Попередня публікація розділу Лікувати не можна помирати
Наступна публікація розділу В тилу працює культура...

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар