Відповідь дає карикатура

0436
Відповідь дає карикатура ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Перше квітня – День сміху, свято для тих, хто не втратив почуття гумору і здатності дивитися на цей світ крізь призму пошуку серйозного в смішному і смішного в найсерйознішому.

Саме такими є митці, які десятки років тому створили свій клуб «Архігум». Він об’єднав українських карикатуристів у спільноту, до якої потягнулись усі, хто працює в цьому напрямку. В «архігумівців» дуже багато друзів, для яких кожна нагода подивитися на плоди творчості карикатуристів – це завжди свято. Тож і 1 квітня 2017-ого не стало винятком у цій ситуації.

До столичного Будинку архітектора завітали на відкриття традиційної виставки десятки киян і гостей міста. Друзі вже навіть скучили й одне за одним, і за митцями, які призвичаїли їх до цього свята, адже декілька років поспіль «архігумівці» «мовчали». Тобто ці виставки чомусь не відбувались, і лишалося тільки губитись у здогадках на тему «чому?» А здогадки ці були досить простими, бо, знаючи гумористів-карикатуристів, що називаються клубом «Архігум», можна було уявити, які враження на них справили події останніх років в Україні. Тож логічно, що вибуху відповідних емоцій і творчих рефлексій на цю тему можна було чекати і в 2017-ому.

Ішла на відкриття виставки з такими думками, але не помилилась у тому, що і сюрпризи та несподіванки чекають на всіх. Не помилилась, та трохи призабула, що в цьому випадку йдеться не лише про карикатуристів. Адже кожен із цих чоловіків – особистість із громадянською позицією. І що цікаво: серед представників цього жанру справді немає жінок. Це зауважив один із постійних відвідувачів виставок карикатури, та ще й додав, що, можливо, у жінок із почуттям гумору не все гаразд. Тут можна посперечатись, але… Факт є фактом. Таки ж нема. Хоча жінок на цих виставках буває іноді навіть більше, ніж чоловіків, і всі вони добре тямлять те, що їм показують на картинках, а деякі навіть регочуть біля них.

Та я про несподіваний поворот думок, який відбувся відразу ж після того, як голова клубу Віктор Кудін розповів, що виставка ця має тематичне спрямування і присвячена 100-річчю більшовицького перевороту. Адже все, що відбулось після нього в його уяві, і спричинило до революції у лютому 2018-ого. Отака цікава фантазія митця про хід історичних подій, а також здатність осмислити та переосмислити їх уже в наш час – і привели «архігумівців» до думки, що у «своєму цеху» вони повинні проявити власну позицію.

Не всі члени клубу висловили бажання попрацювати на задану тему, але те, що можна побачити з 1 по 27 квітня в Київському будинку архітектора, варто назвати унікальною подією. Її унікальність полягає ще й у тому, що ретроспектива політичної карикатури тут представлена не лише в роботах наших сучасників. На стенді, яким відкривається виставка, можна ознайомитися з роботами представників сатирично-карикатурного жанру, які реагували на події ледь не сторічної давнини.

Виявляється, і в тих митців, котрі стали свідками жовтневого більшовицького перевороту, ставлення до нього було досить пророчим і не віщувало нічого доброго. Зрозуміло, адже талановиті люди в усі часи здатні розрізнити добро і зло та передати свої почуття або ж, як нині модно казати, меседж, сигнал наступним поколінням.

Як справедливо зауважив Віктор Кудін: «Карикатура завжди на барикаді, проти будь-якої влади. Так було і так буде».

Леся САМІЙЛЕНКО, "Культура і життя"Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар