В цей день приводили вози в порядок і прибирали до весни в сарай.

Осій Колесник — одне з церковно-селянських свят, що справляється 30 жовтня за новим стилем. За церковним календарем сьогодні день пам’яті святого пророка Осії. Селяни в цей день прибирали вози і діставали сани. До цього зимовому транспорту було важко їздити по бруду, змішаному зі снігом, що випав. Вважалося, що саме після дня Осії санний шлях встановлювався до весни, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Осій (жив в IX ст. до н. е.) один з тих пророків, які, як вірили християни, були послані для настанови людей на шлях істинний. Його пророцтва протягом усього його життя завжди містили один і той же сенс: Господь відвернеться від євреїв (в той час вони поклонялися ідолам), прийме до себе язичників, якщо вони звернуться в християнську віру. Так само пророк Осій говорив про наслідки, які руйнують душу при пияцтві, розпусті, хабарництві, дозвільному веденні життя. Відомо, що він залишив після себе тільки одну роботу “Книга пророка Осії”, основною темою якої є розповідь про зраду Господа Ізраїлем.

Традиції та обряди

До цього свята готувалися ще з літа: перевіряли і за потребою ремонтували сани.

Сьогодні коні не працювали, бо “Осій ні колеса, ні полоза не любить”.

Насамперед, перед тим як зняти з воза колеса, на них катали хворих. Вважалося, що це допоможе швидше одужати.

Коли віз завозили в комору або сарай, прислухалися. Якщо лунав скрип, то урожай в майбутньому році буде поганий, якщо їхала тихо — багатий. Щоб “обдурити” долю, осі і колеса лагодили заздалегідь і змащували їх.

Одне зі знятих коліс обов’язково тримали вдома — воно служило оберегом для всієї родини майбутньої зими.

  «Забуті»: пропаганда, контрабанда, опір та любов

За допомогою іншого колеса дівчата ворожили, чи вийдуть цього року заміж. Потрібно було пустити його від вхідних дверей у бік воріт зі словами: “милий, по доріжці приходь, мене з собою забери”. Після цього колесо треба було докотити назад до будинку, не впустивши. Якщо воно впаде — дівчина цього року заміж не вийде. Тому майже завжди котити колесо допомагали мами.

А якщо колесо бачили, яке самотньо котиться по дорозі, його ловили і вибивали спиці. Вважалося, що це відьми намагаються пройти повз православних. Таким чином їм ламали руки і ноги.

Прийнято в цей день пекти і пригощати всіх знайомих і перехожих бубликами з маком.

Дітям задавали загадки про колеса і вози, наприклад: «один за одним женуть, один одного не наздоженуть».

Якщо у людини боліли ноги і суглоби, то проведення обрядів на одужання в цей день вважалося дуже дієвим. Наприклад, за сорок днів до свята заливали самогонкою заздалегідь зібране і висушене листя мати-й-мачухи. У день Осії Колесника на настоянку читали молитви на одужання і змащували нею хворі місця.

Знахарі не радили відвідувати баню, тому що можна змити своє здоров’я.

Прикмети

  • У цей день прислухалися до домашньої худоби. Якщо вона тихо, мирно спала — то наступні дні будуть теплими.
  • У лісі чутно зозулю — бути морозам.
  • Якщо домашня птиця вела себе активно, а саме плескала крилами — це віщувало швидкий дощ.
  • На небі під час безхмарної погоди можна було розгледіти неясне коло поруч із сонцем. Це свідчить про те, що насувається негода.
  • Якщо вночі був ясний, блискучий місяць, значить скоро похолодає. А рідкісні зірки віщували бурі і хуртовини.
  • Діти, народжені 30 жовтня, знаходяться під особливим захистом, але щастя їм в житті не судилося. Для залучення удачі, їм слід дарувати прикраси з опала.
  • Грім обіцяв білосніжну зиму.
  Український фільм "Сторонній" отримав нагороду фестивалю фільмів жахів у Канаді