19 травня – Іов Горошник: історія, традиції та прикмети свята. В цей день сіяли горох, огірки і гарбузи.

Православне торжество пам’яті Іова мученика традиційно відзначається 19 травня (за юліанським календарем — 6 травня). У християнстві старець вважається повчальним прикладом покірності і безмежного терпіння. Існує думка, що він був племінником біблійного Авраама, однак, інформація не отримала достовірного підтвердження інформаційними джерелами, інформує Ukr.Media.

У народі свято має іншу назву — Іов Горошник. Саме в цю дату у давнину було заведено приступати до посіву бобових культур, зокрема гороху.

Історія житія святого

Великомученик Іов жив в 15-20 століттях до нашої ери в землях Північної Аравії. Він мав славу людини віруючої, благочестивої, боявся Бога, тому чинив завжди згідно Його волі. За мірками цього часу він був досить багатий — мав великий будинок, безліч власної худоби, дружну сім’ю. Три його дочки і сім синів жили краще земляків і ні в чому не мали потреби. Раз на тиждень Іов приносив Отцю небесному жертву, запитуючи за здоров’я дітей і благаючи відпустити їх гріхи.

Побачивши це диявол звернувся до Бога. Він сказав, що вірує Іов доки у нього є всі блага життя, а в бідності і не згадає Господа, і запропонував його перевірити. За вказівкою Божою святого позбавили і спадкоємців і володінь. Чоловік покірно терпів нещастя, оскільки знав, що це його випробування. Він продовжував славити Бога, невпинно молитися.

Дияволу здалося цього недостатньо, і з дозволу Господа він наслав на праведного Іова Багатостраждального хворобу, що покрила його тіло проказою. Побоюючись заразитися знайомі і близькі залишили мученика, і він змушений був піти з міста, поневірятися в пошуках даху над головою. Дружина і друзі Іова були переконані, що він покараний за нечестиві діяння, благали його покаятися. Дружина лаяла Всевишнього, і щоб не страждати запропонувала чоловікові прийняти кончину. Замість підтримки вона нарікали на дурість і незговірливість грішника. Святий відповів близьким відмовою, знаючи, що життя вів праведне, але ніхто не повірив йому. Тоді засумнівався і сам Іов. На землю негайно спустився Господь, змусивши великомученика покаятися, а його близьких принести жертву.

  Брежнєва відреагувала на чутки про роман Меладзе з солісткою "ВІА Гри"

Все, що було відібрано Господом у Іова, кратно заповнилося. Він отримав назад худобу, маєтки, відновив здоров’я. Не зумівши воскресити убієнних, Бог дарував йому семеро синів і трьох дочок. Після цієї події чоловік прожив 140 років, побачивши нащадків до четвертого коліна. Смерть наздогнала його в глибокій старості у віці 248 років.

Як свято відзначалося нашими предками: обряди і традиції

Ранок на Іова Горошника заведено починати босими прогулянками по росі. Говорили, в цю релігійну дату роса має чудодійну силу, здатну зцілити від хвороб, зміцнити здоров’я. Знахарі і цілителі збирали її в судини. Для цього використовувалися білі рушники, в які вбирали вологу, а потім викручували в ємність. Зберігати росу можна було не більше року; на її основі готували зілля, ліки.

У цей день городніми роботами займалися тільки господині. Вважалося, що жіноча рука збільшить врожайність. Всі посівні роботи супроводжувалися змовами і молитвами від пристріту або нечистої сили, що гуляє в городі. Робили це зазвичай у вечірній час, щоб насіння не було з’їдене птахами.

Прикмети

  1. Урожай огірків буде багатий, якщо в цей день стоїть ясна погода.
  2. Велика роса обіцяє гарний врожай огірків.
  3. Багато роси вранці — на гарну погоду, немає роси — буде дощ.
  4. Після світанку піднявся туман — погода буде малохмарна і без опадів.
  5. Якщо під час тихого дощу на воді з’явилися бульбашки — значить, дощ не скоро припиниться.
  6. Пташки весело співають — в найближчі дні буде хороша погода.