5 травня — День Луки: історія, традиції, звичаї та прикмети свята. Сьогодні не можна випікати млинці та оладки, інакше в будинок прийде розбрат, домочадці почнуть сваритися.

У церковному календарі 5 травня ― День пам’яті святого апостола із 70 Луки. Його шанували просячи гарного врожаю цибулевих. З цим народним святом пов’язано багато традицій, звичаїв та прикмет, інформує Ukr.Media.

Як зустрічали день Луки

Народне свято вважалося сприятливим днем ​​для посадки цибулі. При цьому слов’яни обов’язково молилися святому, щоб урожай культури був багатим. Цибулю особливо цінували. Вважалося, що вона має цілющі властивості, надає здоров’я та сил, тому в сезон застуд її вживають у свіжому вигляді. Цього дня також намагалися з’їсти хоча б невеликий шматочок цибулі.

Багато обмежень на день Луки стосується вагітних. На ранніх термінах слов’янки намагалися не казати про своє становище стороннім людям. У це народне свято зовсім не порушували цієї теми. Вагітні не сідали на поріг, який вважався порталом у інший світ. Забобони говорили, що це може завадити народженню здорової дитини.

В народі вважалося, що на вулицях у день Луки активізуються відьми, які можуть завдати псування. Тому жінки, які в майбутньому хотіли б мати дитину, намагалися не покидати хату.

Традиції свята

Господині на день Луки не готували млинці. Вважалося, що їхній смачний запах приверне в будинок різну нечисть. Вона провокуватиме домочадців на конфлікти. Насправді до цього дня запаси борошна в засіках істотно бідніли.

Побоюючись темних сил, 5 травня не ходили до лісу по одному. Згідно з народними забобонами, самотнього подорожнього нечисть могла забрати із собою.

Вдома не розкидали речі. Якщо вони в день Луки будуть лежати не на своєму місці, то можуть загубитися в найбільш невідповідний момент. Понад те, забобони свідчить, що можна позбутися чогось дуже важливого і дорогого.

  Вийшов ще один новий тизер "Беверлі-Хіллз, 90210", в якому зірки серіалу дають невеличке інтерв'ю

Народні прикмети

Люди намагалися висадити цибулю, якщо дозволяла погода. Найбільш сприятливим для висадки вважався теплий та ясний день. Слов’яни звертали увагу і на природу, щоби передбачити, чого чекати цього року.

  • На заході до вечора небо чисте — найближчими днями опадів не буде;
  • Гроза — до багатого врожаю;
  • Заморозки вночі — настає несприятливий період для посівів;
  • Кучеряві хмари — потрібно готуватися до дощу;
  • Молодий Місяць — незабаром будуть заморозки.

Цвітіння горобини в день Луки говорить про встановлення теплої погоди. Про те ж свідчить і кування зозулі. Якщо ж розгорнувся дуб і зацвіла черемха, то у травні ще будуть заморозки.