В цей день кожен повинен спробувати цибулину, щоб зміцнити здоров’я та не захворіти з початком осінніх холодів.

Луків день відзначається щорічно православними віруючими 20 вересня (7 числа за старим стилем). Кожне свято допомагає нащадкам зрозуміти частку побуту, звичаїв своїх предків. Народ в цей день знімає урожай цибулі, а в церкві шанується Святий Лука Каппадокійський, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Преподобний Лука Глубокореченський (Каппадокійський) народився і жив у державі Каппадокія (територія сучасної Туреччини). Він був ігуменом, наставників обителі, що носила назву “Глибокі річки”. Даний монастир був відомий своїм жорстким і суворим способом життя. Основними принципами ченців були тяжка праця протягом дня, молитви весь вільний час і мінімум їжі. Також вони активно займалися просвітницькою роботою серед місцевого населення. Ченці даної обителі постійно несли Боже слово всім віруючим, звертали у віру язичників. Лука був найзавзятішим прихильником цих правил і найбільш побожним ченцем. Все життя він прожив при монастирі і помер від старості у віці трохи більше 90 років.

Луків день пов’язаний з корисним овочем. Тому жодне святкування не обходиться без нього. Про цілющі властивості цибулі відомо ще здавна. Овоч вкрай корисний: багатий вітамінами, каротином, мінеральними солями, цукром і азотом.

Традиції та обряди

На Русі існувало безліч традицій, пов’язаних з цим святом. Цей день вважався сумним. По-перше, тому що бабине літо закінчувалося. По-друге, при чищенні цибулі у дівчат, жінок постійно текли сльози. Цибуля використовувалася для багатьох страв, солінь, заготовок. Дівчата заплітали волосся, в процесі молячись святому. Вони просили такі ж товсті золоті довгі коси, як ті, які в’яжуться з цибулин. Вважалося, преподобний Лука спеціально насилав гіркий плач, щоб дівчатам проплакатися над цибулею перед вступом у доросле життя.

  Дженніфер Еністон запускає свій власний beauty-бренд

На Луків день було заведено подавати страви з цього корисного овочу. Особливим делікатесом були фаршировані м’ясом цибулини. Рецепт був простий. Цибулини обварювали в окропі, виймали серцевину, заповнювали її яловичиною або куркою. Потім запікали в печі, відварювали в бульйоні. Крім фаршированої цибулі на святкових столах красувалися цибульні супи, випічка, оладки, млинці.

Збір врожаю також супроводжувався багатьма ритуалами. Вживання в їжу цибулі з нового врожаю було заборонено до дня, поки остання цибулина не буде зібрана. В іншому разі весь зібраний урожай овочу буде зіпсований: висохне, згниє. За цибулевими грядками стежили з особливою ретельністю, навіть ставили саморобні пастки, сторожили ночами. Грядки з цибулею, зазвичай, були дуже довгими (десятки метрів). Після успішного збору врожаю цибулю насипали в вози, везли на найближчий ринок, ярмарок на продаж. Попри її низьку вартість, на русі дуже цінували це корисний овоч. Прибутку він багато не приносив, але зате удачею не обділяв.

Цибуля — справжнє джерело корисних властивостей. Для чого вона тільки не використовувалася. Сирі цибулини були прекрасним засобом для зменшення пухлин, гематом, обморожень. Нею відпоювали хворих на застуду, лихоманку. Багато хто використовував цибульний відвар для обробки шкіри після укусів комах. Її також додавали в олії, шампуні для надання волоссю блиску, зміцнення його структури і кольору. Не менш запотребованню була цибуля і в проведенні ритуалів, магії. Виготовляли спеціальні обереги з неї, вважалося, що цибуля допомагає від пристріту, насланих хвороб, псування. У разі, якщо раптово починала дохнути худоба — створювали спеціальні «прикраси» з сушених цибулин, які вішали на шию тваринам. Цибульні “косички”, в які овоч спеціально заплітали для довгострокового зберігання, також використовувалися для магічного захисту будинку.

  17 лютого – день Миколи Студеного: традиції, обряди та прикмети

Прикмети

  • До цього дня заборонено їсти цибулини, в іншому разі урожай буде поганим, згниє і зіпсується.
  • Білі пишні хмари на небі — незабаром стане холодно.
  • Якщо цибуля з нового врожаю солодка, то проблеми вирішаться, справи налагодяться.
  • По довжині цибулевого пір’я визначали тривалість майбутньої осені. Чим довше пір’я — тим довше затримається осіння погода.
  • Чим більше лушпиння на цибулинах з нового зібраного врожаю, тим раніше прийде сувора зима.
  • Якщо перша цибулина, яка була розрізана у родині, сильно щипає очі, то очікується безхмарний і спокійний рік.
  • Якщо вранці не чути птахів, а клин журавлів піднявся високо — значить, осінь буде ранньою, а на зиму очікується багато снігу і холодна погода.
  • 20 вересня відкривався сезон торгівлі ріпчастою цибулею. Всі прагнули зняти урожай і відвезти його на найближчий ринок.
  • Луків день вважався сприятливим для проведення ворожінь, магічних ритуалів, приворотів.
  • Ті, хто народився в це свято, володіли даром зцілення, ставали хорошими лікарями.