Актуальні новини

Свято сороки (40 святих) – прикмети, ворожіння, народні звичаї

Свято «Сороки», більш відомий в народі, як 40 святих, що відзначається 22 березня. Наші предки в цей день своїми обрядами намагалися прискорити прихід весни і прогнати геть холодну і голодну зиму.

Православна церква в цей день вшановує пам'ять сорока севастійських мучеників. У цей світлий і радісний весняний день, зима, нарешті, віддасть свої права весні, день зрівняється з ніччю, і почнеться оновлення природи. 

Люди дуже шанують цей день, вважається, що якщо покликати весну, як слід, то вона не забариться з'явитися, холоднеча піде, прилетять пташки, і потечуть струмочки, весело поблискуючи під ніжними сонячними промінчиками. У цього свята у народі кілька назв: «Сороки», «Паски». Деякі день 22 березня називають «Жайворонки» або «Тетерочний день». 

Жайворонки на свято 40 святих

Існує дуже добра традиція пекти до свята 22 березня пташок з тіста жайворонків, яким відводилася головна роль: покликати весну. Отже, ліпимо пташок, передає .

Тісто для жайворонків заводимо з вечора 21 березня, бажано здобне – порадуємо діточок, пташки у нас вийдуть смачні і дуже красиві. Можна в тісто додати і родзинок, горішків, головне – зробити пташок з розпростертими крильцями, ніби вони летять назустріч весні, зустрічають її, і несуть на своїх крильцях у наші краї. Не забудемо зробити у пернатих очі і рот – нехай пташки бачать Весну здалеку і звуть її голосніше своїм щебетанням. Можна з тіста наліпити невеликі гніздечка, а в них потім посадити наших пернатих друзів – спечені ласощі поставимо на підвіконня, щоб Весна побачила, що до зустрічі з нею давно готові і поспішила прогнати обридлу зиму.

Як спекти жайворонків на свято сорока святих ми пропонуємо вам дізнатися з відео уроку.

  Культурна оглядачка ZAXID.NET увійшла до складу журі FIPRESCI Одеського кінофестивалю

Готових жайворонків, куликів та інших пернатих, які у нас вийдуть, даємо дітям, а ті повинні бігти в поле та радісними криками кликати Весну.

Пташок наліпимо,
Зустрінемо Весну,
Прощебечут пташки,
Весну накличут!

Весна, красна дівиця,
Поспіши в наші краї,
Набридла метелиця,
Чекаємо тільки тебе!

Набридли холоду,
Йди скоріше зима,
Жайворонків випускаємо,
Красну Весну зустрічаємо.

Пташки летять, зиму проганяють,
Мерзнути не хочуть, весну накликают.
Приходь, Весна,порадуй людей
Поспіши Весна в гості до нас, мерщій!

Пташки махають крильцями,
До нас Весну звуть,
Ти миліше зими, гарнішим,
Люди дуже чекають!

Ворожіння на жайворонках

Можна і поворожити в цей чарівний свято Весни – одну з пташок можна гарненько приправити сіллю, в деяких пташок покласти монетки. Кому дістанеться «щаслива» пташка, той буде багатий, ситий і вельми задоволений життям. 

Незаміжні дівчата теж не проти поворожити в це свято: кидає дівчина пташку через праве плече назад, а потім дивиться – в яку сторону дзьобиком птаха вказала, там і живе суджений-поживає.

В іншому ворожінні дівчата групою пекли жайворонків і куликов, потім викладали свої кулінарні шедеври у порога і запрошували в будинок собачку – чию птаху собака першою обнюхає і з'їсть, та дівчина і вискочить заміж раніше за інших. До того ж, вважається, що ця дівчина дуже щаслива у сімейному житті, а чоловік їй попадеться гарний, добрий, щедрий і ласкавий. 

Звичаї і традиції у свято Сороки

Деякі традиції мають язичницьке коріння. 22 березня дівчатам потрібно зламати сорок дерев'яних плашок, розірвати сорок мотузочок – це прожене злих духів, які скували морозом нашу землю. Якщо цей ритуал дотримати, то зима неодмінно втече, і світ наповниться світлими духами, які обов'язково прокладуть весні дорогу, щоб вона спокійно могла вступити у свої законні права.

  Максим Галкін показав, як дочка Алли Пугачової освоює йогу

В деяких селах збереглася традиція 22 березня гойдатися на гойдалці – чим сильніше розгойдатися і злетіти вище, тим врожайніший буде рік, а люди стануть щасливішими. 

Гарна традиція в свято весни – прикрашати дерево паперовими, або тряпочних квітами, яскравими стрічками, дзвіночками. Весна неодмінно побачить таке диво і обов'язково прилетить до нас, прожене обридлу зиму і вступить у свої права. Дерево проносять по селі і встановлюють в тому місці, де вирішили накликати весну. Навколо дерева водять хороводи, співають пісні про весну.

 Деревце ошатне
В гості чекає Весну,
Зимонька прохолодна,
Йди до сну.
Нам вже хочеться тепла
Дуже, скоріше,
Весна в гості проситься,
Зима, нас пожалій.

Хоровод, хоровод,
Весну в гості чекає
Зима злякається,
Струмочком піде
А Весна-красуня,
Дощиком проллє.

Прикмети на свято 40 святих

В народі існує безліч прикмет про погоду.

Якщо на 22 березня зима не поспішить забратися подалі і випаде сніг, то і святий Великодній тиждень очікується холодним, не весняним, але якщо погода порадує теплом, то можна вважати, що Весна перемогла, і прогнала холоднечу, вітри та снігопади. 

Якщо прилетіли птахи почнуть вити гнізда на сонячній стороні, то це передбачає дуже холодне літо. А якщо пощастить побачити 22 березня шпака, то можна заспокоїтися – літо буде теплим, а урожай хорошим. Ну і звичайно, потрібно підвести до прильоту цих милих птах – змайструвати заздалегідь симпатичні шпаківні, щоб шпаки саме до нашого будинку прилетіли першими і порадували нас своїм чарівним співом.

Вважається – якщо погода на 22 березня порадувала, ще сорок днів ми можемо не переживати про те, що нас чекає. А от якщо в день «Сороки» погодка підвела, то і в наступні сорок днів весна з зимушкою будуть боротися – то тепло, то сніг і сльота. 

  23 січня — день святого Григорія: історія, традиції та прикмети свята

Свято весняного рівнодення допомагає нам впоратися із зимовою нудьгою, і якщо вірити в хороше, то воно обов'язково станеться, а 22 березня ми просто допоможемо Весні швидше до нас дістатися – з допомогою віри, добрих традицій і чудового, теплого настрою!

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь