25 вересня — Артамон Змійовик: історія та звичаї свята. Вбити змію сьогодні – до біди.

25 вересня (за старим стилем — 12 вересня) православна церква вшановує пам’ять італійського страстотерпця, служителя Автонома. Великий праведник постраждав від рук непримиренних язичників, які не бажали миритися з двовір’ям, на благо всього народу християнського. За своє довге життя архієрей зміг звернути одними лише промовами сотні ідолопоклонників, даруючи їм духовне возз’єднання зі справжнім Богом, інформує Ukr.Media.

У народі ім’я святого спростили до “Артамона” в рамках більшої милозвучності, а саме торжество прозвали Артамон Змійовик або зміїний день. Вважається, що напередодні свята всі повзучі гади йшли з полів у свої нори, де спокійно перечікували сувору зиму.

Історія житія праведника

Автоном, християнський мученик, жив в 3-4 столітті в Італії і займав пост єпископа в Палестрині (Пренесті). Про сім’ю і дитинство святого достеменно нічого не відомо, оскільки відомості про його життя були записані ще при правлячому Юстині Першому на основі ранніх переказів і загубилися з часом.

Коли імператором Діоклетіаном поновилися гоніння християн архієрей залишив все мирське і на благо народу оселився в малому селищі Сореї, що знаходилося в малоазіатській Віфінії. Там його прихистив місцевий віруючий, Корнилій. Чоловік продовжував проповідувати і викривати сотні ідолопоклонників. Звернених незабаром стало так багато, що Автоном створив цілий храм для парафіян. Дияконом в новоявлену церкву поставили Корнилія, який незабаром став пресвітером обителі. Сам же італійський праведник відправився з промовами вихваляння Всевишнього по територіях Ісаврії і Лікаонії.

Діоклетіан, війська якого ніяк не могли схопити святого, наказав знайти його у що б то не стало і доставити до двору правителя. Задумане імператору не вдалося, однак, його піддані язичники все ж дісталися до християнина. Одного разу його брати по вірі зруйнували капище, де збиралися раніше ідолопоклонники. У відповідь ображені іновірці напали на відбудовану Автономом церкву Архістратига Михаїла, де довго катували його і в кінцевому підсумку по-звірячому вбили, окропивши кров’ю священнослужителя вівтар. Убієнне тіло витягла з-під завалів Марія, дияконеса, і з почестями погребла його за всіма християнськими традиціями.

  Львів першим з українських міст подав заявку на конкурс «Європейська столиця культури 2030»

Коли до влади прийшов Костянтин Великий, на місці поховання старця спорудили малу каплицю. У 5 столітті один священник через незнання розібрав будову по цеглинах і переніс в інше місце. Через півстоліття коли помилку оприлюднили, мощі, що залишилися нетлінними, знайшли спокій.

Звичаї святкування народної дати

25 вересня селяни святкували торжество вдруге — перше датували 4 червня (Василісків день). Вірили, що Артамон Змійовик в крайній за рік раз випускає плазунів на волю насолодитися ще теплим сонцем, а потім розганяє і зачиняє глибоко в землі. З цієї причини більшість людей воліли відсиджуватися вдома, не виходити в ліси, щоб не зустрітися з зміями і вужами, що розбушувалися.

Чоловіки в цей день збираються на традиційне полювання. Дату вважають досить важливою, оскільки будь-яка принесена додому здобич обіцяє велику удачу в справах прийдешнього року. Господині ж залишалися у дворі і приступали до збору горобини. Робили це дбайливо, вкрай акуратно, щоб не зламати тендітні гілки деревця. Із зібраних плодів робили заготовки на зиму, вітамінні суміші, а також готували вечерю своїм мисливцям, втомленим і задоволеним.