6 лютого — Ксенії Півзимниці: історія, традиції та прикмети свята. У цей день заборонено шити, в'язати та займатися іншим рукоділлям.

День Ксенії — за православним календарем є днем вшанування світлої пам’яті блаженної Ксенії Петербурзької. Датою святкування позначили 6 лютого. Дана подія в народі іменується і по-іншому: День Ксенії, Ксенія Весновказівниця, Ксенія Півзимниця, Ксенія Півхлібниця. У святий день у храмах згадують про Ксенію Мілаську, яка прийняла рішення присвятити себе і своє життя Богу, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Блаженна Ксенія народилася в сім’ї високоморальних і благородних батьків. У повнолітньому віці дівчина вийшла заміж за придворного співака церковного хору Андрія Федоровича Петрова. Подружжя мирно жило в Санкт-Петербурзі. Не довго щастя було тихим. Ангел смерті вирішив розлучити люблячу пару. Ксенія прийняла рішення стати юродивою після раптової і несподіваної кончини свого чоловіка. Віддавши в пожертву власний будинок, накопичене майно роздавши нужденним, а гроші занісши до церкви, вона одягнулася в шати чоловіка і розповідала оточуючим, що він живий, а Ксенія пішла в інший світ.

Далі відбувалися неймовірні речі. Дівчина зовсім перестала відгукуватися на власне ім’я. Вона з серйозністю називала себе Андрієм Федоровичем. Мета стояла перед дівчиною — вимолити у Бога прощення за коханого, що раптово помер. Спостерігаючи за божевільними діями, родичі наполягли на повному обстеженні. У висновку було зазначено, що Ксенія абсолютно здорова і має повне право розпоряджатися своїм рухомим і нерухомим майном.

Молода дівчина, в єдиному чоловічому костюмі цілими днями бродила вулицями Петербурга і ніби навмисне піддавала себе всіляким нападкам і насмішкам. Її дивно-незвичайний образ, незрозуміло складені промови служили провокацією для недобрих людей, особливо підлітків, які всіляко глумилися над нею. Надалі до дивацтв блаженної оточення стало звикати. Всіляко їй стали пропонувати теплий чистий одяг і невеликі гроші. Однак, Ксенія ні за яких обставин не хотіла міняти свої лахміття. Адже колись речі були обмундируванням її чоловіка.

  У Роттердамі стартував Гранд-фінал "Євробачення-2021"

Бувало, цілими днями Ксенія мандрувала вулицями Петербурга. Вкрай рідко вона відвідувала своїх знайомих, обідала, розмовляла і вчила бути правдивими. До нічного часу Ксенія зникала, і довгий час ніхто не міг зрозуміти куди. З розслідування місцевої поліції з’ясувалося, що жінка йшла в поле і стоячи на колінах, читала молитви до світанку, виконуючи земні поклони на всі чотири сторони.

Від милостині вона також всіляко відмовлялася, зрідка приймала від добрих і безкорисливих людей монети із зображенням вершника для того, щоб допомогти таким же бідним і нещасним, як і вона. Блаженна Ксенія вирішила йти до кінця, несучи свій рятівний подвиг. У такій обстановці Ксенія провела цілих 45 років. Після цих років Господь змилувався і обдарував її вмінням зцілювати, передрікати і направляти. У 1988 році Ксенія Петербурзька стала одна з численних ликів святих.

Традиції та обряди

  • За цим днем визначали настання весни. Якщо тепла і сонячна погода, то весна буде сприятливою і швидко перейде в літо. У народі говорили: “Яка Ксенія — така і весна”, тобто Весновказівниця.
  • Дбайливим господарям вдавалося перевірити, чи вистачить запасів зерна до нового врожаю.
  • Також в цей день вірили в існування “економічної” прикмети. Люди цікавилися цінами на хлібні вироби. Якщо цінова політика зерна була не високою, можна очікувати хороший урожай. Також велися розмови про те, що якщо на Півхлібницю досить низька ціна, то до нового врожаю подорожчання не відбудеться.

За порадами старшого покоління не рекомендувалося:

  • шити;
  • прясти;
  • перестилати ліжко;
  • позбавлятися від волосся або нігтів.

Обряди відбувалися і за допомогою ворожіння. Наприклад, ворожили за допомогою короваю. Його необхідно було зважити ввечері і на наступний ранок. Якщо після закінчення ночі вага зменшувалася, то ціна в подальшому значно знижувалася. Другий варіант — просто дивилися на житній хліб вранці і ввечері. Додалося — новий урожай буде багатим.

  У Варшаві відбулася прем'єра фільму про Голодомор "Ціна правди"

Щоб восени не залишитися без врожаю в цей день не ставили брагу і квас, не зав’язували вузли (це могло накликати похорон близької і рідної людини). Перестеливши ліжко можна було накликати важку і практично невиліковну хворобу. А обстрижені нігті на кінцівках прирікали на судоми. Також в цей день у жодному разі не можна було розповідати свої сновидіння.

Прикмети

  • Хмари, що пливуть високо в повітрі, — говорять про швидке настання теплої погоди.
  • Пташки ховаються в хмиз — перша ознака наступаючого морозу з хуртовиною.
  • Заметіль віщує запізнілий прихід весняної пори.
  • Небо всипали часті зірки — надалі погода буде теплою.
  • На сосновому дереві на зиму залишилося безліч шишок — буде хороший урожай жита.
  • Люди, які народилися 6 лютого в житті стають хорошими працівниками.

Якщо в ніч на 6-е лютого наснилися:

  • величезного розміру камені — то це до проблем з животом;
  • морські хвилі — пересуди і плітки оточуючих;
  • церковна будова — до близької втрати;
  • якщо уві сні ви сильно трете очі — то чиїсь недобрі справи незабаром будуть викриті;
  • жахатися неприємностей — життя потече спокійно і розмірено;
  • розділ чого-небудь на рівні частини — пророкує тяжке становище.