8 серпня — Єрмолаєв день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні після обіду знахарі відправлялися збирати лікувальні трави.

Єрмолаєв день присвячений пам’яті Єрмолая, одного з великомучеників. Люди, що належать до православної віри, шанують в цей день і інших святих, що жили в стражданнях заради спокутування гріхів людства перед Богом, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Єрмолай запам’ятався віруючим тим, що звернув не мало людей в християнство. Наприклад, священнослужителя Пантелеймона, який в дитинстві і юності сповідував язичництво. Єрмолай зміг за допомогою промов, присвячених звеличенню Православної церкви, переконати молоду людину зректися цілого пантеону ідолів, керуючих силами природи. Одного разу Пантелеймона разом з Єрмолаєм зловили язичники, які знали про те, з якими цінностями і переконаннями майбутні мученики жили. Всі спроби ідолопоклонників закликати чоловіків до зміни їх релігійних переконань були марні. Невірних заточили в темниці без світла і води. Незабаром стався серйозний природний катаклізм — землетрус. Через нього на одному з місць розташування ідолів сталися непоправні руйнування. Кам’яні гіганти розсипалися на дрібні шматочки. Цю новину гінці поспішили повідомити правлячому тоді імператору. Звістка його ошелешила і розгнівала. Правитель зажадав негайної страти ув’язнених, так як вважав, що саме вони винні в катастрофі, що сталася. Нібито ідоли розлютилися, що на території їх стародавнього панування, з’явилися ті, хто не поклоняється їм, а вірить в іншого бога. Існує легенда, згідно з якою Єрмолай знав про свою подальшу долю. Ця інформація йому надійшла безпосередньо від Ісуса Христа, що з’явився в гіркому баченні, яке одночасно несло добру звістку. Принадність цієї новини для Єрмолая була в тому, що він повинен був загинути в ім’я християнської віри. І як істинно віруючий вважав це вищою благодаттю і благословенням. Страта була здійснена в 305 році 8 серпня. Саме цей день після канонізації святого Єрмолая став днем його вихваляння.

  Джейсон Момоа розлучається зі своєю дружиною після 17 років шлюбу

Сучасні християни просять у Єрмолая зміцнити їх священну віру і убезпечити від поганих думок, що штовхають на злі вчинки. Йому ж моляться і про поліпшення здоров’я.

Традиції та обряди

Існує чотири основні традиції у святкуванні даної події. Це жнива, приготування овочевих страв, збір трав і яблук.

Перший тиждень серпня зазвичай був спекотним, часто температура досягала неймовірного рівня. Селяни любили саме в цей період починати жнива. І День святого Єрмолая підходив ідеально. Існували навіть спеціальні приказки, що закликають до активних і обов’язкових дій в полі. Починали збирати і яблука, але вживати їх в їжу було строго заборонено. Табу знімалося тільки при настанні свята врожаю. В цей час можна було викопувати і перші картоплини. Молоді плоди використовували для приготування страв до обіду. Цікаво, що селяни воліли робити вінегрет з оселедцем. Подавали його не холодним, а гарячим. Такої температури вдавалося домогтися за рахунок попереднього варіння картоплі.

За звичаєм лікарі відправлялися після обіду збирати лікувальні трави. За повір’ями того часу вони повинні були бути особливо цінні при профілактиці хвороб, так як всі корисні властивості набирали пік сили саме в цей день. Досягалося це завдяки швидкому приходу осені. Природа дарувала останню можливість скористатися медичними силами трав, так як вони скоро зів’януть. Тому всі ліси і поля були заповнені людьми з найближчих сіл. Збирали в основному м’яту і іван-чай, так як їх можна було заварювати і пити. А для здійснення такої процедури зовсім необов’язково було бути лікарем.

Прикмети

Як у будь-якого народного свята, у цього дня є свої прикмети:

  • Вважається, що якщо ранок 8 серпня видався холодним, то листя опаде рано, і холод прийде швидше покладеного терміну.
  • Якщо на деревах (в приказках в основному згадується липа) листя починало жовтіти, значить літо здає свої права.
  • Коли люди бачили біля водойм жаб, погода повинна була зіпсуватися, якщо ж земноводні стрибають по воді — варто очікувати дефіцит дощів і як наслідок поганих врожаїв.
  • Вірили, що всі зібрані в це свято трави мають цілющі властивості, що перевершують звичайні в десятки разів.
  • Якщо хтось помічав, як мурахи, поспішаючи, замикали проходи в свій будинок, значить слід було чекати дощу.
  • Ще увагу потрібно було звертати на поведінку коників: поводяться зазвичай добре — тепло затримається ще надовго; в поведінці помітні дивацтва — нічого позитивного чекати не варто.
  • Мухи, незвично нападаючі на перехожих, свідчили про надмірне випадання опадів.
  • Ще одним знаком відмінної погоди було кування зозулі рано вранці. За умови, що його не було чутно, осінь швидше за все не за горами.
  • Насичено червоний захід, ніби налитий кров’ю, обіцяв дощову осінь.
  • Галасливі качки — обіцяли зливи.
  • Вірили, що день чудово підходить для збору хліба. Однак всі збори врожаю і в саду, і в городі проводити правильним вважалося після полудня, так як до цього часу роса вже підсохла і позбавила листя від пилу, додавши цілющої потужності всім рослинам.
  Джамала народила третього сина і розсекретила ім'я новонародженого