У цей день прославляли горобину, намагалися зірвати якомога більше грон і підвісити їх під дахом.
Два Пімена — народне свято, що відзначається щорічно 9 вересня. В цей час вшановується пам’ять одночасно декількох святих, від цього і така назва свята. У цей день на Русі заведено прославляти горобину. Це дерево вважалося символом успіху, процвітання і родючості. Також, горобину використовували, як потужний оберіг від усіх видів нечистої сили. Саме тому, багато господарів висаджували дерева горобини перед воротами своїх ділянок або навіть прямо перед входом в будинок, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Головні герої свята — Пімен Великий і Пімен Палестинський.
Перший з них — був народжений в Єгипті приблизно в 4 столітті. Ще з юних років він відчував, що йому цікава релігія і тягу до ведення усамітненого способу життя, і як тільки трохи виріс — взявши з собою двох братів, відправився в Скитський монастир.
Але в 407 році на монастир напало плем’я варварів і повністю знищило його. Ченці були змушені перебратися для продовження служіння в уже практично зруйнований старий храм, що залишився ще від язичників. Пімен продовжував активне служіння Всевишньому, ведучи праведний спосіб життя. Це допомогло отримати повагу парафіян, які приходили на його проповіді або ж просто за доброю порадою. Після, подібні поради навіть оформили в письмовому вигляді в книгу афоризмів.
Пімен прожив довге життя, до кінця якого залишався вірним обраному шляху служіння Богу. Помер в 110 років.
Другий герой свята — Пімен Палестинський. Він жив трохи пізніше — в 6 столітті. Він мешкав у безлюдних місцях, провівши все своє життя в молитвах і роздумах про Бога.
Запам’ятався історією, яку сам повідав про свій гріх. Відповідно до цієї історії, будучи пастухом, він не зміг зупинити стадо псів від нападу на людину, яка проходила повз. Пімен говорив, що не може пробачити собі цього і чекає в якості кари для себе такої ж смерті. Так і сталося — Пімен загинув від того, що був на смерть роздертий левом, який на нього напав.
Традиції та обряди
Горобина вважалася своєрідним «деревом-воїном». Говорилося про те, що воно здатне самостійно давати відсіч всьому поганому, що відбувається навколо. За легендами, горобина пішла від першого священного дерева на всій Землі, яке, на жаль, засохло з приходом на планету злих сил.
Люди вважали, що горобина — незвичайне дерево, яке може самостійно захистити себе в разі нападу. Тому, коли їм було необхідно відламати кілька гілочок горобини або ж набрати плодів, обов’язковим ритуалом було поговорити з деревом, попросивши вибачення за свої дії і пояснивши мету з якою будуть використані ягоди або гілки. Якщо горобина вважала ці цілі праведними, то вона прощала людей. А ось якщо ні — вона могла наслати кару різного ступеня тяжкості. Найбільш «слабкою», наприклад, був зубний біль.
Збір горобини було заведено починати саме на Пімена. Однак, це робилося тільки після того, як першими ягодами поласують птиці. З горобини робили різні напої та настоянки — горобиновий чай, квас і вино. Горобину використовували для начинки пирогів.
На вечірні гуляння дівчата обов’язково робили собі горобинове намисто, яке крім прикраси виконувало функції оберега від нечисті, лікувало безпліддя та інші жіночі проблеми зі здоров’ям.
Прикмети
- Якщо до Пімени горобина пожовкла — то варто чекати раннього приходу зими.
- Якщо врожай горобини слабкий — осінь буде сухою, а якщо рясний — варто чекати дощів.
- Якщо горобина почала цвісти пізно — найближчі 3 місяці можна не боятися холодів, погода буде теплою.
- Люди, що народилися на Пімена — сильні і добрі одночасно. Життя оберігає їх від небезпек і неприємностей.