Актуальні новини

Добіньки, моздирі та вежа: давні великодні традиції Галичини

Кожен етнографічний регіон має свої особливі традиції. Не виняток – і на Великодні свята. Розповідаємо, як розважалися навесні наші предки у найбільше релігійне свято.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1608510 { min-height: 180px !important; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1608510{ margin: 0!important; } .mobile-branding-wrapper { min-height: 200px } }

На сайті Te News розповіли про традицію, яка має кілька назв – «великодня вежа», «дзвіниця» або «церковця». Вона була популярною серед молоді на Галичині та Буковині.

У забаві «Великодня вежа» брали участь 4-6 юнаків, які ставали в коло, їм на плечі вилазили ще 2-3 хлопців. Такою «вежею» вони обходили довкола церкви. Якщо хтось з верхнього ярусу падав, це дуже веселило учасників та глядачів.

Про цю традицію згадує письменник Богдан Лепкий. Він народився у Гусятинському районі на Тернопільщині. У книзі «Великдень (Зі споминів про хлоп’ячі літа)» він так описує традицію: «Парубки дзвіницю зробили: на долині трьох, двох їм на раменах стоять, а на верху один, як шпиль. Тому найгірше; хоч його за ноги тримають, хитається. “Тримайся вітру” – радить котрась із дівчат. Та ще вона не вимовила того, як дзвіниця рушилася з місця, захиталася – і бебех поміж дівчат. Крик, вереск, писк… Гагілку перервали. Але гагілка нині найважніша забава. Дівчата знов беруться за руки і хоровід снується кругом церкви. “Через попові лози скакали бігцьом кози, То в гору, то в долину. То в рожу, то в калину”. “Ой віл, бігме віл”. Хлопці з-поза дзвіниці вискочили волом. Найсильніший тримає, його руки вчепився менший, того ще менший, цілий шнурок; завернув, хлопці розбіглися і просто на дівчат. Знов крик, вереск і писк. Знову гагілку перервали. “Ми вашої забави не мішаємо, не мішайте ви й нам!”, – каже старша дівчина і кличе товаришок до нової гагілки. Пішли тії пани с кути. Що носили на нас прути. Пішли тії пани спати. Що казали нас кувати…».

  Скандал набирає обертів. Перемогу дочки Алсу в шоу "Голос. Діти" анульовано

Великодня забава «Вежа»
Великодня забава «Вежа»Великодня забава «Вежа»Великодня забава «Вежа»

А «Фотографії старого Львова» розповіли про традиції святкування у селах, що розташовані у Львівській області понад рікою Зубра – Вовкові, Кугаєві, Загір’ї та Жирівці. Їх детально описав в історико-етнографічному нарисі «Вовківська земля» Микола Батіг.

Хлопці готували стрільний порох для заряджання «моздирів», якими стріляли на Великдень. Два такі чавунні «моздирі» досі зберігаються у церкві в Кугаєві. Дитячі пістолети із запасом пістонів для великоднього салюту купували навіть найменшим хлопчикам.

Богоявленська церква у Кугаєві (фото з архіву Степана Гайдучка)
Богоявленська церква у Кугаєві (фото з архіву Степана Гайдучка)Богоявленська церква у Кугаєві (фото з архіву Степана Гайдучка)Богоявленська церква у Кугаєві (фото з архіву Степана Гайдучка)

Менші хлопці у Страсний тиждень майстрували дерев’яні молотки «добіньки». Ними вони здійснювали траурний ритуал у Страсний четвер. Ввечері вони збиралися під церквою, де була підвішена велика дерев’яна дошка, після першого удару церковного дзвону розпочинали свою жалобну «мелодію». Хлопці ритмічно били «добіньками» дошку: два удари – довгі, три – короткі. Це тривало аж до пізніх сутінків. Право зайняти найкраще місце належало найстаршому юнаку з найбільшою «добінькою». Останнє – належалося наймолодшому.

Під голосний салют «моздирів» та пострілів із саморобних «добіньок» відбувалося й освячення паски удосвіта неділі.

Довбня як музейний експонат (фото з Вікіпедії)
Довбня як музейний експонат (фото з Вікіпедії)Довбня як музейний експонат (фото з Вікіпедії)Довбня як музейний експонат (фото з Вікіпедії)

У передвеликодню ніч у надзубрянських селах за прадавнім звичаєм під церквою розпалювали вогнище й сиділи біля нього аж до ранку. У деяких місцевостях цей звичай називали «гріти діда». Така традиція була поширена в багатьох регіонах, найбільше – на Гуцульщині. Вона тягнеться ще з язичницьких часів, вважалося, що цим вогнем ми вшановуємо предків, гріємо, задобрюємо їх. Іноді з вогнем пов’язували новий урожай, здоров’я членів сім’ї, а часом пояснювали вогонь євангельським текстом про сторожу біля Господнього гробу.

  Ірина Білик натякнула на примирення з Коляденко

Традиція «гріти діда» особливо поширена на Гуцульщині (фото Blitz)
Традиція «гріти діда» особливо поширена на Гуцульщині (фото Blitz)Традиція «гріти діда» особливо поширена на Гуцульщині (фото Blitz)Традиція «гріти діда» особливо поширена на Гуцульщині (фото Blitz)

Про інші цікаві традиції – каток, сербен та повішання Юди – ZAXID.NET розповідав тут.

Залишити відповідь