У цей день було заведено займатися ремонтом, пошиттям і покупкою зимового одягу, готуючись, таким чином, до зими.
Це народне свято відзначається 21 жовтня 2019 року (дата за старим стилем — 8 жовтня). Парафіяни православної церкви у цей день вшановують пам’ять преподобної Пелагії Антіохійської та преподобного Трифона, архімандрита В’ятського, інформує Ukr.Media.
Пелагія жила в V столітті у великому і багатому місті Атіохії. Вона була актрисою і начальницею над цирковими танцівницями. Маючи гарну зовнішність, славилася своєю розпустою.
Одного разу в місті проходив церковний собор, на якому були присутні всі єпископи землі сирійської. В один із днів вони перебували у дворі храму, коли поруч з ними пройшла Пелагія, оточена шанувальниками. Всі єпископи відвели очі, і тільки один з них — Нонн дивився на неї пильно. Всю ніч він присвятив благанню про порятунок грішної душі блудниці. Вранці Пелагія, не розуміючи, що з нею відбувається, прийшла до храму і була присутня на богослужінні і проповіді.
Почуті нею слова справили на неї величезне враження і вона розкаялася у вчиненому, роздала все своє майно і багатство стражденним, одягнулася в простий одяг, покинула місто і таємно прийшла до Єрусалима, де і стала жити в печері на Оливній горі. Провівши залишок життя в мольбах і проповідях, стала святою і після смерті піднеслася в небесну обитель.
Трифон з народження проживав з батьками в Архангельській губернії. Коли прийшов час одружуватися, він таємно покинув будинок, так як відчував потяг до чернечого життя. У місті Устюзі знайшов притулок у місцевого священника і присвятив своє життя мольбам. Пізніше перебрався в Пискорську обитель, де був пострижений у ченці. Тут продовжував відвідувати церковні служби та почав працювати в пекарні. Одного разу він тяжко захворів. Коли він знаходився при смерті, йому явився святитель Миколай. Він зцілив його і нагородив даром чудотворця.
Не бажаючи слави, Трифон почав шукати самоти та оселився біля гирла річки Мулянка, де навернув до християнської віри багато язичників. Потім він перебрався на річку Чусова, де збудував монастир. Пізніше поставив Успенський монастир в місті Хлинов. Саме там він і був посвячений в архімандрити.
Традиції та обряди
Традиційно в це народне свято дістається теплий одяг та взуття, а для діточок в’яжуться шкарпетки та рукавиці. Для тих, хто збирався одружуватися або виходити заміж, також готується новий одяг.
З цього дня чоловіки рубали починок і випалювали нові поля в лісі. Однак старі дерева було заборонено валити. Згідно з повір’ям, в них живе душа людини та мучиться, саме тому вони так жалібно риплять на вітрі. Якщо дерево зрубати, то душа стане незахищеною.
В цей день чоловіки починали опускати в вири бочки з огірками, які засолили їх дружини. Навесні їх діставали, і на столі з’являлися хрусткі корнішони.
Прикмети
- З Трифона і Пелагії починається похолодання.
- Якщо в цей день хмари низько розташовані, то скоро настануть холоди.
- Якщо миші свою нору риють в теплу сторону, то зима буде суворою.