«Фрагменти з минулого»

067835
«Фрагменти з минулого»

Так називається виставка світлин старого Львова, яка експонується у Палаці мистецтв міста. Завдяки новітнім технологіям, фотографії столітньої давності були збільшені з великою роздільною здатністю і видрукувані у форматі 2,5 на 1,5 метра.

А це дає змогу відчитати всі написи на афішах та вивісках, побачити вирази обличчя та вбрання перехожих, архітектурні деталі будівель, якість бруківки, газони та квітники, інтер’єри за заскленими вікнами будинків. Експозиція дає уявлення про те, як змінювалась частина міської забудови. Фотографії дібрані так, що відвідувачі виставки впізнають характерні міські види одразу, а декотрі міські фрагменти – тільки після прочитання анотацій, долучених до кожної фотографії. В анотаціях подаються дати і загальний опис фото, атрибуція.

Окремі фотографії вже відомі, інші – демонструються вперше.

Знімки упродовж багатьох років збирав корінний львів’янин, фотограф-любитель Олександр Коробов. Для експозиції підготовано майже дві сотні світлин, однак представити вдалося лише тридцять шість, тож львів’яни сподіваються, що вона матиме продовження. Про це мріє й ініціатор виставки, та й не лише про це, а про створення у Львові Музею фотографії.

«Величезне бажання створити такий музей спонукало мене підготувати цю виставку, а ще – любов до архітектури. Моя мама – архітектор, тож я з дитинства причетний до творення львівського архітектурного середовища, – каже Олександр Коробов. – Багато львівських архітектурних споруд залишились такими, якими вони були сто років тому, а чимало зникли назавжди, і тільки старе фото зберігає пам’ять про них. Якщо я цією виставкою хоч на краплинку зупиню нищення того, що в нас є, то буду дуже радий. Підготовка до цієї події тривала п’ять років. Кожну фотографію відновлювали по квадратному сантиметру. До цього долучилося багато людей, і мене тішить небайдужість львів’ян до своєї історії».

«Ми відкриваємо сьогодні європейську виставку, тому що це виставка європейського Львова, того часу, коли він був столицею однієї з австро-угорських провінцій, – зауважив під час відкриття куратор експозиції Ігор Сьомочкін. – Тоді для європейців це було нове місто, воно змінило свою знаковість, старі сакральні споруди стали пам’ятками, “забитками” минувшини. Тоді з’явилася Львівська опера, Гетьманські вали, залізниця, трамвай. електрика… І тепер, з висоти ХХІ століття, ми можемо побачити в нашому місті ці старі деталі. Ще тоді на вулицях Львова з’явився фотограф, прикметний персонаж, який, на відміну від художника, рисувальника, не відтворює, а відображає мить: тут і тепер».

І такими митями ми можемо насолоджуватися. Ось пані в капелюшку з вуаллю їде в нині уже раритетній машині; на інших світлинах бачимо, як до головної пошти під’їжджають вози, а на головному залізничному двірці зустрічають якусь поважну делегацію; бачимо зведену спеціально до приїзду цісаря Франца-Йосипа тріумфальну арку; як на Високий замок їде трамвай; і будівлі – такі, якими вони були за задумом своїх архітекторів. На цих світлинах тепер можна прочитати вивіски, що раніше, на маленьких знімках, було неможливо.

У загальному контексті виставка дає можливість відчути атмосферу столичного та міжвоєнного Львова, проникнути в глибину переживань людей того часу, з їх турботами та надіями. Фотографії цікаво буде побачити всім небайдужим львів’янам – тим, хто переймається історією та культурою Львова, хто вболіває за збереження його архітектурної спадщини. Розгорнута експозиція приверне увагу і гостей міста – перш за все, завдяки унікальності фотографій, які спонукають розгорнути аналогічні експозиції в інших містах України. Головною метою цього культурного заходу є розкриття перспективи становлення Музею історії фотографії у Львові.

Надія ПАСТЕРНАК

Фото Йосипа МАРУХЯНКАМаєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар