Культурологічні видання читайте у Вікіпедії

092322
Культурологічні видання читайте у Вікіпедії  ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Тижневики «Культура і життя» та «Кримська світлиця», що підпорядковані Національному газетно-журнальне видавництву, стали першими українськими виданнями, які потрапили до Вікіпедії під вільною ліцензією «Creative Commons». Тепер ПДФ-версії цих газет, будь-яких років випуску, можна буде знайти і прочитати в електронній енциклопедії. Варто зазначити, що «Культура і життя» видається з 1923 року, а «Кримська світлиця» з 1992-го. Поки що працівники Національного газетно-журнального видавництва завантажили на Вікісховище повний архів номерів «Культури і життя» за 2011-2017 роки, а «Кримської світлиці» — за 1992-94 і 2010-2017 роки. Ця робота триває.

Ініціаторами виступили самі редакції. Головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет зазначив: «Ми прагнемо відкритості і якнайширшого розповсюдження інформації про події українського культурного життя в світі. Як редактор української Вікіпедії із майже 10-річним стажем, я розумію, що в сучасному світі вільній інтернет-енциклопедії належить особливе місце. Вікіпедія потребує якісного контенту, створеного фахівцями. Саме тому перехід на ліцензування дозволить без втрат і порушень прав авторів поширювати інформацію про найбільш значущі події в царині культури».

«Після анексії півострова Російською Федерацією в системі роботи газети відбулися істотні зміни —  унеможливлюється її нормальне функціонування на окупованій території. Вільне ліцензування газети дає передумови для поширення новин про український Крим у світовому інформаційному просторі», — зауважив головний редактор газети «Кримська світлиця» Віктор Мержвинський.

Подію прокоментував генеральний директор ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» Андрій Щекун: «Наше видавництво друкує україномовні видання, кожне з яких є впливовим і значущим медіа культурологічного спрямування. Що має власну унікальну добірку інформації, яка не має аналогів, зокрема, в цифровому середовищі».

24 березня у Національному газетно-журнальному видавництві були підписані оригінали дозволів на вільне ліцензування. Перші примірники виданих під CC BY газет передали керівництву громадської організації «Вікімедіа Україна» і представникам Фонду Вікімедіа Делфін Менар та Вініфред Оліфф.

А 28 березня Євген Букет і Віктор Мержвинський презентували зміни в ліцензуванні видань в Українському кризовому медіа-центрі. Зокрема, головний редактор «Культури і життя» розповів, що видання таким чином захищають свої авторські права у світовому медійному просторі. Відтепер усі бібліотеки України можуть вільно цифрувати матеріали газет. Зокрема, таку роботу вже почала Національна бібліотека України ім. В. Вернадського.

Голова правління громадської організації «Вікімедіа Україна» відзначив, що при використанні матеріалів «Культури і життя» та «Кримської світлиці» будуть ставити посилання на джерело, що також сприятиме зростанню популярності цих газет.

«Адже українська Вікіпедія є одним із найпопулярніших сайтів України, маючи близько 50 мільйонів переглядів на місяць. Ця електронна енциклопедія перекладена майже 300 мовами світу і має сукупно 44 мільйони статей. Використання вільної ліцензії „Creative Commons“ дозволить використовувати фотоматеріали та спростить використання текстів газет у вікіпроектах. Це сприятиме поширенню та популяризації знань про Україну та її культуру», — підсумував Ілля Корнійко.

У квітні представники неурядових організацій «Creative commons Ukraine» та «Вікімедіа Україна» проведуть для працівників Національного газетно-журнального видавництва тренінг по ліцензіям Creative Commons. Цей захід дозволить журналістам та редакторам газет і журналів краще зрозуміти, як використовувати матеріали, ліцензовані у різний спосіб.

Олександр Литвиненко

Фото автора та Оксани Бруско

Відео uacrisis.org 

На фото: головний редактор газети «Культура і життя» Євген Букет, голова правління ГО «Вікімедіа Україна» Ілля Корнійко, головний редактор «Кримської світлиці» Віктор Мержвинський;

(ліворуч) Ілля Корнійко, Євген Букет, член РК «Вікімедіа Україна» Сергій Петров, генеральний директор Національного газетно-журнального видавництва Андрій Щекун, Вініфред Оліфф, член ВМ УА Віра Моторко, Делфін МенарПопередня публікація розділу Повноліття єдиного професійного театру інвалідів
Наступна публікація розділу Ювілейний в іноваційному форматі

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар