Московські війська та Україна

0102795
Московські війська та Україна

Як московське військо з`явилося в Україні? Хто його запросив? Якою була його чисельність?

На ці питання відповідав кандидат історичних наук Вадим Назаренко – у своїй лекції «Російські війська на території Гетьманщини (друга половина XVII – XVII століття)». Вперше озброєні загони північного сусіда на постійній основі з`явилися на українських землях після перемовин Хмельницького з Московією (як тоді називалася Росія) стосовно військової допомоги в 1654 році.

Спочатку йшлося про 3-тисячний контингент, що мав стояти по Дніпровському рубежу для захисту Гетьманщини, а також про допомогу польових військ сусідів козакам у війні з Польщею. Перший загін москвинів чисельністю 2605 вояків прибув уже в лютому-березні 1654 року, і розташувався він гарнізоном у Києві. А ось із вводом військ союзників до Чернігова гетьман не погодився.

Чисельність московських військ у Києві на початку другої половини XVII століття коливалася від 2 до 5 тисяч. У 1665 році сторони визначилися, що у Києві має бути п’ять тисяч солдатів. І лише на початку XVIIІ століття їхня кількість у місті скоротилася до 2–3 тисяч.

Чернігів, Переяслав, Ніжин і Остер також стали основними містами дислокації московських військ, розповів Назаренко. Навіть більше, з 1665-ого й до антимосковського повстання 1668 року московські залоги були навіть у невеликих полкових містечках. Згідно з домовленостями, в цей час у Переяславі перебували 2 тисячі вояків, із яких п’ятсот – у Каневі. По 1200 – у Чернігові й Ніжині, півтори тисячі у Полтаві, а в Кременчуці й Мотовилівці – по 300 тощо. Загалом, кількість московських військ у гарнізонах сягала 12 тисяч.

Найбільше чужинських військ було у Києві. В 1711–20 роках у місті розташовувалося 4 полки чисельністю 1300–1400 осіб кожен. Із 1721 року додався ще 5-ий полк, а загальна кількість сягала 6 тисяч. При цьому, офіційними місцями дислокації північного війська у першій чверті XVIIІ століття вважалися лише Київ і Глухів.

Загалом, на теренах Гетьманщини перебувало понад 20 тисяч солдатів із Московії. Якщо врахувати, що населення в краї налічувало близько 2 мільйона осіб, то на одного московського вояка припадало 80 мешканців.

Сергій БАХІН

Фото: indragop.org.uaПопередня публікація розділу Відбувся VIII Всеукраїнських фестиваль «Розстріляна молодість»
Наступна публікація розділу Поговоримо про кохання

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар