Журнал "Пам'ятки України"

018275
Журнал "Пам'ятки України". Підписатися на Журнал "Пам'ятки України" з доставкою поштою по Україні.

Журнал Пам'ятки України: історія та культура — науково-популярний ілюстрований журнал. Основні теми — національна культура, вітчизняна історія, краєзнавство, пам'яткознавство, українознавство, музейництво, археологія, архітектура, фольклор, етнографія.

У 1969 р. за ініціативою П. Тронька започатковано інформаційно-методичний бюлетень «Пам'ятники України» Українського товариства охорони пам'ятників історії та культури. Перший номер побачив світ у грудні 1969 р.

Спочатку це було «режимне» періодичне видання, яке обслуговувало ідеологічний відділ компартії у царині охорони пам'яток. Як офіційний орган Українського товариства охорони пам'яток, бюлетень мав своїм завданням, покладеним на нього тодішньою тоталітарною системою, закріплювати тезу про КПРС як провідну силу, яка протягом існування радянської влади найкращим чином опікувалася пам'ятками історії та культури.

Новий етап розвитку бюлетеня збігається з початком горбачовської Перебудови, тобто 1985 роком, коли до керма в журналі приходить Анатолій Сєриков. Бюлетень перетворюється на трибуну українського відродження, зокрема у ставленні до старовини та минулого України. Із 1988 р. виходив під назвою «Пам'ятки України». Перед здобуттям незалежності стає одним із наймасовіших часописів України, а його наклад сягає 100 тисяч примірників і вище.

Зусиллями академіка П.Тронька та А. Сєрикова 1988 р. ухвалено рішення політбюро ЦК КПРС про заснування в Українській РСР незалежного науково-популярного ілюстрованого журналу «Пам'ятки України». Логотип журналу розробив видатний художник-графік Василь Чебаник. Перший номер побачив світ 1989 р. 

У справі національного відродження України в 80-90-х рр. ХХ ст. видання має виняткові заслуги, зокрема, у популяризації та утвердженні національної символіки (в тому числі офіційний першодрук Гімну, Прапора та Герба), героїки козаччини (Всеукраїнська експедиція журналу 1989 р. «Запорозькі січі: зруйноване й заціліле»). 1989 р. редакція журналу започаткувала Чорнобильську експедицію для порятунку історико-культурної спадщини у Чорнобильській зоні. Серед рубрик того часу — «Акцент: проблеми, дискусії, експедиції», «У глибину віків», «Архітектурна спадщина», «Пам'яткознавство», «Фольклор та етнографія», «Краєзнавчі студії», «Першодрук» і «Міста заповідні». В останній, зокрема, побачили світ докладні описи Білгорода-Дністровського, Лубен, Бродів, Лебедина, Балаклави, Слов'яногірська, Білої Церкви; було підтримано громадський рух за надання Личаківському цвинтарю у Львові заповідного статусу.

Редакція журналу видавала газету «Старожитності» (1991—1995), відродила журнал «Краєзнавство». Цього ж часу було засновано і видано близько 50 книг у серії "Бібліотека журналу «Пам'ятки України». Це, зокрема, праці Тита Геврика (США), Віктора Акуленка, Олексія Гараня, Євгена Сверстюка, Левка Лук'яненка, Мирослава Мариновича, Андрія Бережини та ін.

На середину 1990-х років припадає початок наступного періоду історії видання. З науково-популярного видання журнал перетворюється на науковий, «ваківський». Головні редактори Віктор Вечерський та Олександр Рибалко переносять наголос на наукові публікації. Це значно підняло науковий рівень видання, але звузило аудиторію його читачів.

2009 року на запрошення Міністерства культури України до керівництва журналу повертається А. Сєриков, який здійснює ребрендинг видання та відроджує його науково-популярний профіль. Проте встигає видати лише три номери журналу та одне число наукового альманаху (на продовження традицій О.Рибалка).

Режим Януковича 2010 р. спочатку зупинив фінансування журналу, а потім звільнив його редакцію у повному складі. Вихід журналу було призупинено більше, ніж на рік.

У середині 2011 р. шеф-редактором журналу «Пам'ятки України» було призначено відомого історика Ігоря Гирича. Собі на допомогу (на посаду головного редактора) він запросив філолога з видавництва «Генеза» Лесю Богослов. Журнал уперше став місячником. Під їх керівництвом вийшла друком 1/5 частина його номерів.

Стиль журналу було вдосконалено шляхом видання тематичних номерів та спецвипусків. Ігорю Гиричу вдалося піднести історичну постать, людину, до рівня пам'ятки. Зокрема, побачили світ номери, присвячені Тарасу Шевченку, Михайлу Грушевському, Михайлу Могилянському, Василю Кричевському, Михайлу Старицькому, Павлу Альошину та ін.

Від 2016 р. головним редактором знову став Анатолій Сєриков.

Нині журнал видається ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» Міністерства культури України, засновниками від середини 2014 року є Міністерство культури України та Фундація Героя України, Академіка Петра Тронька.

"Пам'ятки України" у Фейсбук - https://www.facebook.com/pamjatky.ukr

"Пам'ятки України" - читаємо разом! - https://www.facebook.com/puarchive

Передплатити онлайн

Номери журналу
Попередня публікація розділу Журнал "Музика"
Наступна публікація розділу Журнал "Український театр"

Есть вопросы?

Вы можете задать нам вопрос(ы) с помощью следующей формы.

Введите число, изображенное на рисунке

code

Комментарии

Нет комментариев к этой статье

Написать окомментарий