Сергій Борткевич: il memoria

0790
Сергій Борткевич: il memoria ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Цього року українська музична культура має одразу дві дати, пов’язані з життям композитора, про якого на батьківщині доволі довгий час майже не було відомо. Лише нещодавно розпочався процес "репатріації" творчості та особистості Сергія Борткевича.

"Останній романтик" української композиції, так само як й видатний піаніст – "Останній романтик" Володимир Горовиць, теж прожив більшу частину життя закордоном.Згадані вище дві дати відносяться до 1877 – року народження Борткевича, та 25 жовтня 1952, року його смерті у Відні.

До 2000-х років про постать композитора на теренах нашої держави мало хто знав. Українські прем’єри низки творів композитора відбулись 2000 року в рамках авторського проекту Миколи Сука разом з чернігівським оркестром «Філармонія»під керівництвом Миколи Сукача.

Закладені на початку тисячоліття підвалини, минулого року вилились в створення цілого міжнародного фестивалю«Борткевич в Україні», присвяченого творчості композитора. Зусиллями студентів та аспірантів Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського та іноземних гостей, навесні в столиці майже тиждень лунала музика Борткевича.

Цієї осені теж відбулась низка концертів, до програми яких була включена музика С. Борткевича. Так, 19 жовтня в Домі МК я мав нагоду бути присутнім на вечорі «Романтичні діалоги на фоні Модерну», що відбувся в рамках проекту MK Classics (куратор – Тетяна Калініченко).

У виконанні Темура Якубова (скрипка), Золтана Алмаші (віолончель) та Євгена Левкулича(фортепіано) прозвучали твори Йоганеса Брамса, Сергія Рахманінова, та, звичайно ж, Сергія Борткевича. А модерновим фоном виступили твори Золтана Алмаші.

Основою програми стали твори Борткевича для скрипки та віолончелі з фортепіано. Звучали п’єса з циклу «У ¾ такті», Сюїта для скрипки й фортепіано, Романс для віолончелі й фортепіано та Елегія для віолончелі й фортепіано.

Згаданий фестиваль «БорткевичвУкраїні» був проведений саме на ентузіазмі Темура Якубова та Євгена Левкулича, творчість якого вони вже кілька років досліджують та популяризують. Опинившись в еміграції, композитор створив власний неповторний пласт української музики та зберіг вірність ідеалам Романтизму.

Так дослідження творчості вилились не тільки у виконавську діяльність, але й наукову – 24-25 жовтня 2017 року у Національній музичній академії України ім. П. І. Чайковського відбувся круглий стіл до 140-річчя від дня народження С. Борткевича«Сергій Борткевич та композитори української еміграції ХХ століття».

ПроектMK Classics ще має низку концертів, де звучатиме чудова музика. Так 26 жовтня виступив італійський піаніст Альфонсо Сольдано, викладач Римської консерваторії Санта Чечілія, яскравий гастролюючий піаніст, почути якого публіка мала нагоду й під час Фестивалю. Він є автором першої у світі опублікованої біографії композитора Сергія Борткевича (“Ilconfinedell’Ingano. SergeiBortkiewicz”, 2015).

Музику ж Борткевича, в тому числі його оркестрові твори, можна буде почути 13 березня в Філармонії у виконанні вище згаданих музикантів та Національного симфонічного оркестру України.

Олексій Гончар

Фото - Василь ШевченкоПопередня публікація розділу У Вінниці відбудеться найдовший концерт
Наступна публікація розділу Української музики на радіостанціях побільшає

Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар