У Чернівцях вперше відбувся книжковий фестиваль «БукФест»

03349
У Чернівцях вперше відбувся книжковий фестиваль «БукФест» ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

Теза , що останнім часом набила оскому, про зниження інтересу до книги поступово втрачає свої позиції. Ми переконуємося у цьому щодня. Все частіше спостерігаємо людей з книгою у транспорті, на вулицях, як це було в догаджетову епоху. А наблизити світ друкованого слова до шанувальників і було основною метою книжкового фестивалю «БукФест», який відбувся 26 – 27 травня в м. Чернівці.

Перший  книжковий фестиваль став  справжнім торжеством книги, авторського слова, живого спілкування  книголюбів із авторами. Адже і для книги, і для читача  надзвичайно важливим є фактор зворотнього зв’язку: авторських зустрічей з тими, для кого твориться книга.

У Чернівцях водночас зібралися на дво-, а подекуди і три-денне дійство численні гості: 17 письменників України та буковинські літератори, всі місцеві видавництва та видавництва України: «Видавництво Старого Лева», «Апріорі», Час майстрів», компанія  «Розумаха», та ін. Книгарні розгорнули свої багатства у  наметовому містечку вздовж вулиці Ольги Кобилянської  в ареалі обласної бібліотеки. Проведена численна кількість  локацій. Це сухі цифри, а за ними найцікавіша у світі робота: поєднання закарбованого у друкованому слові інтелекту з живим сприйняттям. Нові імена, нові знайомства, старі творчі зв’язки, очікувані зустрічі. Цікавою особливістю було те, що майже всі запрошені поважні гості мають або буковинське коріння, або тривалий час працювали на теренах Буковини, або ж не раз відвідували наш благословенний край. Софія Майданська, Галина Тарасюк, Василь Фольварочний, Зірка Мензатюк, Роман Кухарук – кого залишать байдужими ці імена? Не лише літературна творчість поєднує цих письмеників, а й суто людські взаємини і вдячність до отчого краю.

Урочисте відкриття обласного фестивалю було  вагомим  за змістовним наповненням та  постатями, які взяли у ньому участь. Знаковим було перше слово від Оксани Івасюк, науковця та доньки письменника М. Г.Івасюка, 100-річчю від дня народження якого і присвячений «БукФест». Про значення літератури в житті спільноти, діяльності організацій, дотичних до просування книги на шляху  «автор-читач», а саме-видавництв, книгарень, бібліотек говорили і представники влади В.Мельничук, заступник голови Чернівецької обласної ради, О.Паскар, заступник міського голови, В.Китайгородська, начальник обласного управління культури ОДА, поважні гості Т.Фольварочна-Пишнюк, відповідальний секретар Національної спілки письменників України, В.Фольварочний, представник Буковинського земляцтва в Києві, В.Довгий, очільник обласної організації Спілки письменників України, В.Герасим’юк , письменник, лауреат шевченківської премії,  Т. Логуш, співзасновник Міжнародної премії «Коронація слова». Урочистості моменту додало і вручення обласної премії імені Пауля Целана цьогорічним лауреатам: у номінації «За новаторство і оригінальність» Мар’яну Лазаруку та у номінації «Дебют» Іванні Стефюк- молодим, перспективним майстрам слова.

За  дні фестивалю чернівчани мали змогу  придбати книги, відомі і щойно видрукувані, зібрані в одному місці, не переобтяжуючи себе тривалим ходінням книгарнями у пошуку певної «родзинки». Книгарня наблизилась до  відвідувачів і стала осердям книжкового фестивалю. Вулиця перетворилася у суцільний книжковий світ. А найавторитетніші і найвідоміші  Василь Герасим’юк, Анатолій Кичинський, Мирослав Дочинець залишили незабутні враження від зустрічей у серцях вдячних буковинців. Вони взяли участь у кількох локаціях. Поважну аудиторію зібрала презентація книг серії «Третє тисячоліття: українська поезія», автором ідеї якої є буковинський письменник Мирослав Лазарук.

І не лише чернівчани надихалися цим святом, але і мешканці районів мали змогу познайомитися з письменниками , братами Капрановими , що здійснили літературний тур Буковиною, побувавши  у містах Заставна, Кіцмань, Сторожинець, Глибока, Герци. Добре відома і шанована на Буковині Галина Тарасюк, що працювала на наших теренах понад 30 років мала зустрічі з студентством Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича та  членами клубу творчої інтелігенції м.Вижниця. Неймовірні враження отримали чернівчани і вижничани від неповторної автентично-містичної поезії Власти Власенко з Івано-Франківська, познайомившись з її першою поетичною книгою «Згарди», особистого спілкування з письменником з високим читацьким рейтингом,  Мирославом Дочинцем. Молода поетка Олена Ольшанська (м. Запоріжжя), переселенка зі Сходу,  вразила глибиною пережитого і перелитого у слово у книзі «Перепрошивка», яку презентувала  на фестивалі.

З центральної літературно - мистецької сцени  презентували унікальний альбом  «Писанки наших бабусь. Зібрання писанок Ю. Ференчука». Наталка Суруджій, писанкарка, вона ж автор проекту та упорядник захоплено представила результати кропіткої роботи із зібрання 1700 писанок художника і  колекціонера. Це видання чернівецького видавництва «Місто» уже відоме далеко за межами України.  Альбом уже викликав велике зацікавлення українцями діаспори.

Негода дещо вносила свої корективи і певні автограф-сесії переносилися до затишних залів обласної бібліотеки, яка перетворилася на своєрідну літературну Мекку. Всі читальні зали  бібліотеки були задіяні для зустрічей читачів з письменниками Галиною Тарасюк, Лесем Буді-Янським, який завітав на фестиваль з книгою «Містичні новели». Широко відоме в Україні та за кордоном  видавництво «Букрек» представило   власну друковану продукцію, презентувало серію книг  місцевого автора Валентина Ткача, які він визначив за жанром, як «методички» для життя.

Організатори фестивалю намагалися детально продумати і організувати найкомфортніше спілкування  з авторами, залучаючи до забезпечення локацій інші споріднені установи. Так, Целанівський літературний центр відкрив свої двері для зустрічей з лауреатами конкурсу «Коронація слова» Анною Тарнавою, Оксаною Драчковською та співзасновником конкурсу Тетяною Логуш та наступною зустріччю з авторами книг, що вийшли у видавництві «Книги-XXI»- Інгою Кейван, Сергієм Воронцовим, Максимом Дупешком.

Для найменших і найбільш зацікавлених у яскравій книжковій продукції, дітей, була оформлена  спеціальна казково - приваблива територія. Твори дитячих письменників, інсценізація казок буковинських письменників В.Кукульняка та В.Мельника, зустріч  «Квітник казок від Зірки Мензатюк», до речі, уродженної буковинки,  розважальна програма захоплювала малюків, не дивлячись на не завжди сонячну погоду.

Окрема локація «Бібліотека збирає друзів» об’єднала  професійних письменників краю, які обговорили нагальні проблеми сучасного літературного процесу на Буковині.  А непрофесійні майстри слова, традиційно, зібралися у літературно- мистецькому клубі «Дебют», на який запросили автора-виконавця Володимира Кавєріна, вже киянина, в недалекому минулому члена клубу, який вражає не лише неповторним вокалом, а й,  як власними пісенними текстами, так і піснями на слова Іванни Стефюк.  Гармонійною  у роботі «Дебюту» була і участь Власти Власенко, яка разом з І.Стефюк  долучали присутніх до автентики гуцульської поезії. Оскільки члени «Дебюту» у творчому доробку мають друковані видання, нинішнє засідання стало невід’ємною частиною «БукФесту». Піднесеної атмосфери зустрічі додали приємні події місяця: вихід з друку книг 2-х учасників «Дебюту»:  Алли Чобан - «Горішки для Аліски» у серії «Маленька казочка», започаткованій         саме  учасниками «Дебюту»  у незмінному  дизайні Раїси Рязанової та Сергія Воронцова - «Книга з повітря. Czernowіtz. ( Житія чернівчан на тлі часу та міста)», що збагатить добірку видань про Чернівці . Щиро вітали «дебютівці» і  целанівську лауреатку, члена клубу Іванну Стефюк, творість якої часом нагадує мольфарство. Навіть назва клубу збіглася з назвою номінації премії.

Заходів було багато. Були вони різноманітними. Окрім обласних бібліотек  були задіяні міські та муніципальна бібліотека, бібліотека Чернівецького національного університету. Навіть кав’ярні центральної вулиці Чернівців перетворилися на літературні майданчики. Це «Віденська кав’ярня» та «Львівські пляцки», де з шанувальниками зустрічалася чернігівська поетка Катерина Справцева.

А найбільш емоційно-насиченою була зустріч з усіма гостями фестивалю . Водночас  у органній залі Чернівецької обласної філармонії зібралися письменники та митці. Присутні почули не лише художнє слово, а і насолодилися унікальною вокальною майстерністю Олени Урсуляк, лауреата обласної премії ім. Сіді Таль,солістів філармонії П.Дворський-молодший, В.Фісюк, познайомилися з музичною гранню таланту  братів Капранових.

Молодь зібралася на більш, ніж тригодинний концерт співаної поезії у Центральному палаці культури Чернівців. До речі рівень учасників вражав високою виконавською майстерністю всіх учасників без виключення, від молодих співаків, братів Олександра та Юрія  Олесів, поетів Олега Осташека, Ірини Лазоревич до вже відомих місцевих і запрошених бардів Володимира Кавєріна,  Валерія Сергєєва ( м. Київ). Але окремо хочеться відзначити творчий дует Ігоря Андроника і 13-річної Юлії Штефуник, які полонили слухачів і авторським текстом Ігоря і неповторною вокальною манерою дуету.

Фестиваль не був би фестивалем, якщо б не об’єднав різноманітні заходи, дотичні до книг та книговидання. Це численні майстер класи:  виготовлення книжкових закладок та інших графічних моделей   на 3-D принтері, творчі майстерні, зокрема з ілюстрування книг від Олексія Карпенка, вистави літературного дитячого театру  від обласної бібліотеки для дітей, літературні екскурсії «Вечірні Чернівці»,тощо.

А книжкова виставка  «Це край мій Буковинський, до болю український», названа словами М.Г Івасюка, чиє ім’я носить обласна бібліотека  вдало доповнювалася пересувною виставкою документів та речей письменника  «М.Івасюк – славний син України» від обласного краєзнавчого музею.

Ольга Серебріян, провідний бібліотекар відділу краєзнавства Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки іменем Михайла Івасюка

Фото: promin.cv.uaМаєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар