У столичному Ornament Art Space відкрито виставку «Витоки. 100-річчя Академії мистецтв України»

0242
У столичному Ornament Art Space  відкрито виставку «Витоки. 100-річчя Академії мистецтв України» ― Новини культури України  - Медіа-портал "Культура"

До початку XX столітття талановиті майстри з України, котрі бажали навчатися у вищому мистецькому закладі та вдосконалювати свої вміння, вимушені були виїздити до Санкт-Петербургу або ж до європейських країн, що було дорожче й складніше. Російська імперія суворо слідкувала за талантами та забороняла втілення ідеї створення вищого навчального закладу на території України. Лише на початку XX століття завдяки історичному збігу обставин та наполегливості ідеологів та художників вдалося заснувати Академію мистецтв України.

Після проголошення 7 (20) листопада 1917 року ІІІ Універсалу Української Центральної Ради виникла Українська Народна Республіка. Почали з'являтися нові і перебудовуватися старі соціальні, економічні і соціальні заклади. Для реалізації культурних потреб і прагнень українського народу з ініціативи таких визначних мистецтвознавців і громадських діячів як Д. Антонович, М. Біляшівський і Г. Павлуцький виникла Українська академія мистецтв. Такі відомості повідомляють матеріали виставки, підготовлені організаторами.

22 Ллистопада (5 грудня) 1917 року в примыщені Центральної Ради (сучасний Будинок вчителя на вул. Володимирський, буд. 57) відбулося урочисте відкриття Української академії мистецтв. Статут і циркуляр про заснування Української державної академії мистецтва були затверджені 5 (18) грудня 1917 року. В організації академії безпосередню участь брав голова УЦР М. Грушевський, який разом із генеральним секретарем освіти І. Стешенком був автором її першого статуту. Першими професорами академії були обрані: М. Бойчук, М. Бурачек, М. Жук, В. та Ф. Кричевські, А. Маневич, О. Мурашко, Г. Нарбут. Першим ректором академії став Ф. Кричевський. У 1922 році академію було реорганізовано і перейменовано у Київський інститут пластичних мистецтв. У 1924 році він дістав назву Київського художнього інституту (КХІ). У 1920–1930 роках тут працювали митці найрізноманітніших напрямів: живописці – О. Богомазов, М. Бойчук, П. Голуб'ятников, М. Козик, A. Крамаренко, Ф. Красицький, Ф. Кричевський, К. Малевич, С. Налепінська-Бойчук, В. Пальмов, М. Рокицький, Є. Сагайдачний, А. Таран, В. Татлін, О. Усачов, А. Черкаський.

Через 100 років у листопаді відкрилася виставка картин перших професорів академії та іменитих випускників до 1940-х років 
(Київ, вул. Анрі Барбюса, 53).

"Мета – із 1917-го до кінця 1930-х років показати, як мінялися стилі художників, яких вони зазнали впливів, і чому вчили студентів у більш вільні часи до настання часу повного соцреалізму, – пояснює куратор виставки Євген Марков. – Ось, наприклад, Віктор Пальмов десь між 1924 та 1928 роком за замовленням одного із видавництв  зробив такий вельми кітчевий малюнок арешту Шевченка. Усі звикли до Пальмова – футуриста, авангардиста, а тут такі обличчя, як на карикатурах того часу. До речі, дослідники Пальмова дуже мало знають про це, бо всі звикли, що він робить щось дивне, авангардне".

Можна побачити на виставці і роботи Михайла Жука, наприклад, портрет депутата І-ої Державної думи Російської імперії, члена Української Центральної Ради Іллі Людвиговича Шрага, який помер при більшовиках в 1919 році під домашнім арестом. І Михайло Жук, який дружив із його родиною, і малював портрети онучок, зробив і його зображення.

Михайло Жук зробив портрети багатьох видатних літераторів, поетів свого часу. І навіть викладав у духовній семінарії, в якій вчився молодий Павло Тичина, якого Михайло Жук використовував навіть як натурщика для своїх робіт. І коли Тичина став міністром культури, то в радянський час це допомогло Жуку уникнути репресій. На виставці представлено портрет М. Воронова авторства М. Жука.

Можна побачити на виставці і натюрморт М. Кропивницького, асистента К. Малевича,  і чимало інших унікальних робіт.

Світлана Соколова

Фото надані Ornament Art Space 

 Маєте запитання?

Запитуєте - відповідаємо. Напишіть тут Ваше запитання і ми радо поінформуємо Вас про те, що Вас цікавить!

Введіть цифри, які зображені на малюнку

code

Коментарі

До цієї публікації коментарів немає...

Написати коментар