Актуальні новини

У Вінниці презентували архаїчні килими з різних куточків України (фото)

Більше двадцяти стародавніх килимів розгорнули у великій виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Більшість з них привезла до Вінниці засновниця і головний редактор видавництва «Родовід» Лідія Лихач, кілька експонатів надав з власної колекції вінницького етнографа Віктора Косаківського. Кожен з представлених килимів містить характерну для того чи іншого краю орнаментику і техніку виконання, але усі вони сповнені символів, які зберігають зашифровані послання для нас від дідів і прадідів.

«Здавна килими та гобелени цінувалися, як сімейний скарб. Вони передавалися у спадок, їх дарували на весілля, бо зберігали вони життєву інформацію, – розповідає мистецтвознавець Володимир Титаренко. – На жаль, дуже багато цих речей, знаків втрачені, але деякі є і вони дають привід дослідникам зайнятися цим, шукати джерела, щоб розшифрувати і прочитати давні послання, які сягають ще часів пізнього палеоліту. Орнаментальна культура базується на кількох знаках, але вони подаються у масі варіантів. Один з основоположних символів – єдності двох начал: чоловічого і жіночого, води й вогню, позитивного і негативного. Це філософське розуміння світосприйняття. Наше завдання не втратити, не розгубити їх, а вивчити, зберегти і передати. Тому й зібралися ми на цій виставці, щоби люди були небайдужі до творчості, бо тільки коли вони почнуть цікавитися, тоді захочуть знати і пізнавати».

Під час виставки Володимир Титаренко презентував свій альбому «Подільський килим», який вийшов у видавництві «Родовід», що очолює Лідія Лихач. Вона каже, що нині триває робота над серією видань, присвяченим українському килиму, перше з них – «Квіти і птахи в дизайні українських килимів», друге – це «Подільський килим» – присвячене килимам геометричного орнаменту.

«У цій книжці вперше під однією обкладинкою представлено розмаїття килимів із геометричними орнаментами з музейних збірок Києва, Львова, Вінниці, Житомира й інших міст, а також із приватних колекцій. Увагу зосереджено на килимарській традиції Поділля, бо саме в цьому регіоні України вона була особливо багата й різноманітна, – каже Лідія Лихач. – Такі килими виробляли в осередках на всій території регіону, розмаїття їх орнаментальних композицій – широкого діапазону, від простих до найскладніших, – найдавнішого походження. Усі напрацювання Володимира Титаренка мають стати предметом для вивчення молодшим дослідниками, дизайнерами і майстрами».

  Тіна Кароль показала фото з сином з Лондона — хлопець ходить у вишиванці

До слова, на Поділлі здавна ткали безворсові килими двох видів – з рослинним і геометричним орнаментами. Килимові вироби були важливим компонентом інтер’єру подільського житла. Особливу цінність становлять килими вазонного типу. Також ткали килими з великими ромбовидними фігурами, закомпонованими правильними рядами, з каймою із тих же знаків або стилізованих квітів. Трапляються і монументальні восьмипроменеві розетки-зірки ромбічних обрисів. На сьогодні в області килимарством займається до десяти майстрів.

Побачити стародавні килими з різних куточків України вінничани та гості міста зможуть до 31 березня. Вхід на виставку вільний.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Залишити відповідь