У народному святковому календарі 4 березня зазначено святкування Дня Архипа і Філімона. По-старому воно припадало на 19 лютого, але отримало прізвисько Філя весняний, бо наближення весняного тепла відчувалося все сильніше. Церквою вшановується пам’ять апостолів від 70-ти Архипа, Філімона і Святої Апфії, інформує Ukr.Media.

Історія

Передісторія святкового дня бере початок в I столітті. Тоді у фригійському поселенні Колоси проживали апостоли від 70-ти Архип, Філімон з дружиною Апфією, які були помічниками апостола Павла. Філімон з Апфією були добре забезпеченою сім’єю і перетворили власне житло у своєрідний храм, де завжди раді віруючим у Христа. Святий Архип служив єпископом. В цей же сан апостолом Павлом проведений і Філімон, який поширював вчення Христа на території Фригії. Дружина невідступно йшла за ним, протегуючи тим, хто хворий і бідний.

Це був період владарювання Нерона (54 — 68 рр.), який відомий жорстоким переслідуванням християн. Жертвами антихристиянських гонінь стали святі апостоли Архип і Філімон разом з дружиною. За те, що проповідували Євангеліє, їх піддали суду. На урочистостях язичників вони були підхоплені збожеволілим народом. Ідолопоклонники хотіли привести християн до міського голови. Вони безліч разів вдарили Архипа ножем, і він помер, стікаючи кров’ю. Подружжя тривалий час катували, а потім засипали до пояса землею і камінням побили до смерті.

Звичаї і традиції

У святковий день належить здійснювати благі справи. Слід подавати милостиню і пригощати жебраків, годувати тварин, які поневіряються. “Чим більше хороших вчинків, тим краще”, — каже народ.

На день Архипа і Філімона потрібно пекти коровай, який повинні покуштувати потім друзі і рідні. Але обов’язково поділитися спеченим хлібом і з сиротами, бідними, хворими. Коровай — символ сонця і благополучного життя. З’їдати його необхідно без залишку, щоб злидні не прийшли в будинок. Якщо залишилися крихти, то їх, змішавши з сіллю, перекидають через ліве плече. Дотримання правила допоможе родині прожити, не знаючи горя, наступний рік.

  Меріл Стріп отримає почесну «Золоту пальмову гілку» Каннського кінофестивалю

Частувань у свято на столі має бути повно, хоча в кінці зими не так багато залишається припасів. Цей маленький бенкет відображає радість людей, що їм вдалося дожити до весни без втрат у родині та господарстві.

Цей день називають також “весняні обереги”. Якщо він морозний, потрібно попросити якихось продуктів у родичів або сусідів. Вважається, що дотримання згаданого звичаю поквапить весну, яка побачить спорожнілі полки.

Повір’я

  • Ясна погода обіцяє рясний урожай.
  • Зустріти в лісових заростях зайця з сірою шубкою, означає, що сильному холоду прийшов кінець. Якщо довелося побачити біляка, то варто очікувати ще снігопадів і морозів.
  • Творити благі справи в даний день — на превелике щастя. Чим більше хорошого зробиш, тим щасливішими станете.
  • Забороняється ввечері і вночі дивитися на небо, щоб не побачити падаючу зірочку. Вона може напророкувати важку недугу, від якої людина помре.
  • Поганим знаком вважається захворіти в день Архипа: хвороба виявиться важкою, а зцілення доведеться чекати довго.