1 червня — Іван Довгий: історія, традиції та прикмети свята. Сни, побачені під цей день, обіцяють благополуччя.

1 червня відзначається народне свято Іван Довгий. Для православної церкви ця дата є днем пам’яті святого Іоанна Углицького, інформує Ukr.Media.

У народі його прозвали Довгий з тієї причини, що в цей день наші предки працювали від світанку і аж до заходу сонця. Цей день не можна було проводити дозвільно, а тому працювали всі. Чоловіки працювали в полях, а жінки займалися господарськими справами, діти також виконували посильну роботу. Господині обов’язково готували різну випічку, неодмінно пекли пироги, а потім пригощали дітей, людей похилого віку і нужденних людей.

Історія свята

Історія свідчить, що святий Іоанн був сином благовірного князя Андрія Васильовича Углицького. Він усім серцем любив Христа і щиро вірив у нього. Однак на його долю випало чимало бід і випробувань. Його багаторазово катували, тримали у в’язниці, намагалися вбити. Але Іоанн стійко тримався, а віра його залишалася непохитною.

Ще, будучи зовсім юним, він був заточений в темницю з волі заздрісного дядька, московського князя Іоанна III. В ув’язненні Іоанн провів 32 роки. Лише в молитвах він знаходив розраду і сенс життя. Передчуваючи швидку смерть, праведний князь вирішив прийняти простриг в чернецтво з ім’ям Ігнатій. Помер він 19 травня за старим стилем, тобто 1 червня за новим. Це сталося в 1522 році. Йому було 45 років.

У день смерті Іоанна сталося справжнє диво. Від його тіла відійшли пахощі, які наповнили все місто. Тому донині щорічно 1 червня люди відзначають день пам’яті святого Іоана Углицького.

Традиції та прикмети

Православні віруючі в це свято обов’язково читають молитви святому Іоанну. Вважається, що вони здатні вберегти від недуг, пов’язаних з хворобами шлунку і отруєнь.

  24 листопада День Федора: історія, традиції та прикмети свята

З давніх пір вважається, що найголовніше що можна і потрібно зробити в цей день — це посіяти пшеницю. Також на Івана Довгого обов’язково прийнято пекти пироги і пригощати ними нужденних людей, дітей, сусідів.

За старих часів на Івана Довгого люди сіяли пшеницю в цей день незалежно від того, яка була погода. Також наші предки в це свято проводили спеціальний обряд. Для цього вони ходили в поле з гостинцями, які підносили матінці-Землі. Обов’язково приносили великий коровай з пшеничного борошна і просили у землі подарувати хороший урожай, щоб спокійно прожити весь наступний рік.

Кожна господиня намагалася в це свято напекти пирогів і всі їх роздати. Повертатися з випічкою додому не можна було. Якщо ж траплялося так, що пироги залишалися, то їх потрібно було віддати птахам, але у жодному разі не їсти самому.

На Івана Довгого люди спостерігали за погодою, а з цих спостережень народжувалися прикмети. Так, якщо небо з ранку в це свято забарвлене в червоний колір, то слід чекати дощу.

Якщо ж небо з ранку на Івана Довгого чисте і світле, немає хмар, то це обіцяє бідний урожай грибів. Дощ на Івана Довгого навпаки обіцяє багато грибів влітку.

Червоний захід сонця 1 червня в день Івана довгого обіцяє те, що ще кілька днів буде тепло і сонячно.

Вважається, що побачити в це свято в небі жайворонка — це до багатого врожаю.

А ось якщо в цей день в полях багато птахів зібралося, то в народі кажуть, що це не до добра.