2 липня — Зосима Пасіка: історія, традиції та прикмети свята. Щоб у вас завжди водилися гроші, намалюйте сьогодні на папері бджілку, капніть на неї трохи меду, загорніть листок і сховайте в гаманці.

Народне свято Зосима Пасіка відзначають 2 липня. Православна церква згадує заслуги мученика Зосими Аполлоніадського, який також вважається покровителем бджіл, його прозвали Зосима Пасіка. Вважалося, що з цього дня бджоли починають заносити у вулики мед і заливати стільники, тому їх не турбували даремно, інформує Ukr.Media.

Православна історія життя святого

Святий Зосима жив у Фракії за часів правління імператора Траяна, який влаштовував жорстокі гоніння на християн. Зосима перестав нести військову службу, прийняв хрещення і часто молився.

Воїна звинуватили в зраді. Його піддали мукам і намагалися змусити принести жертву язичницьким богам, проте Зосима не збирався відмовлятися від віри. Правитель Доміціан розпорядився взути мученика в залізні сандалі з вбитими в підошви гострими цвяхами і вести за собою.

Його кинули в темницю, без води і їжі, але Ангел зміцнив його сили хлібом і водою. Святий Зосима твердо стояв на своєму і відмовлявся принести жертву язичницьким богам. Після цього, його обезголовили.

Крім Зосими, в цей день нерідко згадували святого Іова. До нього зверталися з проханням врятувати від наговорів.

Що можна і не можна робити в це свято

Бджолиний мед вважається цілющими ласощами, без нього не обходиться жодна сім’я. Тому для того, щоб збір меду був вдалим бджолярі, дотримувалися певних звичаїв.

Зосима Пасіка є захисником пасічників. У цей день, проходячи повз вулики, вони вимовляли особливу змову:

“Рій, гуди, в поля лети!

З поля додому повертайся — медок неси!»

У бджолярів існує багато цікавих звичаїв, дотримання яких гарантує хороший збір меду. У деяких з них є цілком раціональне пояснення.

  1. Під кришки вуликів вішали гнізда синиць. Урожай меду після цього був вдалим, тому що птахи знищували комах. Селяни обкурювали димом цих гнізд вулики, це вберігало рій від пристріту. Вони спеціально продавалися для цієї мети.
  2. Деякі звичаї носили ритуальний характер. Наприклад, щоб задобрити дух бджільництва, в землю закопували пляшку медовухи.
  3. У пасічників в запасі багато загадкових звичаїв. Щоб пасіку не наврочили, навколо неї розвішували на кілках коров’ячі черепа.
  4. Біля заселених вуликів розташовували порожні. Точну їх кількість може знати тільки господар. Рахувати бджіл заборонено — переведуться.
  5. Щоб в гаманці завжди водилися гроші, треба намалювати бджолу, покласти на неї крапельку меду, згорнути малюнок і покласти його в гаманець.
  6. З цього дня готували сіно на зиму для домашніх тварин. Щоб воно було наповнене позитивною енергією і скотина не хворіла, люди в процесі роботи жартували.
  Фільм «Щоденники принцеси» отримає ще одне продовження

Прикмети на Зосиму

За поведінкою бджіл селяни визначали погоду на найближчі дні:

  1. Якщо бджоли летять до своїх вуликів — буде зливовий дощ.
  2. Якщо комахи сиділи на стінках вулика, очікували спекотну погоду.
  3. Перед посухою бджоли ставали розлюченими і часто жалили людей.
  4. Вважалося, що бджола жалить тільки грішників. Праведну людину в цей день вони облітали стороною.
  5. Якщо бджоли не відлітають далеко від вуликів, скоро піде дощ.
  6. Якщо ввечері утворилася веселка — погода буде ясною.
  7. Дощ на Зосиму обіцяє негоду.
  8. Неприємні події, що відбулися 2 липня, не спричинять небезпечних наслідків.