20 липня — Явдоха Сіногнійка: історія, традиції та прикмети свята. В цей день займалися заготівлею дубових гілок, вважалося що вони допоможуть від болю в спині і попереку.

Явдоха Сіногнійка — народне свято, яке відзначають 20 липня. За старим стилем — 7 липня або 4 серпня. У цей день за церковним календарем іменини Преподобної Єфросинії і Преподобного Фоми Малеїна, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Рішення заснувати свято належить церкві. У цей день вшановують преподобну Єфросинію. Єфросинія була княгинею, дружиною князя Дмитра Донського. Коли чоловік помер, Єфросинія зайняла престол. Під її керівництвом було побудовано багато храмів. Княгиня вела скромний спосіб життя і була віруючою людиною. Є повір’я, що Єфросинії з’явилися святі і розповіли їй про швидку смерть. Після того, як п’ять синів виросли, княгиня пішла в монастир. Через пару місяців життя в монастирі Преподобна померла. До постригу в черниці мала ім’я Євдокія (Явдоха) Дмитрівна.

Це також день пам’яті Преподобного Фоми Малеїна. Фома був воєначальником, але прийняв рішення стати ченцем. Він прийняв чернечий постриг. Через кілька років чернечого життя став жити відлюдником на мисі Малею. Фома славився здатністю зцілювати. До нього приходили селяни з усієї округи і він всім намагався допомогти.

Селяни відзначили, що в це свято часто йдуть дощі. Це природне явище заважало заготовлювати сіно, через опади воно гнило. Так до свята додалася друга частина назви “Сіногнійка”. Головне в цей день — вчасно заховати сіно під дах. Інакше намокне і загниє.

Традиції та обряди

Свято випадало на початок жнив у селян. Напередодні “Явдохи” люди влаштовували бенкет, пригощали сусідів. Співали пісні, влаштовували танці. Щоб на свято не йшов дощ, говорили слова: “не йди, де косять — йди, де просять. Не йди, де жнуть — йди де чекають”.

У день свята люди йшли на поля з піснями. Серпи загортали в рушники або чисту тканину. Перший сніп обв’язували цим рушником і освячували в церкві. Освячений пучок колосків ставили в будинку під іконами.

  Культурні санкції

З прибраних колосків пшениці жінки робили пояс. Одягали пояс і говорили змову: «Як жито рік стояло і не падала, так нехай і моя спина стоїть і не втомлюється».

Після збирання жінки каталися по полю, де росла пшениця, жито або овес і говорили: «Нива надай мені сили».

Перший зрізаний пучок вівса ставили в кут будинку. Після обіду цим пучком виганяли з дому мух, примовляючи: “Мухи відлітайте. Ми свою роботу закінчили, простір нам дайте”. Пучок зберігали до 14 жовтня. Потім годували ним худобу, щоб добре пережила зиму і їла приготований корм. Вважалося, що якщо не нагодувати худобу цим пучком, то тварини відмовляться їсти корм і зиму не переживуть.

Але якщо в родині була смерть в поточному році, пучок не вносили в будинок. Його кидали в поле. Люди вірили, що тварини, які з’їли ці колосся, пом’януть таким чином небіжчика.

У цей день ворожили. У поле кидали серпи. Якщо серп встромився в землю — в цей рік помре той, хто його кинув. Серп, який падав набік означав щастя і удачу.

Крім прибирання колосків, заготовляли дубові гілки для банних віників. Селяни вірили, що в цей день дуби заряджалися особливою силою Землі і повітря.

Діти ходили в ліс за ягодами. Щоб зібрати багато ягід малини і чорниці в цей день, говорили змову: “Ангел мій, підемо зі мною. Ти святими крилами, я білими руками будемо ягоди з землі піднімати, цілі кошики збирати”.

Прикмети

Селяни дуже засмучувалися дощу 20 липня. Люди вірили, що якщо в свято “Явдохи Сіногнійки” піде дощ, то перестане він йти тільки через 50 діб.

  Онлайн-виставку "У нас всі вдома" від Українського Дому подовжено

Ще багато народних прикмет було помічено в це свято:

  • Дощ в цей день — сіно зіпсується і врожаю в наступному році не буде;
  • Купатися не можна — водяний за собою потягне;
  • Прати 20 липня не можна — грошей не буде;
  • Заготовлені в цей день дубові банні віники виганяли з тіла хвороби;
  • Якщо обкурити будинок дубовим листям — не буде пожежі;
  • Якщо вітряна погода на “Явдоху”, то буде біда;
  • Якщо багряний захід — весь наступний день буде вітер;
  • Щоб на весь рік вистачило сили, потрібно на “Явдоху” посидіти під дубом;
  • Якщо хворий зловить метелика, сидячи під дубом і 40 разів прочитає молитву — одужає;
  • Людину нюхає корова — до хвороби;
  • Якщо іменинник першим почне збирати урожай — в році всього буде в достатку;
  • Яка погода 20 липня, таким буде листопад;
  • Хто народився 20 липня буде вміти все робити руками.
  • Гроза в цей день — влітку часті дощі і грози;
  • В обід небо затягнуте хмарами — буде різка зміна погоди;
  • Увечері кричать журавлі — буде ясно і сонячно.