28 липня — Кирик і Улита: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні вважали гріхом жати хліб, в поле не ходили, боячись зустріти в полі привидів.

Кирик і Улита припадає на 28 липня, середину літа, відзначається щорічно серед віруючих християн. Народне свято, основою якого стала історія про справжнє кохання до Господа, допомагає довести, що жодними стражданнями неможливо схилити по-справжньому віруючу людину відмовитися від свого Бога. У цей день також шанують князя Володимира, прозваного народом Червоне Сонечко, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Поява свята бере свій початок з історії матері і сина, що жили на території Малої Азії в Іконії (територія сучасної Туреччини) на рубежі III-IV століть. Улита (Іулітта) була вихована батьками в християнській вірі, походила з багатої родини, мала гарну освіту. Вийшовши заміж, народила сина Кирика. Незабаром після появи дитини, чоловік Улити вмирає. Овдовівши, жінка присвячує всю себе вихованню сина, вченню його вірі, відданості Богу.

У 303 році римський правитель Діоклетіан посилив велике гоніння християн. Його жертвами стало багато віруючих, які не побажали зректися Ісуса. Рятуючись від переслідувань, Улита з сином ховаються, супроводжувані двома рабинями. Однак в 305 році жінка з багатого сімейства була впізнана, з трирічним Кириком її доставили до імператора.

Примуси відмовитися від християнства з тортурами, бичуванням не змусили Улиту прийняти язичницьких богів, вона відмовилася зробити їм підношення. Маленький Кирик постійно плакав, кликав маму. Хлопчика привели імператору, який спробував його заспокоїти, але зажадав зречення від матері і віри. У відповідь на це, маленький Кирик твердо заявив, що є християнином, почав бити Діоклетіана, висловлюючи свою злість за біль тортур матері. Правитель прийшов в лють, різко скинув малюка з висоти трону на кам’яні сходи високих сходів. Кирик помер від удару головою. Згодом це відбивалося багатьма іконописцями — Кирика зображували з раною, що кровоточить, у лобі.

  14 серпня — Медовий Спас: історія, традиції та прикмети свята

Його мати, дізнавшись про смерть сина, ще більше утвердилася у своїй вірі. Бачачи, що тортури бичуванням, залізними прутами, гарячою смолою не приносять результату, імператор дає вказівку обезголовити Улиту. Після чого тіла святих викинули в яму. Але служниці, дізнавшись про те, що трапилося, таємно забрали майбутні святі мощі, поховали їх неподалік від міста Тарс за християнськими канонами.

Прихід до влади імператора Костянтина в 306 році допоміг зупинити гоніння християн, а людям дозволено було самостійно вибирати віру. Одна зі служниць була жива, вона розповіла про гробницю святих. Безліч християн кинулися, щоб прикластися до мощів Улити і Кирика, від яких відбулися чудові зцілення.

Традиції та обряди

У народі Улиту вважають захисницею жіночого роду, покровителькою материнства. Цей день всі жінки присвячували читанню молитов святій, зверталися з благословенням сім’ї, просили захисту від хвороб, проблем зі здоров’ям. Жінкам покладався відпочинок від праці в полі, всі земляні роботи намагалися не робити у свято.

Наші предки в цей день намагалися менше виходити з дому. Частково це може бути пов’язано з погодою — на Кирика завжди лив дощ, не даючи займатися справами по господарству поза приміщенням. Навіть існувало повір’я, що на Улиту нечисті сили розгулюють на вулиці, намагаються нашкодити людині. За тимчасовими параметрами свято припадає на середину літа, що говорить про потребу відпочинку перед початком збору врожаю, заготовок на зиму.

Прикмети

Багато природних явищ, помічених в цей день, стали народними прикметами.

  • Коники голосно стрекочуть — до швидкої сильної посухи;
  • Туман густий, непроглядний випав — чекайте на наступний день холодів, злив;
  • Грім оглушливий — чекайте сильного дощу;
  • Рідкісний гуркіт грому — погода не розладиться (не зіпсується);
  «Звісно, заробили, але це справедливий заробіток»

Також на Кирика не можна було жати, вважалося, що можна накликати біду. А ще стежили за вітром: якщо дув південний — до теплого тижня, якщо східний — до негоди.