20 жовтня — Сергій Зимовий: історія, традиції та прикмети свята. У цей день господині не повинні працювати з тістом — вірили, що випікання або інші приготування можуть принести нещастя.

Старослов’янські свята дають хороший привід, щоб в черговий раз згадати традиції і культуру наших предків, зануритися в побут простого жителя Київської Русі, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є Сергій Зимовий. Воно відзначається щорічно 20 жовтня. У цю пору православна церква вшановує пам’ять цілих 4-х православних святих: Преподобного Сергія Нуромського, Преподобного Сергія Печерського, а також 2-х священномучеників Вакха і Сергія.

Історична довідка

Преподобний Сергій Печерський жив в 13 столітті. У народі він був відомий тим, що протягом усього життя добровільно ніс обітницю послуху.

Щоб упокорити гординю і власне его, він беззаперечно виконував волю наставника, і розумні прохання оточуючих. За це Сергій за життя отримав звання святого і прізвисько Слухняний.

Преподобний Сергій Нуромський не зустрічався з Печерським, так як жив в 15 столітті. За походженням він був греком, який прийшов в якості ченця в заснований Сергієм Радонезьким Троїцький монастир (сучасна Троїце-Сергієва Лавра).

Ставши учнем Радонезького, він знайшов благословення і був направлений в місцевість біля річки Нурми, для заснування скиту. У перші роки на новому місці святий жив вельми відокремлено, проводячи більшість часу в молитвах.

Але одного разу в його келію вторглися розбійники, яких він силою Слова Божого схилив до покаяння, і ті приєдналися до нього в якості нових ченців. Ця звістка поширювалася серед широкого народу, і до святого Сергія потягнулася хвиля учнів. Так була заснована Нуромська обитель.

Святий Сергій став першим ігуменом знову заснованого монастиря, де і провів залишок життя.

Через кілька десятиліть після його смерті, до простого селянина на ім’я Никифор уві сні прийшло бачення, де ангел вказував на необхідність розчищення місця упокоєння святого, щоб відкрити туди стежку для паломників.

  6 квітня – переддень Благовіщення: традиції, обряди та прикмети

Селянин був не особливо релігійний і списав віщий сон на прояв зайвого споживання спиртних напоїв, і не став виконувати веління. Через кілька днів його несподівано розбив параліч. Тільки діставшись до могили святого Сергія, Никифор знайшов зцілення.

Відтоді могила Сергія Нуромського вважається чудотворним місцем, де дивним чином виліковуються навіть з хронічними і спадковими захворюваннями люди.

Священномученики Вакх і Сергій були воєначальниками при римському імператорі Максиміліані — відступнику (III-IV ст.). Відмовившись приносити дари язичницьким ідолам, вони прийняли мученицьку смерть за віру Христову.

Народні традиції та обряди

На Сергія зимового відразу з ранку необхідно було погодувати худобу, лише після цього людям дозволялося їсти будь-яку їжу. Інакше вважалося, що всіх домочадців чекає довготривала хвороба.

Повір’я та прикмети:

  • Якщо в цей день випаде перший сніг, наступного снігопаду потрібно чекати 22 листопада;
  • Якщо до цього часу на деревах збереглося листя — то зима буде теплою;
  • Згідно з повір’ям, запалювати піч в цей день повинен був наймолодший член сім’ї: тоді зима обіцяла пройти благополучно;
  • У цю пору не можна було доїти і забивати домашню худобу. Ослушників, які спробували таке м’ясо, чекав сильний розлад шлунку.