У цей день рили колодязі і шанували майстрів з їх будівництва.

Народне свято Федір Колодязник відзначається 21 червня 2019 року (за старим стилем — 8 червня). В церковному календарі це дата вшанування пам'яті великомученика Феодора Стратилата, Гераклійського. Святий Феодор — заступник православного воїнства, інформує .

Назва свята «Колодязник» пов'язана з тим, що в цей день вибирається місце для майбутніх колодязів. На Федора люди удобрюють землю. Звідси друга поширена назва дня — «гнойовик».

Історія

Феодор Стратилат жив у III-IV століттях в Малій Азії. Він народився в місті Євхаїті. Ріс обдарованим, чуйним, уважним і добросердечним юнаком з красивою зовнішністю. За це Бог дав йому досконале оволодіння християнською істиною. Одного разу до нього дійшла чутка, що недалеко від міста, де він жив, з'явився змій, який щодня пожирає людей і звірів. Юнак таємно взяв коня і невелике облаштування, що у нього було, і пішов на пошуки чудовиська, яке тримало в страху округу. Коли змій в черговий раз вийшов на полювання, він підніс молитву, бився з ним і переміг.

Подвиг приніс Феодору популярність і його призначили стратилатом (воєначальником) міста Гераклеї. Там він продовжив проповіді і незабаром майже все місто звернулося в християнство. Про те донесли правителю Ліцинію. Він наказав привезти Феодора. Але той відповів, що не може покинути місто, побоюючись бунту християн. Феодор запросив імператора до себе, нібито для того, щоб відновити ідолопоклонство в населеному пункті.

Ліциній приїхав в Гераклею, взявши найкращі статуї богів. Феодор випросив у нього ідолів, пояснивши, що хоче особисто зайнятися їх установкою. Сам же розпиляв золоті й срібні скульптури і шматки роздав убогим. Коли обман розкрився, Ліциній наказав стратити Феодора. П'ять днів його мучили, після чого розіп'яли. На наступний день правоохоронці знайшли мученика абсолютно здоровим, що стало ще одним дивом. Він помолився і добровільно пішов на страту.

  Оголошені переможці премії кінокритиків «Кіноколо-2024»

Традиції та обряди

В це народне свято криничники шукають місця для майбутніх колодязів. Напередодні там, де, ймовірно, є вода, вони залишають на ніч сковорідки, а вранці дивляться, скільки на них вологи.

У цей день заведено удобрювати гноєм поля. Працюють всі: дорослі і діти. Найстарші члени сім'ї готують для них обід з 12 страв.

Прикмети

  • Гуркоче в різних місцях, значить похолодає і можливий град.
  • Багато роси — до ясної погоди та гарного врожаю конопель і льону.
  • Ранковий грім — до негоди.
  • Якщо ввечері хмари стали густими і змінили колір на свинцевий — вночі буде негода.
  • Птахи замовкли, значить, через три години почнеться гроза.