У народі вірили, як пройде цей день, такою й буде зима.

Платон і Роман Зимовказівники — торжество, що проходить щорічно першого числа першого місяця зими, вважається народним. Православна церква, таким чином, вшановує пам’ять великомучеників Платона Анкірського, а також Романа Кесарійського. Вони отримали прізвисько Зимовказівники, так як перший день зими вказує на подальший її перебіг. Відстежувати погоду потрібно весь день, вранці буде розказано про грудень, вдень — про січень, а ввечері про лютий, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Платон походив з віруючої родини. Коли він виріс, то вирішив проповідувати мирним жителям, після чого був схоплений, відданий на суд язичників. Він був дуже розумною людиною, яка вірила у свої ідеали. Лестощі, спроби підкупу, ув’язнення і погрози не зломили Платона. Той не відмовився від власної віри. Розлючений непокорою правитель Агріппін вирішив вбити мученика шляхом обезголовлення. Диякон Роман жив у період гонінь віруючих. Святий також походив з доброї віруючої родини, був освідчений. Подорожував разом з відлюдником Варулом, який також був глибоко віруючим. Він підтримував християн, викриваючи язичників в їх жорстокості. Під час проведення одного з численних язичницьких свят з жертвоприношеннями Роман вирішив напоумити їх. Мученик викрив правителя язичників в дурості, за що тут же був схоплений, його катували і вбили.

Традиції та обряди

У цей день на Русі молилися великомученикам про збільшення грошового достатку. Просили про допомогу в довгій зимі і про великий осінній врожай в наступному році. Крім завершення сільськогосподарських робіт, у селян залишалося чимало справ. Вони виробляли різну продукцію народного промислу на зразок глиняних іграшок, посуду з дерева. Кожне таке заняття приносило хоч невеликий, але дохід.

  Гостем 27 BookForum стане шотландський письменник Шон Байзелл

Дуже популярною була столярна справа. Вироби з деревини повсюдно оточували селян. Їх використовували в побуті, для праці, робили іграшки для дітей. В основному використовували м’яку деревину липи, вона добре гнулася і легко піддавалася поліровці. Продукти в такому посуді могли зберігатися довгий час. Також дуже популярним було створення різних оберегів, що захищають господарів від нападок злих духів, пристріту.

Прикмети

1 грудня починається зима, згідно з нинішнім календарем. Грудень стає повноправним господарем. У давнину вважалося, що перший день місяця детально розповість про всю зиму. Щоб поліпшити фінансове становище, селяни затискали монетку в руці і примовляли спеціальне заклинання. Заговорена монетка повинна була весь рік залишатися з господарем, залучаючи гроші. Важливо — не витрачати її.

Люди ретельно вивчали всі погодні явища, народні прикмети підготували пояснення кожному з них:

  • Погода в перший місяць зими буде такою ж, як і на всьому її протязі.
  • Коли в цей час бачили комара або муху — чекали потепління.
  • Якщо була хуртовина і снігопад — Масляна обіцяла бути сніжною.
  • Коли ж по двору гуляє ворона — чекали тепла.
  • Місяць у колі — снігопад.
  • Відблиски близько Місяця — похолодання.
  • Сильний вітер — обіцяв вітер і снігопади всю зиму.
  • Іржа на дверному замку — до негоди.