З цього дня починали збирати плоди шипшини, в яких до цього часу накопичувалася максимальна кількість вітаміну С.

Аріна Шипшиниця — народне свято, яке заведено зустрічати 1 жовтня (18 вересня за старим стилем). На Арінин (Іринин) день починається відліт журавлів, тому день носить другу назву — Журавлиний відліт. Православна церква 1 жовтня вшановує пам’ять великомучениць Аріадни, Софії та Ірини, які постраждали за християнську віру в 2 — 3 століттях. Чи названий цей день на честь православних святих, ніхто не знає. Слов’янське ім’я “Аріна” — це скорочення від Аріадни і варіант грецького імені “Ірина”, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Аріадна Фрігійська жила в місті Промісія в II столітті. Вона була рабинею Тертіла, голови міста. У день святкування народження сина правителя вона не стала здійснювати жертвопринесення на честь язичницьких богів і визнала себе християнкою. Аріадну спочатку довго катували, потім кинули до в’язниці, морили голодом. Ідолопоклонники вимагали, щоб вона зреклася віри. Пізніше глава змилостивився і її випустили. Аріадна покинула місто. Але Тертіл вирішив вбити дівчину і послав за нею солдатів.

Коли мучениця помітила погоню, вона благаючи, попросила захисту у Господа. Бог почув молитву і розколов гору. Вона увійшла в ущелину. Скеля зімкнулася за її спиною. Вороги побачили диво і злякалися. В жаху вони повбивали один одного. Про подальшу долю Святої нічого невідомо.

Ірина і Софія проповідували християнське вчення в Єгипті в III столітті. За поширення благої звістки про Ісуса Христа вони були страчені правителем Єгипту Клавдієм. Пізніше Костянтин Великий переніс їх мощі в Константинополь.

На Аріну великих святкувань не було. Люди спостерігали за журавлями, визначали погоду, починали заготовляти шипшину.

Вважалося, що восени журавлі відносили з собою душі померлих людей. А Аріна на зиму небо від злих духів замикала.

У цей день вслід журавлиному клину селяни кричали “колесом дорога”, щоб навесні птахи повернулися і показали дорогу душам немовлят замість покійних. Цей обряд здійснювали обов’язково, тому що журавлі — посланці богів.

Традиції та обряди

1 жовтня православні моляться мученицям Аріадні, Ірині та Софії. Віруючі просять у святих сил для зміцнення віри, здоров’я і благополуччя, здійснюють богоугодні справи.

Перед іконою Ірини Єгипетської жінки просять про сімейне щастя, про захист від горя, бід і хвороб.

Наші предки вважали, що Аріна журавлиним перельотом керує, в теплі краї їх відправляє. У цей день дивилися, чи полетить клин, визначали погоду. Якщо журавлі відлітають на південь, то до 14 жовтня на Покрову похолодає. Якщо птахів немає — морози будуть ближче до листопада.

На полях селяни прибирали останні снопи, на городах — овочі. У лісі закінчували збір білих грибів. Жінки готували квашену капусту на зиму.

Після 1 жовтня починали збирати і заготовлювати шипшину. У ній міститься вітамін C або аскорбінова кислота. Якщо ягоду перші холоди прихоплять, користі від неї буде мало.

У міфології древніх слов’ян шипшина вважалася захисною рослиною. Вона росла на межі людського та іншого світів. Її садили під вікнами, перед вхідними дверима або хвірткою, щоб кущ поглинав негативну енергію. Ягоди нанизували на червону нитку і носили на щастя у коханні. З плодів і гілок робили обереги для захисту будинку від злих духів, від хвороб. Немовлятам приколювали сушені ягоди на одяг або клали в колиску для захисту від пристріту.

Також з шипшини варили варення, кисіль, робили мармелад. Плоди висушували і зберігали в полотняних мішечках.

У народній медицині її плоди цінуються дуже високо.

Вони містять:

  • Вітаміни С, А, К,P, E.
  • Комплекс мікроелементів.
  • Дубильні речовини.
  • Органічні кислоти.
  • Пектин.
  • Ефірну олію та багато іншого.

Наші предки застосовували шипшину при загальній слабкості і незагойних ранах.

У рослини корисні не лише ягоди, але і коріння. З нього готують вітамінні відвари, пасти для лікування глибоких порізів і кровоточивості ясен. Моряки брали з собою сушені плоди, як засіб профілактики від цинги.

Сьогодні шипшина теж дуже популярна. Вона допомагає при авітамінозі, простудних і шлункових захворюваннях. Має загальнозміцнюючий, жарознижуючий, протизапальний, сечогінний, жовчогінний ефект. З ягід готують сиропи, настої, цілющі відвари, їх додають в чай.

Натуральну олію шипшини використовують в косметичних цілях. Вона захищає шкіру від впливу навколишнього середовища, зволожує, згладжує зморшки, уповільнює процес старіння, загоює дрібні ранки, усуває невеликі шрами і розтяжки.

Прикмети

  • Журавлі на Арінин день відлітають — на Покрову будуть перші морози. Птахів на небі не видно — похолодає тільки на Артемія — 2 листопада.
  • Яка погода 1 жовтня, така і 1 квітня наступного року. Прикмета діє і у зворотну сторону.
  • Дме східний вітер — дощу не буде ще кілька днів.
  • Якщо не облетів березовий лист, снігу довго не буде.
  • Багато листя на березі до теплої зими.
  • Якщо скриплять меблі і домашнє начиння, то скоро дощ буде.
  • Високий бур’ян — до глибокого снігу.
  • Сильний вітер на Аріну може горе і хвороби в будинок занести. Люди намагалися менше виходити з дому. Двері і вікна обов’язково щільно закривали.
  • Випити на ніч чай з шипшиною — віщі сни побачити.