Всенародне свято Знамення Пресвятої Богородиці щорічно відзначається в грудні, 10 числа і присвячене воно явищу чудотворної «Ікони Божої Матері». На ній зображена Богоматір з немовлям і молитовно витягнутими вгору руками, інформує Ukr.Media.
Православною церквою в цей день вшановується пам’ять святого Чудотворця, сподвижника і Романа Сирійського (Антіохійського).
Історична довідка
Перші описи чудес, що відсилаються до цієї ікони, з’явилися близько 1170 року, коли армія княжича Андрія Боголюбського взяла в облогу Великий Новгород. Сили протиборчих сторін були явно не на користь тих, хто оборонявся, і врятувати обложених городян могло лише заступництво вищих сил. Про що днями і ночами молили зневірені люди.
Згідно з легендою, на 3-ю ніч після початку активної облоги, місцевому архієпископу Іоанну уві сні прийшов світлоносний ангел, громовим голосом наказав йому негайно взяти з храму ікону з Богоматір’ю і пройти з нею високо в руках по всьому периметру кріпосної стіни з хресним ходом.
Страхітливий єпископ тут же зібрав на добру справу всю міську паству. Під час ходу процесії, по людях було випущено безліч стріл, але, як свідчить легенда, жодна не змогла вразити ціль.
З початком обстрілу, з очей Богородиці полилися криваві сльози, і вона повернулася проти атакуючих. Виходячи з історичних хронік, ми можемо дізнатися, що в той день всіх воїнів Андрія Боголюбського обійняв невимовний жах — люди просто зійшли з розуму, і в “великому сум’ятті” повбивали один одного.
Щоб народ не забув про це велике диво, архієпископ Іверський і Новгородський Ілля, ще в 12 столітті призначив офіційні церковні торжества на честь ікони з ликом Пресвятої Матері «Знамення», які ми шануємо і по сьогоднішній день.
Ікона, крім оригіналу, має велику кількість шанованих списків (копій). Деякі з них також є чудотворними.
Святий Роман народився в 5 столітті в селищі Роси, поблизу Антіохії і по досягненню зрілого віку перебрався туди остаточно. Тут він оселився в крихітній келії біля самих міських стін. І весь відміряний йому Богом час вів суворий самітницький спосіб життя.
Їжею йому служили тільки хліб і вода, причому в настільки мікроскопічних кількостям, що ними не можна було прогодувати і малу дитину.
Своє житло Роман залишав тільки для особистої присутності на недільних службах в місцевому храмі. Все своє життя він носив власяницю (довге щільне темне чернече вбрання), під пологами якої, звеніли важкі кайдани.
Завдяки цьому, він сповнився великої божественної благодаті — одним своїм дотиком виліковував хворих, а ревною молитвою допомагав багатьом жінкам позбутися від безпліддя.
Говорив святий затворник дуже рідко, але, коли говорив, мова його була гостра, мудра і багатьох повернула в лоно Христове.
Проживши довге життя, так більше ніколи і не виходячи за міські стіни Антіохії, сподвижник Роман мирно помер від старості у віці 96 років.
Традиції та прикмети
- У цей день повсюдно в церквах традиційно читаються святкові молебні, присвячені шанованій іконі;
- Бездітні жінки 10 грудня просили заступника Романа позбавити їх від безпліддя. Для цього на ніч під матрац клалися варені курячі яйця, а на ранок, поки займався світанок, їх швидко згодовували дворовій худобі. Вважалося, що якщо жінці заважає народити поганий пристріт, то таким чином вона позбавлялася від нього остаточно;
- Рибалки на промисел не випливали. Вважалося, що вся риба ховається і рибалка буде абсолютно безперспективною;
- Якщо рано на світанку встати передом до північного вітру — то він здує всі прикрощі і турботи;
- Якщо ніч з 10 на 11 число ясна і яскраво світяться зірки — то чекайте сильних морозів, якщо мерехтять тьмяно — буде відлига;
- Дим з труби валить стовпом — до похолодання, стелиться — знову-таки до відлиги;
- Корови пирхають, сопуть і неохоче дояться — скоро задує сильна хуртовина;
- Якщо в цей день все ж піти на риболовлю і зловити щуку з ікрою — ознака великого щастя, удачі і довголіття;
- Горобці шумлять — скоро прийдуть неждані гості;
- Зустріти в лісі вовка — до довгої розлуки з близькими, зайця або лисицю — до удачі, ведмедя-шатуна — до довгої хвороби або швидкої смерті.