Семенів день — народне свято, що переплітається з церковним. В цей день православні звертаються до апостола Симеона небожа Господнього, щоб земля була родючішою, а посіви добре взялися, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Церква шанує святого Симеона, священномученика, одного з 70-ти апостолів, який багато проповідував і загинув за свою віру і шанування Божих заповідей, будучи майже столітнім старцем.
В цей день в більшості регіонах ще старої Русі до 10 травня вже починалися ранні орні роботи в полі. Селяни завжди підходили до початку оранки серйозно, велися ретельні підготовчі роботи, готувалося насіння, дивилися на погоду і чіпали землю руками, щоб відчути чи прогрілася земля під весняним сонечком, чи можна вже орати, щоб садити насіння на новий урожай. Тому що сіяти можна тільки в теплу погоду, щоб вийшли хороші сходи. Тому що необхідно було швидко в короткий термін зорати землю і засіяти поле, тому що від хорошого отриманого врожаю залежало існування селянського сімейства. Адже якщо сходи гинули, то вважалося, що восени сім’я голодуватиме.
Традиції та обряди
Багато знахарів в день Семена заговорювали людей від зла і займалися сімейною магією. За повір’ям, в цей день траплялося багато сварок і конфліктів. І щоб не лаятися в такий день, необхідно було зав’язати на вовняній нитці червоного кольору два вузлики, почитати молитву і носити такий оберіг цілий день в правій кишені. І існував звичай поклонитися сирій землі, поділитися з нею своїми печалями і труднощами, і попросити святого насіння, щоб надав допомогу. На початку травня вже повсюдно чутні були співочі птахи. На Русі їх прильоту народ дуже радів, адже вони були провісниками довгоочікуваного тепла.
Встановлювалися терміни орної роботи в полі, які випадали на початок травня. Також вважалося, що пора оранки починається, коли ліс в листя одягається.
Прикмети
Велику увагу люди в стародавні часи приділяли прикметам на погоду, яка вказувала, чи буде багатий урожай. Наші предки могли прислухатися до будь-яких явищ природи:
- Якщо 10 травня йде дощ, то значить буде хороший урожай жита, і на столі буде багато хліба.
- Сонячний теплий день обіцяв хворим здоров’я, тому необхідно було вивести хвору людину на вулицю, щоб вона могла погрітися на весняному сонечку для зміцнення здоров’я.
- Коли позеленіла береза, то намагалися висадити картоплю. Якщо трава вранці була без роси, то до вечора поллє злива. А вечірній туман навпаки передбачав теплу суху погоду.
- Слухали в лісі як співають птахи чи голосно квакають жаби, все це віщувало наступ хорошого періоду для оранки. А якщо почути крик сови — значить буде похолодання або непогожа погода.