На Саватія вважається великим гріхом працювати — все зроблене в цей день користі не принесе.

Саватій Бджоляр — народна святкова подія, що відзначається на честь святого Саватія. Він був ченцем, прийняв постриг і проживав спочатку в Кирило-Білозерському монастирі. Потім пішов на острів Соловецький, щоб вести відлюдницьке існування і молитися. Там він з іншим ченцем побудував спочатку намет, а потім і келію. На Русі було багато традицій, пов’язаних з медом і бджолами в цей день. На Саватія закінчували підготовку бджолиних вуликів до зими. Подію відзначають 10 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Праведний Саватій прийняв постриг у Кирило-Білозерському монастирі. Конкретних даних про його народження і життя літопис не зберіг. Відомо, що серед братії він користувався великою повагою. Через деякий час Саватій вирішив перебратися на Ладозьке озеро, щоб вести більш суворий спосіб життя і оселитися в Валаамському монастирі. На той момент він був вже похилого віку. Своїм смиренням, послухом і добротою Саватій здивував ченців Валаамського монастиря.

Пізніше преподобний дізнається про існування острова, на якому нікого немає. Він вирішує зробити подвиг безмовності і перебратися туди. Шлях його пролягав через річку Виг, де він оселився в Сороці. Святий зустрів там людину на ім’я Герман і він погодився відправитися з ним разом на острів. Через деякий час вони потрапляють на острів за допомогою моряків. Відлюдники спочатку споруджують старе житло з хрестом з гілок, потім келію. Їх місцем проживання стає гора Секірна.

По закінченню 4 років Герман покинув острів, а Саватій жив там ще пару років. Він відчував, що скоро Господь покличе його і відправився причаститися. Помер святий в 1435 році, в тій самій Сороці, де колись познайомився з Германом.

  Леся Нікітюк повторила образ Кім Кардаш'ян

Традиції та обряди

Святкова подія має народну назву “Бджоляр”, бо в цей день закінчували підготовку вуликів бджіл до зимового періоду. Вулики поміщалися в спеціальні укриття, звані омшаниками. Цей період, який починався за дев’ять днів до Саватія, називали “бджолиною дев’ятиною”. Вважалося, що іншою роботою в цю дату краще не займатися, так як вона на користь не піде. За забиванням бджолами ходів у вулик можна було судити про те, тепла зима буде чи морозна. Відкриті входи говорили про теплий зимовий період, щільно закриті — про морози.

Святому Саватію читали молитви про збереження бджіл взимку у вуликах. Робити це просили переважно дітей, яким не виповнилося 7 років. Вважалося, що бджолиною справою повинна займатися людина, у якої чиста душа. А хто, як не діти, підходили під такий критерій. Про це говорить і той факт, що дітей православні священники приймають на сповідь з семи років. До того ж вони були спадкоємцями цього ремесла. З меду готували різні частування, варили кашу на меду, вживали в їжу з млинцями і використовували для приготування напоїв. Вважалося, що Саватій протегував не лише бджолам, а й коням. День славився ярмарками та змаганнями на конях. У цей час у майбутніх наречених і їх матерів була можливість приглянути хороших женихів. Мед часто згадували в народних приказках і прислів’ях. Наприклад, про людину, яка вживала в їжу будь-які продукти, говорили: «наша невістка все тріскає, мед, і той змітає».

Прикмети

У цей день займалися передбаченням погоди за народними прикметами:

  • Хмари, що йдуть з півдня, означали швидку негоду. Якщо такий рух хмар був з північного боку, то обіцяв теплу погоду.
  • Якщо рано починало опадати листя, це означало, що осінь і зима будуть теплими.
  • Щільне закупорювання бджолами входу у вулик означало морозну зиму. А нещільне — теплу.
  • Суха погода і без опадів в цей день означала пізній прихід зими.
  • Якщо траплялася гроза в цю дату, вона віщувала малосніжну теплу і недовгу зиму.
  • Відсутність великої кількості ялинових і соснових шишок на деревах говорила про щадну зиму.
  • Рання зміна вовняного покриву у тхорів означала ранній прихід зими.
  • Якщо листя обпадало пізно, тоді очікували морозний і довгий зимовий сезон.
  • Людина, яка народилася на Саватія Бджільника, любить, щоб все знаходилося в порядку і чистоті. У неї не виникне проблем з тим, щоб організувати господарство.
  Руслана Писанка поділилася історією знайомства з чоловіком Ігорем