Як правило, з цього дня починалася стрижка овець.
Аврамій Вівчар і Анастасія Вівчарниця — святкова подія, яка присвячена двом православним святим: Аврамію Ростовському і Анастасії Римлянці. Вони вважаються покровителями овець і вівчарів. Анастасія жила в Римі, і була страчена за відмову в поклонінні язичницьким богам і одружитися, залишаючись цнотливою. Аврамій жив у Ростові і в юному віці став подвижником. У цей день починали або закінчували стригти овець, залежно від регіону. Подію відзначають 11 листопада, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Свята Анастасія Римлянка втратила батьків, коли їй було ще три роки. Її будинком став монастир неподалік Риму, де вона жила чернечим життям. Після того, як праведниця досягла 21-річного віку, в Римі правив імператор Декій. Про красу праведниці складали легенди, і багато знатних юнаків приходили свататися, але змушені були повертатися ні з чим. Праведниця вважала за краще зберігати цнотливість і залишатися нареченою Христа. При Декії були сильні гоніння на всіх, хто сповідував Христа.
Свята була спіймана язичниками і приведена до градоначальника. Їй пред’явили два звинувачення: в тому, що вона не визнає багатих чоловіків і за сповідування Христа. У той час воєначальником був Пров. Він запропонував праведниці зректися віри і поклонитися язичницьким богам, але та відмовилася. Тоді її стали катувати, спочатку вириванням нігтів з пальців, потім Анастасію позбавили рук, ніг і зубів. Після стікання кров’ю праведниця просила води. Один чоловік на ім’я Кирило знаходився в цей час поруч і відгукнувся на прохання Святої. Пізніше його за це звинуватили і засудили до страти.
Заподіяні страждання не стали перешкодою Анастасії славити Бога. За це їй наказали відсікти язик, а потім і зовсім обезголовити.
Аврамій Ростовський став подвижником в юні роки, оселившись на березі озера Неро Ростовської землі. У тих місцях багато людей поклонялися язичницьким богам, і Аврамій старанно трудився в поширенні православної віри. Поруч з місцем, де жив Святий, язичники спорудили капище для поклоніння Велесу. Він був причиною страхів місцевих жителів Ростова. Праведнику було явлено видіння, в якому відбулося вручення йому жезла з хрестом апостолом Іоанном Богословом. Спочатку він побачив старця, який запитав, про що сумує праведник. Аврамій відповів, що молить Господа про розтрощення ідола. Старець порадив йому йти в Царгород, знайти будинок Іоанна Богослова і взяти у нього жезл. На це святий засмутився, бо знав, що йти туди далеко. Тоді старець сказав йому, що Господь зробить шлях коротким. Він зважився і пішов, зустрівши по шляху іншого старця, яким виявився Іоанн Богослов. Він вручив жезл Аврамію, цим жезлом праведником був розтрощений язичницький ідол.
Незабаром тут був споруджений Богоявленський монастир, а праведник став його настоятелем. На честь явленого святому видіння був споруджений храм Іоанна Богослова. До праведника приходило хреститися багато язичників. Він вчив дітей Закону Божого, проводив Таїнство Хрещення. А деякі діти таємно ставали ченцями монастиря. Аврамій надавав теплий прийом будь-якій людині, що приходила в обитель. Його життєвий шлях проходив у молитві та фізичній праці. Одного разу праведник хотів вимити руки, але в посудині виявився біс. Аврамій перехрестився і поклав на посудину святий хрест. Біс мучився і не міг вилізти з посудини, сила Хреста Господнього палила його. В цей час князі після закінчення полювання заїхали отримати благословення. Вони побачили хрест на посудині і не могли зрозуміти, навіщо він тут лежить. Один з цікавості прибрав хрест і біс вилетів з посудини, залишаючи чорний дим.
Святий в той час трудився у братії монастиря. Він прийшов і благословив князів, залишивши їх питання про чорний дим без відповіді. Коли праведник вийшов, біс став його переслідувати і пообіцяв помститися за те, що йому довелося мучитися в посудині. Ця обіцянка не змусила себе чекати. Біс переодягнувся у воїна і прийшов до князя в місто Володимир. Він сказав, що нібито Аврамій знайшов золото і заховав його від князя. За праведником був посланий воїн, який привіз його в місто. Біса у вигляді воїна привели і поставили поруч. Він почав свідчити проти Аврамія. Той зрозумів у чому справа і вигнав нечисту силу молитвою. Князь став просити вибачення у праведника, на що отримав відповідь, що Господь його простить.
Святий трудився до останнього і пішов з життя в похилому віці. Його поховання пройшло в Богоявленському монастирі. За часів князівства Великого Всеволода російський народ знайшов мощі святого. Перед походом на Казанське ханство Іван Грозний був у цих місцях і бачив жезл, яким Аврамій розтрощив капище. У поході царя супроводжував посох, хрест він вирішує залишити в монастирі. Після повернення він віддає наказ про будівництво нового монастиря, в якому буде 4 межі. Нова обитель отримала від царя Івана Грозного дари у вигляді книг та ікон.
Традиції та обряди
Вважалося, що Анастасія протегує вівцям, а Аврамій вівчарам. Святим молилися про захист стада від диких звірів, збереження і примноження поголів’я. У сільській місцевості жінки на цей день пекли частування і пригощали пастухів, які ганяли сільську худобу. Робилося це для того, щоб ситі і добрі пастухи ретельніше стежили за вівцями. Поширеною традицією була установка на деревах ікони праведної Анастасії Римлянки пастухами. Так вони вірили, що свята захистить стадо від напастей, диких звірів і хвороб.
На честь овець і їх святих покровителів часто влаштовували свято з танцями, іграми на пастуших музичних інструментах, піснями. У цю дату було прийнято розраховуватися з пастухами за їх роботу. У регіонах, де було холодно, ця пора була початком стрижки овець. З обстриженої вовни пряли нитку, з якої починалася в’язка теплих шкарпеток і рукавиць. У теплих регіонах стригти овець до цього дня навпаки закінчували. Дітей в цей день чекали цікаві загадки про овець.
Прикмети
- У цей день всі родичі збиралися разом, щоб сім’я була міцною.
- Боялися залишати дитину одну в цю дату, щоб не сталося неприємностей.
- У цей день чекали перших морозів.
- Дощ був знаменням швидкого настання зими.
- Нишпорення вовків по полях було передвісником голодного року або нещасних випадків.