12 березня — Прокоп Дорогоруйнівник: історія, традиції та прикмети свята. Важливо, щоб в цей день будинок був відкритий для родичів і друзів.

Прокопій — день оспівування преподобного Прокопія Сповідника, і початок періоду потепління після зимових морозів. У слов’янському народному календарі відзначається щорічно 12 березня. Символізує надію і значущість істинної віри, після важких зимових місяців завжди приходить весна і тепло. “Бо той, хто ревно вірує, попри хулу і гоніння, буде нагороджений благословенням Господа”, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Прокопій, на честь якого названо це свято був простим ченцем з Константинополя. Проповідник заслужив зведення в лик преподобного святого, суворим дотриманням традицій християнської віри. Він не побоявся вступити в протистояння з імператором за часів проведення боротьби із зображеннями ликів святих, і з молитвою на устах проповідував християнство.

За свою непокірність волі правителя, преподобний піддавався тортурам і був поміщений у в’язницю. Чернець терпів ув’язнення протягом 15 років і був звільнений тільки після смерті імператора. Залишок життя святий провів у старанних молитвах і постах, присвячуючи своє життя служінню господу.

День святкування Прокопа Дорогоруйнівника був обраний згідно із записами стародавнього манускрипту, що оповідає про життя святих, який датується періодом з 979 по 989 роки нашої ери. У цьому рукописі, під датою 12 березня вміщено опис життєвого шляху сповідника Прокопія.

Традиції та обряди

День 12 березня символізує прихід тепла і закінчення зимових холодів. Залишається всього один тиждень до весняного сонцестояння і ця обставина, саме диктує традиції та обряди, які необхідно дотримуватися в цей день.

Традиції:

  • Наступ бездоріжжя на дорогах призводив до непередбачуваних наслідків. З цієї причини в день Прокопа Сповідника потрібно завжди бути готовим надати допомогу, як друзям і родичам, так і незнайомим людям.
  • Двері будинку завжди мають бути відкриті для подорожніх і сусідів.
  • Потрібно починати перевірку інструментів і готуватися до майбутніх посівів.
  • У любителів полювання і риболовлі це свято вважається дуже вдалим для відкриття весняного сезону.

Пробудження природи від зимового сну символізує в народі відкритість душі і загальну взаємодопомогу і виручку.

Прикмети

День Прокопа знаменує прихід весни і руйнування зимових шляхів сполучення між поселеннями. У це свято заведено прислухатися до власних відчуттів і поведінки природи.

  • Сильне танення снігу на дахах будівель, попереджало про поганий стан доріг. Якщо з покрівлі швидко капає вода, в дорогу вирушати ризиковано.
  • Вирушаючи в дорогу потрібно докласти вухо до землі, почуєш шум, сиди вдома.
  • Рясна крапель віщує хорошу здобич на полюванні.
  • Посівний сезон можна почати раніше, коли вербні бруньки розпускаються з верхньої частини.
  • Заєць перетнув шлях мисливцеві, удачі на промислі не буде.
  • Дітей народжених в це свято намагалися навчити терпінню і мудрості.
  • За поведінкою граків визначали, коротку весну — граки починають вити гнізда відразу після перельоту, значить погода буде теплою, без падіння температури нижче 0 градусів.
  • Якщо кінь провалюється на накатаній дорозі, значить, на санях їздити не можна, пора запрягати вози.
  • Горобці ховаються під навісом і чистять пір’я, очікується хороша, тепла погода.

День Прокопа Дорогоруйнівника, заведено відзначати не святкуванням, а наполегливою роботою. Потрібно відкладати в сторону зимову лінь і готуватися до важкого періоду вирощування майбутнього врожаю.