В цей день не можна приймати подарунки від чужих або малознайомих людей.

День Онисії щорічно святкується 12 січня (за старим календарем — 30 грудня). Онисія Солунська жила в третьому столітті. Дівчина була багатою, а тому, щоб потрапити в Боже Царство, роздала весь свій спадок жебракам, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свята Онисія народилася в невеликому містечку Греції. Її батьки були не бідними християнами. Однак в ранньому дитинстві вона втратила батьків. Від них їй у спадок дістався великий статок, і дівчина стала багатою. У ті роки імператор Максиміан видав указ, за яким всіх християн треба було переслідувати, жорстоко з ними поводитися і в кінцевому підсумку — стратити.

Згідно з Божим законом, після смерті багаті люди не можуть потрапити в Його Царство. Онисія знала про це, і прийняла рішення роздати всі заощадження нужденним, рабів відпустити, а самій почати займатися благодійністю.

Так одного дня свята Онисія вирушила на молитву. По дорозі вона зустріла натовп народу, які кинулися в храм язичництва. Вона не звернула на них особливої уваги і просто пропустила повз погляду. Однак її помітив один військовий чоловік і підійшов до неї. Він запитав, куди вона прямує, на що дівчина сказала, що йде в християнську церкву. Воїн спробував силою завести її храм язичницького бога і там змусити принести жертву, але дівчина вирвалася. Воїна це розлютило, і він вдарив її гострим мечем. Онисія впала від удару і перестала дихати. Поховали її християни поблизу міських воріт. На її честь побудували молитовний будинок.

Традиції та обряди

Люди називали Онисію Шлунківницею. А пов’язано це було з тим, що 12 січня зазвичай заколювали домашню худобу, зокрема свиней, і готували смаколики саме з нутрощів тварин. Популярною в той час була страва кендюх — це шлунок, фарширований овочами і свининою, який довго вариться. Народ навіть придумав свої ворожіння на нутрощах свинини. Якщо селезінка акуратна, то зима буде морозна. А якщо шлунок порожній, то скоро слід чекати похолодання.

Саме з дня цього свята починалося полювання на диких свиней і кабанів. Чоловіки йшли в ліс і там влаштовували пастки для тварин: викопували яму і ховали її за гілками. Мисливці йшли з тушею через все село, а жінкам необхідно було обробити її і приготувати їжу. Щоб уникнути бід в будинку, їжу не можна було солити.

Онисія в народі була і лікувальницею при шлункових хворобах. Люди молилися до неї і просили про зцілення. В цей день заборонялося в’язати, шити і вишивати. Подарунки від чужих людей також не варто було приймати. Якщо біля будинку господар знаходив чужу хустку, то на неї було наведене псування.

Прикмети

  • Вітер південний — урожай літній щедрим буде.
  • Якщо на вулиці снігопад, то все літо йтимуть дощі.
  • Погода ясна — скоро очікується потепління.
  • Вночі на вулиці яскраво видно зірки — погода різко зміниться.
  • Тепло буде, якщо цвірінькають горобці.
  • Сниться весілля або поцілунок, то в будинку відбудеться сварка.
  • Сниться земля — чекайте смерті близької людини.
  • Якщо дме західний вітер, то влітку улов риби буде великий.