Дев’ять цілителів шанується у всьому християнському світі, попри різний трактат канонів церкви, у парафіян католицької та православної конфесій. Патріархи з ранку проводять поминальні богослужіння, в яких моляться за упокій душі постраждалих за віру: Артема, Антипатра, Руфа, Филимона, Феостиха, Феодота, Феогнида, Фавмасія, Феодота. Парафіяни вірять, що молотви, які читаються в цей день, оберігають від різних хвороб, захищають від епідемій. 12 травня вважається народним святом. У церковних календарях відзначений, як день пам’яті 9 великомучеників, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Місто Кизик стало відоме всьому світу, завдяки історії, яка сталася там в 3 столітті нашої ери. Сучасний Кізік знаходиться на березі протоки Дарданелли під юрисдикцією Туреччини. За часів цілителів, область називалася Мізією, а вся територія, Малою Азією. Основною релігією було язичництво, велика частина населення були вогнепоклонниками. Християнство було заборонено, гоніння послідовників Христових заповідей, набули масового характеру. Люди кидали свої будинки, і бігли в інші міста. У другій половині 3 століття в Кизик приїхали 9 місіонерів, проповідувати слово Христове місцевим обивателям. Авторитет приїжджим додавала та обставина, що вони ще, і лікували місцевий люд. За ними закріпилася слава умілих цілителів. Під час лікувальних процедур, лікарі творили молитву, ця обставина тільки додавала їм кількість прихильників заповідів Ісуса. Влада міста, і місцева каста жерців, бачачи що число послідовників Заповіту, у лікарів тільки збільшується, вирішили вжити кардинальних заходів. Солдати заарештовують проповідників, і піддають їх тортурам. За принародне зречення від віри, цілителям обіцяне життя, а в разі згоди з догмами язичництва, ще й благополуччя. Але віра місіонерів була сильна, їх не зламали ні тортури, ні спокуса багатим життям. Вичерпавши всі доводи, переконавшись в їх марності, глава міста наказав обезголовити в’язнів. Поховали цілителів за міською стіною.
За часів правління імператора Костянтина Великого, християнство отримує статус основної релігії. Останки кизичних мучеників викопують і переносять в храм, побудований спеціально для лікарів. Парафіяни молячись біля мощей закатованих місіонерів, помічають їх чудодійні, лікувальні здібності. Починається повальне паломництво немічних і душевнохворих людей до останків, в надії на зцілення. Переконавшись у правдивості чуток про цілющий вплив останків на хвороби, церква звела цілителів в когорту мучеників, а мощі оголошені святими. 12 травня набуває статусу дня поминання.
Традиції та обряди
Традиційно цей день вважається найбільш благополучним, для збору лікарських трав. 12 травня вони за повір’ями набирають особливу силу, рослини отримують цілющі властивості. Читаються особливі змови. Сни перед днем поминання є пророчими, віщими. Бездітним сім’ям рекомендують в цю пору року, організувати поїздку на природу, в луки з густою, незайманою травою. Збір цих рослин висушити, покласти в начинку матраца, і спати на них протягом місяця. Для душевнохворих, варять особливі настої, читають змови. Сукупність всіх цих дій, допоможе полегшити тілесні страждання, і знизить ймовірність рецидиву хвороби. Здоров’я і довголіття миряни випрошують у цілителів за допомогою наступного обряду, виходять опівдні ясного дня на безлюдне перехрестя, і підставляють при читанні певних молитов, обличчя під свіжий вітер.
Під час виготовлення цілющих відварів, і дієвих настоїв, категорично заборонено: матюкатися, сваритися, сперечатися. Порушення цих заборон негативно впливає на якість, і цілющі властивості даних консистенцій. Є спеціальні рецепти і змови від заздрості. Якщо в родині, яка жила щасливо, в достатку, взаєморозумінні і любові — виникли якісь розбіжності, з’явилася недовіра, можливо вона потрапила під вплив так званого чорного ока. Якийсь недобросовісний знайомий міг позаздрити домашній ідилії сусідів, або родичів. Від такого пристріту допоможе наступний обряд. На світанку 12 травня нарвати 7 видів трав, почитати таку змову: «трави чудові допоможіть, мир і спокій у родині, відновіть. Поводитися один з одним будемо душевно, а заздрісникам нехай повернеться ця скверна. Нехай цілителі нам на допомогу прийдуть, злобу і пристріт з сім’ї приберуть». Після чого залити ці рослини окропом, настояти кілька годин, і випити всім без винятку членам сім’ї.
Від хвороб проводять такі обряди. Для легеневих захворювань заварювали чай настояний на 9 видах лугових трав, читали над ним такі слова: «відвар лікувальний допоможи, від болю внутрішнього спаси, від мене нехай він піде, собі застосування на стороні знайде». Чай давали випити хворому. Відносно тяжкохворої людини застосовували таку змову: “цілителі допоможіть, пацієнта вилікуйте, що б хвороба від нього відстала, що б тіло здоровіше стало”. Під час читання змови хворого обтирають теплою водою, після сну таким людям зазвичай легше.
Від неприємностей оберігав такий ритуал. Треба було вночі йти в ліс, ставати посеред галявини і повторювати слова: «дерева великі, стовбури міцні, товсті, заберіть всі мої нещастя собі. Потім вітер прийде, їх собі забере. Нехай не побачу я їх ніколи, і не прийде до мене ніяка біда». Прочитавши це, йдете не обертаючись додому, і тричі миєтеся у святій воді.
Прикмети
- Якщо на небі в ніч на 12 травня було багато зірок, це було прикметою, що рік буде врожайним, не було видно зірок, відповідно очікуйте, що земля вродить бідно.
- Поява сонця на світанку в день свята радує, це означає теплий, рясний рік.
- Є прикмета, що народжених в день 9 цілителів чекає 9 випробувань.
- Вирішили завести сім’ю в цю пору, чекає довге і благополучне сімейне життя.
- Дме з півночі поривчастий вітер означає негоду, яка триватиме до двох тижнів.
- Якщо напрямок у стихії південний, значить все добре, врожайність цього року буде відмінна. Східний вітер обіцяє великий урожай плодових дерев. Західний навпаки обіцяє, що ягід цього року буде більше, ніж яблук і груш.
- Не рекомендується в день великомучеників займатися пошиттям одягу, прикмета остерігає — щоб удачу і щастя своє не зашити.
- Існує повір’я, що в цей день треба звернути увагу на березу. Якщо вона викинула свої сережки раніше ніж вільха, літо обіцяє бути посушливим.
- Якщо не хочете зиму провести голодними, сійте город під молитву, просіть допомоги і заступництва у 9 цілителів Кизичних.