У народі в цей день ворожили на майбутнє та здійснення бажань, а також передбачали погоду взимку.
Свято Андрія Первозванного відзначають 13-го грудня (30-го листопада за старим стилем). Дата не змінюється залежно від року. У цей день шанували життя і мученицьку смерть святого апостола Андрія. Традиційно люди ходять до церкви, проводять час в молитві і зі своєю сім’єю. Намагаються менше часу працювати і більше приділяти духовному розвитку. Свято важливе для християн і має свої звичаї, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Святий апостол Андрій Первозванний почав своє життя у Віфсаїді Галілейській, де разом з братом і батьком займався рибальською справою. Будучи у свідомому віці, він переїхав до Капернауму. З самого дитинства він відрізнявся старанністю в молитві і служінню Богу. Відмовився від шлюбу, натомість просив святого Іоанна Хрестителя стати його наставником.
Святий апостол Андрій був першим, хто пішов за Ісусом, саме тому його ще називають Андрієм Первозванним. Коли Іоанн Хреститель вказав йому і його братові на Ісуса біля річки, Андрій не роздумуючи пішов за ним. Він став першим учнем Ісуса і першим назвав його спасителем. Після цього до Андрія приєднався і його брат, який згодом став апостолом Петром.
Більшу частину свого життя апостол Андрій провів у дорозі. Він відвідував найвіддаленіші частини Землі, несучи слово Боже. На своєму шляху він часто зустрічався з обуренням, ненавистю і насильством з боку язичників. Неодноразово його намагалися закидати камінням невірні, але Бог оберігав його. Зі своєю проповіддю Андрій приходив і до Києва. Він встав на найбільшій горі міста і перехрестив її. Апостол пророкував, що це місто стане великим містом Києвом, в якому для Бога буде побудовано багато церков, в які будуть стікатися віряни з усього світу.
Останнім походом апостола Андрія став похід в місто Патри. У ньому він позбавив від смерті вмираючого Сосія. Після такого дива населення міста просило Андрія охрестити їх. Але правитель міста, Егеат, був затятим язичником. Дізнавшись про діяння Андрія і перехід його людей в іншу віру, він наказав пов’язати апостола Андрія і стратити його. Апостол був розп’ятий на хресті, який подібний символу X, такий тип Хреста потім стали називати Андріївським. Для великих мук, його руки було наказано не прибивати до дерева. Перші дні Андрій читав проповіді людям, які приходили до нього прямо з місця своєї майбутньої загибелі. Доля апостола Андрія обурила народ, почався бунт. Правителю довелося підкоритися натовпу, він вирішив зняти Андрія з хреста. Але святий благав Бога, просячи про завершення життєвого шляху на хресті. Як не старалися кати, їм не вдавалося зняти Андрія. Зійшло боже світло, освітивши хрест і самого святого, а після заходу апостол випустив останнє дихання.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Він був похований з почестями дружиною правителя, а після його мощі перевезли в Рим, де вони зберігаються в соборі святого апостола Петра. Щороку до нього стікаються віруючі з усього світу.
Традиції та обряди
В день Андрія діє сувора заборона на роботу з пряжею і іншу роботу, пов’язану з проколом тканини. Традиційним для слов’ян в цей день було ворожіння. Хлопці та дівчата ворожили на свою долю. Для парубків був дієвий спосіб дізнатися ім’я суженої в час перед світанком. Вони вставали, коли півні ще не почали співати, виходили на вулицю і набирали колодязної води в миску з глини. Люди вірили, що в тиші ночі можна почути ім’я коханої, якщо прислухатися до води в глиняній мисці.
У дівчат теж був свій спосіб дізнатися майбутню любов. Напередодні свята вони дотримувалися посту за вечерею, але про це нікому не говорилося. Так як дівчатам потрібно було відламати шматок від хліба, який подавала мати. Його клали під подушку і чекали у сновидіннях судженого. Також, у день Андрія зривали гілку яблуні, яку ставили у воду до Різдва. Якщо вона розквітала — значить, дівчина матиме весілля цього року.
Для знахарів і цілителів Андріїв день був особливим. Вважалося, що саме в цей час сила зростає. Вони плели вінки для людей, які страждали від важких думок або головних болів, а дітям клали під подушку травинки трави вероніки, ця трава повинна була оберігати їх сон і позбавити від кошмарів.
Вранці в Андріївський день чоловіки рубали ополонку. Але не для того, щоб знайти воду. Після цього до льоду опускалися вухом і слухали. Якщо вода була гучною і швидкою, слід було чекати холодів і погіршення погоди, а ось спокійна вода віщувала тепло. Якщо вода була галасливою, то її несли додому. Господині читали над нею змову, заспокоюючи воду, щоб в будинок слідом за нею не увійшли сварки. Потім її використовували в їжі і вважали цілющою.
Займатися ткацтвом і пряжею не дозволялося починаючи з дня Андрія і до Хрещення. Вважалося, що таким способом жінка може наштовхати собі біди. День Андрія було заведено відзначати з розмахом. Вважалося, що до тих, хто дає подання в цей день, старанно молиться і шанує близьких, в будинок прийде щастя, а земля буде врожайною в новому році. Люди ходили в гості, влаштовували застілля і намагалися радувати один одного добрим словом.
Прикмети
У слов’ян були прикмети, пов’язані з погодою і побутом. Це свято відзначали багато століть до нас, до нашого часу збереглися деякі прикмети:
- Якщо в Андріїв день новий сніг не випадав, значить зима буде не морозною, а літо жарким.
- Ясний день з хрустким снігом віщував хороший урожай для сім’ї і добро в будинку.
- Червоний вогонь в печі господині віщував сильні холоди.
- Діти, які народилися 13-го грудня, виростали в сильних особистостей, які завжди зберігають свою гідність. Вважалося, що вони знаходяться під особливою опікою вищих сил.
- Сни цієї ночі вважали віщими, кожна жінка чекала підказки від вищих сил.
- Якщо сніг випадав у великій кількості і не танув, то люди готувалися до того, що сніг буде лежати до середини березня.
Андріїв день має велике значення для віри і культури слов’ян. У цей день заведено молитися, відвідувати близьких і звертатися до вищих сил для з’ясування майбутнього. У свято не дозволяється ткати.