Яку сьогодні потрібно з’їсти страву, щоб було щастя.

День Спиридона і Никодима — подія приурочена до пам’яті цих святих подвижників. Вони займалися виготовленням просфор в монастирі. У цей день читають молитви для захисту від вогню, чоловіки займаються полюванням і риболовлею, готують курей до зими. Подію відзначають в середині листопада, 13-го числа, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Праведний Спиридон не був навчений читання і письма, бо виріс в селі. У монастир подвижник відправився при ігумені Пімені. Йому дали послух пекти просфори і він старанно працював в їх виготовленні, не забуваючи постійно молитися і займатися читанням псалмів. Никодим теж виготовляв просфори. Праведники працювали більше 30 років. Одного разу сталася пожежа, і Спиридон заткнув мантією, а волосяницею набирав воду і гасив пожежу. Інші подвижники допомогли йому погасити полум’я. Але коли пожежа стихла, вони здивувалися тому, що мантія і волосяниця залишилися недоторканими вогнем.

Через подвиг гасіння пожежі святому Спиридону моляться про захист від вогню. Мощі праведників зберігає Антонієва печера.

Традиції та обряди

У цю дату готували домашню птицю до зимівлі. Курей оглядали на предмет слабкості і якщо слабкі птахи знаходилися, їх забивали, бо вони навряд чи пережили б зиму. Решту курей переводили в тепле приміщення на зимівлю. На вечірньому столі з’являлися різні страви і ласощі з курки. Займалися у святковий день і ловом риби, яка ставала начинкою пирогів і частиною інших страв. Люди вважали, що це приносить удачу. Було безліч приказок на тему риболовлі, одні з них говорили про рибний промисел, як про спосіб прогодуватися. Інші попереджали про небезпеку, яка підстерігала рибалок, особливо в північних районах.

  Світлана Тарабарова вдруге стане мамою — зірковий бебі-бум продовжується

Займалися на Спиридона і Никодима і полюванням. Вважалося удачею підстрелити зайця і покуштувати страви з зайчатини за вечірньою вечерею. Талісманом ставали заячі лапки, здобуті в цей день на полюванні. Свято називають ще “Днем Сволоки”. Це несуча балка в будинку, яка утримує верхню частину. Знаходження під нею приносить в будинок блага. З цієї причини у свято вся сім’я могла перебувати під сволокою.

Прикмети

День був багатий на прикмети, за якими визначали погоду і події в житті людей:

  • Сварка рибалок віщувала невдалу риболовлю протягом усього року.
  • Щоб жити довго і щасливо, в цей день необхідно було добре відіспатися.
  • Тепло на цю дату означало вітряну погоду протягом декількох найближчих днів.
  • Не варто було розмовляти в цей день з незнайомими людьми, в цей день вважалося можливим наведення псування.
  • Щоб рибалка була благополучною, і в будинку було щастя, першу спійману рибу віддавали в храм.
  • Спів снігурів був передвісником швидкого настання зими.
  • Сильне цвірінькання горобців віщувало тепло, слабке — холодну погоду.
  • Страви з курки і риби приносили щастя і благополуччя.
  • Втрата ґудзика означала, що хтось навів пристріт на цю людину.
  • Якщо ведмідь будує барліг на схилах, пагорбах та інших височинах, можливі весняні паводки.