14 квітня – Мар'я – запали сніги: історія, традиції та прикмети свята. Якщо сьогодні домочадці посваряться, то вже не помиряться.

Життя Марії Єгипетської — це фактично зразок покаяння і своєчасного усвідомлення помилок. Серед віруючих вважається, що молитви саме до цієї преподобної допомагають позбутися від блудних і нечестивих думок. На знак поваги її вибору на користь служіння Господу церква затвердила тематичне свято, в народі іменоване Мар’я — запали сніги через сонячні відблиски, що переливаються і виблискують на крижаному насті снігових покривів. Дата щорічно закінчується 14 квітня, інформує Ukr.Media.

Історичні відомості про житіє святої

Відомості про дитинство і юність Марії не дійшли до нашого часу. Відомо, що вона народилася в Єгипті в середині 5 століття. У 12 років дівчина вирішує покинути сім’ю без дозволу на те батьків і йде в найбільше місто країни — Олександрію, сподіваючись знайти там краще життя. У пошуках легкого заробітку вона стає блудницею. Так Марія проводить найближчі 17 років, аж до 30-річного віку.

В один із днів дівчина вирішує приєднатися до групи паломників, що прямують до Єрусалиму на Воздвиження Хреста Господнього, але не з благими намірами, а щоб подолати нудьгу і віддатися розпусті якомога з великим числом людей.

Так і не досягнувши задуманого дівчина прибуває в ізраїльську столицю. Заради інтересу Марія спробувала увійти в храм Гробу Господнього, але невідома сила не пускала її. Задумавшись про подію блудниця усвідомила свої помилки і розкаялася в скоєному. Впавши на коліна вона стала молитися образу Богородиці в прибудові до церкви, і лише після цього вона отримала можливість пройти всередину. У цей момент Марія почула голос ангела, який повідомив, що спокій безпутниця знайде тільки перейшовши через Йордан.

Вирішивши змінити своє життя жінка приймає причастя, виконує вказівку духу і приймає відлюдництво в пустелі. Так вона проводить 47 років, майже весь час проводячи в молитвах і просячи вибачення за помилки молодості. Борючись з плотськими позивами і бажаннями покуштувати колись звичних дорогих страв і вин Марія все-таки знаходить душевний спокій.

  На швейцарському каналі Діаспора ТВ стартувала україномовна телепрограма для біженців

Єдиною людиною, хто побачив житіє преподобної Марії Єгипетської був священик Зосима, який відправився на період Великого посту в ту ж пустелю для усамітнення. Побачивши, що жінка зголодніла, а одяг її зношений, ієромонах проявив милосердя і віддав їй половину від своєї накидки. Під час молитви його чекало потрясіння — свята парила над землею на відстані ліктя, цитуючи Святе Письмо. Здивований Зосима упросив її розповісти про своє життя і дізнавшись правду не віддалився від неї, а пообіцяв повернутися через рік для причастя. Прийшовши в обіцяний час на Йордан монах причастив колишню блудницю, вважаючи її по-справжньому гідною після того, як побачив прогулянки жінки по воді.

Повернувшись ще через рік ієромонах застав лише мертве тіло, біля якого був напис з проханням про належне поховання. Виконавши останнє прохання святий чоловік пішов у монастир, де повідав цю історію побратимам.

Як справлялося свято

Марія — запали сніги — час покаятися в своїх нечистих думках і вчинках, усвідомити гріхи і почати нове життя. Господині проводять цей день в молитвах і співах, просячи очищення душі, а так само захисту будинку від пристріту і псування. Це одне з тих святкувань, коли домовому приносять гостинці (кашу та молоко), щоб попросити вибачення за минулі образи і задобрити його.

Стежили селяни і за погодними умовами. Якщо на Мар’ю вдарить гроза, найближче літо пройде без значних опадів. Вночі дивилися на зірки — їх відсутність на небі обіцяла швидке і тривале потепління.