15 березня — Федот Вітронос: історія, традиції та прикмети свята. Сни з 14 на 15 березня віщують важливі події. Вони скоро здійсняться, але не повністю.

Федот Вітронос займає особливе місце в низці весняних свят. Щорічно його відзначають 15 березня (за старим літочисленням 2 березня) і згадують Феодота Кірінейського, єпископа. Також відомий цей день як Федот Вітрогон, Вітронос. Такі назви він отримав через часті вітри і урагани, які часто трапляються в цей період, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Народився святий Феодот в Малій Азії, в невеликому місті Галатія. Однак практично все своє життя він провів в іншому місці — на Кіпрі, в містечку Кірінія, де під час його прибуття населення поклонялося язичницьким богам. Добрим словом, настановами і проповідями він зміг звернути місцевих жителів в християнство, за що йому дарували священицький сан.

З початком 4 століття ситуація, що склалася на Кіпрі, стала прямим чином загрожувати християнам, яких стали переслідувати війська правителя Лікінія. Він був язичником і вимагав відмовитися від своєї віри інших жителів острова. У відповідь на це Феодот лише ще старанніше почав проповідувати, залучаючи до лав християн все більше громадян-язичників. Помітивши, що все більше ідолопоклонників переходять в іншу віру, місцевий правитель Кіпру Савін віддав розпорядження про арешт Феодота, після якого повинен був послідувати допит. Однак Феодот сам прийшов до царя, в надії напоумити його, однак це виявилося марним. Савін наказав сторожі схопити проповідника і посадити в темницю, де його піддавали тортурам.

По закінченню п’яти діб послідували прилюдні катування, під час яких Феодот завдяки мужності і силі духу не зрікся свого віросповідання. Кількома роками пізніше володарем Кіпру став Костянтин Великий, який здолав війська Максенція, місцевого узурпатора. Після цього, за його наказом з темниць було випущено багато ув’язнених. У їх числі знаходився і Феодот, який приступив до своїх обов’язків і знову став єпископом Кірінії.

  Алла Мазур без макіяжу вперше показала себе після недавньої операції

Традиції та обряди

Для багатьох садівників 15 березня — це час посіву томатів, різних видів капусти або перцю.

Практично завжди Федот Вітронос випадає на Великий піст, а він є найсуворішим часом для православних християн. З цієї причини більшість традицій вимагають його дотримання. На столі в цей день присутня тільки пісна їжа, а від галасливих посиденьок і застілля господарі утримуються. За повір’ям на Федота потрібно відмовитися від усіх нехороших думок і негативних емоцій. Також необхідно уникати будь-якого негативу, сварок і конфліктних ситуацій.

Прикмети

  • На Федота Вітроноса спостерігали за погодою, адже саме по ній можна було визначити, коли настане літо, яким воно буде, і чи варто надіятися на хороший урожай.
  • Звертали увагу у першу чергу на довжину бурульок — якщо вони довгі, то і весна очікується довгою.
  • Якщо у когось з членів сім’ї святкування дня народження випадає на цю дату, то пригощають його приготовленою кашею на меду. Так він не забуде своїх рідних протягом довгих років.
  • Вважали, що яка на Федота буде погода, таким і потрібно очікувати майбутній липень. Якщо в полуденний час світить сонце, то варто сподіватися на хороший урожай пшениці.
  • Південний вітер 15 березня віщує дощове, але тепле літо. Але якщо вітер північний, зі снігом, то літо потрібно очікувати холодне. Незалежно від того, який вітер дув в цей день, він вважався нещасливим. Люди вірили, що він може «надути» хворобу, тому намагалися без необхідності не виходити на вулицю.
  • Мороз на Федота Вітроноса віщує проблеми із заготівлею сіна та іншого корму для домашньої худоби. А заметіль і рясний сніг в цей день обіцяють, що трава в цей рік з’явиться пізно.
  • Згідно з прикметами на Федота необхідно варити кашу на меду, а також обов’язково потрібно придбати квітучу герань. Медова каша дозволить зберегти людині весь рік здоров’я, і вона не захворіє протягом усього року. А квітуча герань зробить позитивний вплив на мікроклімат в будинку. Вважали, що ця квітка допомагає задобрити домовика. Важливим вважається і сам процес її покупки. Якщо продавець намагається дати здачі, її не потрібно брати.
  • Придбану рослину необхідно встановити на вікно, яке виходить на східну сторону. Саме там за повір’ями найчастіше з’являється домовик, який дуже любить запах герані. В результаті після установки в будинку герані у родині має настати повне умиротворення і спокій.
  Діма Коляденко знову зробив пропозицію Ірині Білик вийти заміж і подарував обручку з діамантами