15 серпня — Степан Сінник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні трави збирають в собі всю річну силу.

Степан Сінник церковно-народне свято, присвячене першомученику Стефану, який був одним з помічників апостолів і першим з християн, померлим за свою проповідницьку діяльність. Святкується 15 серпня і як багато народних свят, йде корінням в язичницькі вірування, переплітаючись з православними традиціями, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія починається ще на початку нашої ери, в перші десятиліття, після розп’яття Христа. Стефан був помічником учнів Христа і продовжив проповідувати в Єрусалимі. Тоді така діяльність засуджувалася владою і приблизно в 34 р н.е. Стефан був засуджений і забитий камінням. За глибоку віру він був зведений в ранг святих. Його мощі тривалий час перебували в Єрусалимі, поки не було прийнято рішення перевезти їх до столиці Візантії, Константинополя. Саме історичний факт перенесення мощей відзначається християнами, а зовсім не дата народження або смерті святого.

Традиції та обряди

Свято Степана Сінника дуже яскраво нам показує, як християнські свята входили в побут людей, майже не змінюючи слідування старослов’янським традиціям і містичним язичницьким обрядам. Слов’яни жили за власним календарем господарських циклів і обряди, які здійснювалися в кожен з періодів з’єднували їх з могутніми духами природи. Поступово православний календар наклався на календар язичницьких традицій.

Ім’я першомученика Стефана на Русі стали вимовляти більш звично Степан. Свято збіглося з сезонним збиранням врожаю і сінокосом, звідси і його народна назва — Сінник. Традиційно в цей день косили траву і прибирали вже заготовлене сіно в укриті від дощів сінники. Сінокоси завжди були улюбленою роботою для селян. Для цього всім селом збиралися, робили роботу, а потім святкували, купалися, співали пісні і відпочивали. Для такої роботи зазвичай надягали свій найкращий одяг. Для молоді це був привід покрасуватися один перед одним і, можливо зустріти судженого або суджену.

  9 вересня — Два Пімена: історія, традиції та прикмети свята

Ще всією сім’єю збирали трави на луках для плетіння особливого вінка. Щоб його сплести, потрібно було зібрати більше дванадцяти різних лікарських трав. Вішали його під іконами і називали «Степанів вінок». Вірили, що в ньому живе могутня сила духів. Щоб сила прокинулася, слід заварити пучок трав з нього. Вінок захищав домашніх всю довгу зиму. Коли хто-небудь з сім’ї застудився, то з нього брали трави і заварювали цілющий відвар.

Вважалося, що Святий Степан є покровителем коней. Було заведено проводити особливий обряд догляду за ними. Коней купали і чистили, а потім поїли з використанням срібної монети. Спочатку підводили коня до джерела і кидали в нього срібло, потім набирали в ємність воду і також клали туди срібну монету. Іноді замість ємності використовували власну шапку. Вважалося, що напування коней “срібною” водою оберігає їх від нечистого духу і хвороб. Особливо багаті пропускали воду для коней через срібне сито. Після обряду напування монети клали в стайні під ясла для подальшого захисту від негараздів і щоб задобрити будинкового. Люди вірили, що таким чином коні стають спокійнішими і здоровішими.

Прикмети

  • Якщо на день Степана ясно, також буде і весь наступний місяць.
  • Якщо дощитиме, то чекайте багато грибів восени.
  • Буде рання осінь, якщо птах в’є гніздо під дахом.
  • Жаби мовчать — бути завтра грозі.
  • Якщо в цей день зростаючий місяць, то буде осінь посушлива, якщо молодик — чекайте дощів.
  • Побачити маленьку, акуратно сплетену павутину — бути дощу.
  • Вважалося, що в народжених в цей день людей характер благородний, щедрий і великодушний.